KPTS porządki

Post Reply
User avatar
Tom_F.R.BUS
Posts: 90
Joined: 14 Nov 2007, 00:00

KPTS porządki

Post by Tom_F.R.BUS » 04 Apr 2013, 00:51

Poddaję pod dyskusję pomysł ujednolicenia nr taborowych w katalogu Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego.
Jak wiadomo twór zwany KPTS składa się z 4 dawnych PKS-ów Włocławek, Inowrocław, Lipno i Brodnica. Każdy z tych przewoźników stosował swoje nr taborowe i póki KPTS nie nada swoich (o ile kiedykolwiek nada), posługujemy się dotyczasowymi. I tu pojawia się problem.
O ile Włocławek i Inowrocław już dawno (po usamodzielnieniu) pozbył się wyróżników literowych przed cyfrowym numerem taborowym, o tyle w katalogach odziedziczonych po PKS Lipno i Brodnica panuje numeracyjny Meksyk w ogniu. Jeśli w danym typie pojazdu występują min. dwa egzemplarze, to w ciemno można obstawiać, że jeden będzie oznaczony z wyróżnikiem literowym i numerem (np. L-10001), a drugi wyłącznie numerem (10002). Proponuję zatem w jakiś sposób to ujednolicić.
Pierwszy sposób to usunąć resztki oznaczeń literowych przed numerami taborowymi z katalogów PKS Lipno i Brodnica. Wówczas nie mamy porozrzucanych wozów po całym spisie i łatwiej znaleźć wóz po numerze taborowym. Problemem są dublujące się numery taborowe i rozróżnianie wozów wg tablic rejestracyjnych.
Drugi sposób to dopisać brakujące wyróżniki literowe. W ten sposób pogrupujemy wozy wg dawnej przynależności do danego PKSu. Problem co zrobić z Włocławkiem i Inowrocławiem, w których najstarsi górale nie pamiętają stosowania wyróżników literowych.
Trzeci to zostawić ten bajzel jak jest i czekać, czy może KPTS usystematyzuje numerację wg swojego uznania. Tu ryzyko jest takie, że może nastąpić nadanie nowych nr taborowych, które nigdy nie zostaną wyklejone na wozach (vide PKS Włocławek).
Poddaję zatem pod dyskusję.
User avatar
klewandowski
Posts: 347
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: KPTS porządki

Post by klewandowski » 04 Apr 2013, 08:45

Tom_F.R.BUS wrote:Tu ryzyko jest takie, że może nastąpić nadanie nowych nr taborowych, które nigdy nie zostaną wyklejone na wozach (vide PKS Włocławek).
Poddaję zatem pod dyskusję.
I to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz. Modyfikowanie dotychczasowych numerów też mi niezbyt pasuje. Niektórzy użytkownicy mogą zacząć tworzyć własne "wizje" niekoniecznie poparte dowodowo, tudzież popełnić "literówki".
Ogólnie z KPTSem jest ten sam problem co z Veolią, Warbusem, Mobilisem (tylko komunikacja miejska). Powstały wory bez dna. Tagi nie załatwią sprawy, bo po pierwsze nie zawsze są kompletne; po drugie sortują tylko zdjęcia, a nie bazę pojazdów.
Już kiedyś proponowałem wprowadzenie dwupoziomowego ewidencjonowania pojazdów z nazwami przyjętymi na sztywno. Wtedy wchodzimy na KPTS => wyświetla się całość, poniżej wybieramy z listy oddziałów np. oddział Inowrocław => wyświetlają się pojazdy tylko tego oddziału. Niektórzy w żartach proponują również trzeci poziom czyli zajezdnie, ale moim zdaniem to byłoby już nie do upilnowania.
User avatar
krzychu
Posts: 1158
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Re: KPTS porządki

Post by krzychu » 04 Apr 2013, 10:07

Na karcie drogowej jednego z solbusów z oddziału we Włocławku widziałem numer taborowy z literą: W50121, więc nie wiem, czy się pozbyli tych liter.
User avatar
vecto_529
Posts: 910
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Łódź, kurwa!

Re: KPTS porządki

Post by vecto_529 » 04 Apr 2013, 15:19

krzychu wrote:więc nie wiem, czy się pozbyli tych liter.
Prędzej nadali nowe, bo Włocławek do 89r. miał wyróżnik B, od KPKS Bydgoszcz.

Zabijcie mnie, ale nie mam kiedy podjechać tam do biura i się wypytać. Czekam na wiosnę i doczekać się nie mogę... ;)
ImageImageImage
Post Reply