Ksiązki a prawa autorskie.

User avatar
Burdzio
Posts: 279
Joined: 08 May 2008, 00:00
Contact:

Ksiązki a prawa autorskie.

Post by Burdzio » 16 Sep 2009, 18:51

Dostałem od angielskiego MKMa bardzo fajną kasiążkę z bodaj 1998 roku o Routmasterach- jest tam bardzo duzo starych fot Routmasterów i z tym wiąże się pytanie- czy mogę takie foty skanować i wrzucać, dodając tylko, że skan jest z książki takiej i takiej?
Victory shall be mine!
User avatar
Adrian Henszel
Posts: 342
Joined: 23 Oct 2006, 00:00
Location: Wałbrzych

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by Adrian Henszel » 17 Sep 2009, 09:37

Raczej tak, soro jest już takich zdjęć na TWB, jakbyś jeszcze podał autora zdjęcia (powinny być podpisane chyba albo coś) to już by było całkiem dobrze.
Tabor MPK w Wałbrzychu w latach od 1982 do 2010:
Image
User avatar
Burdzio
Posts: 279
Joined: 08 May 2008, 00:00
Contact:

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by Burdzio » 17 Sep 2009, 18:33

To git :) Za kilkanaście dni, jak wrzucę foty ze zbiorów Wilts & Dorset, to powrzucam i routmastery :)
Victory shall be mine!
User avatar
jpudlo
Posts: 67
Joined: 08 Feb 2005, 00:00
Contact:

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by jpudlo » 27 Feb 2010, 18:19

http://phototrans.eu/14,390997,0.html

Anonimy zaczynają rozdmuchiwać temat. A co wy myślicie o kwestii publikowania starych zdjęć?
LuBus - Lubelskie autobusy i trolejbusy - www.lubus.vot.pl
User avatar
Cash
Posts: 221
Joined: 03 Mar 2008, 00:00
Contact:

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by Cash » 28 Feb 2010, 00:23

Ostatnio dorwałem kilka ciekawych materiałów do przejrzenia i mam zamiar do wrzucić. Jakoś nie uważam, abym łamał prawo, gdyż nie mogłem doszukać się odpowiedniego artykułu, jasno i wyraźnie stwierdzającego, że to co robię jest bee :P
Z buta wjeżdżam, czyli jak działa copywriting sprzedażowy.
koziutek
Posts: 475
Joined: 25 Mar 2006, 00:00

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by koziutek » 28 Feb 2010, 17:56

Art. 29.
(...)
2. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach i wypisach.
21. Wolno w celach dydaktycznych i naukowych zamieszczać rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów w antologiach.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2 i 21, twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia.

Art. 33.
Wolno rozpowszechniać:

(...)
3) w encyklopediach i atlasach - opublikowane utwory plastyczne i fotograficzne, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Twórcy przysługuje wówczas prawo do wynagrodzenia.


Teraz pytanie, czy TWB można podciągnąć pod antologię czy encyklopedię? Problem tu jest taki, że ustawa, pomimo kilku nowelizacji w innych miejscach, to akurat tutaj niespecjalnie zauważa istnienie nowinki technicznej w postaci internetu.
Asik
Posts: 29
Joined: 27 Feb 2005, 00:00
Location: Jaworzno
Contact:

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by Asik » 28 Feb 2010, 18:43

Podanie dokładnego źródła nie załatwia sprawy? Kiedyś pytałem redaktora naczelnego jednej gazety o prośbę na wykorzystanie zdjęć. Otrzymałem odpowiedź, że rzetelny przypis wystarcza.
User avatar
Marcin Ciszewski
Posts: 342
Joined: 28 Jan 2007, 00:00

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by Marcin Ciszewski » 28 Feb 2010, 21:15

Jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone - przynajmniej tego mnie uczono na wykładach z prawa :D Inna sprawa to zawiłość i przestarzałość polskiego ustawodawstwa...
Zablokował mi zdjęcie.
Wiecie co z nim zrobić!!!!!!!!!!!!!!!
xD
bialy
Posts: 22
Joined: 14 Jul 2007, 00:00
Contact:

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by bialy » 01 Mar 2010, 09:06

większość z tych zdjęć nie ma zastrzeżonych praw autorskich zgodnie z tym co tu piszą: http://pl.wikipedia.org/wiki/Szablon:PD-PRL
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Ksiązki a prawa autorskie.

Post by decomposed05 » 09 Mar 2010, 09:15

Aha, czyli w prawie autorskim nic nie ma pasującego. No chyba, że zrobimy ze strony antologię lub encyklopedię. Link podany przez Burdzia jest bardziej adekwatny i można by w zasadzie przyjąć, że publikujemy ze źródeł starszych niż 1994 i z podaniem źródła. Nowsze sprawy sobie darować po prostu.

Jeszcze, żeby było weselej serwer stoi poza terytorium Polski. Ale jest kupiony przez firmę która ma placówkę w Polsce, ale to akurat może się w przyszłości zmienić.

Ale tak przy okazji mnie naszło aby załatwić sprawę uprawnień do zdjęć. Aby autor sam decydował pod zdjęciem jaki typ udostępnienia wybiera (np. "zabronione bez zgody", "pozwalam ale niekomercyjnie", etc.) Tylko brakuje mi oblatania w licencjach i etc.
Post Reply