Najlepsze zdjęcia

User avatar
piotr_kosz
Posts: 313
Joined: 27 Aug 2007, 00:00

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by piotr_kosz » 08 Nov 2009, 14:10

Mateusz Machel wrote:Popieram! Bez zastanowienia :P.
piotr_kosz wrote:Wyrażam szczerą nadzieję, że w zbiorze zdjęć "najlepszych" nie znajdą się te z tematu "Gdzie jest autobus".
Dlaczego? Niektóre z tych zdjęć są naprawdę świetne.
Według mnie takie zdjęcia cechują się dużą prostotą - oczywiście, są w nich świetne zdjęcia, które wymagały trochę inwencji twórczej, ale reszta jest po prostu "cyknięta", czyli bez żadnego wysiłku. Należy docenić przede wszystkim maksymalne poświęcenie i kunszt autora.

Również jestem za, czekam nadal na decyzję admina. Naprawdę - poziom TWB w części niekolejowej naprawdę gwałtownie spadł do poziomu niższego od czasu wyboru nowych blokerów (empi, Sadorg, itp.). Podkreślam jeszcze raz - od czasu ;), a nie od tych osób ;). Więc potrzebna jest mała ewolucja. Może po a tym przydałoby się wybrać nowych blokerów? Są na TWB osoby, które się do tego nadają znakomicie. Jakościowo i ... emocjonalnie.

Podsumowując - do roboty :mrgreen: .
User avatar
padamus
Posts: 536
Joined: 08 Feb 2005, 00:00

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by padamus » 08 Nov 2009, 14:30

Mam nadzieję, że nie będziesz jednym z oceniających.
User avatar
piotr_kosz
Posts: 313
Joined: 27 Aug 2007, 00:00

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by piotr_kosz » 08 Nov 2009, 14:37

padamus wrote:Mam nadzieję, że nie będziesz jednym z oceniających.
Ja też mam taką nadzieję. ;) A ty Pawle startujesz? ;)
User avatar
padamus
Posts: 536
Joined: 08 Feb 2005, 00:00

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by padamus » 08 Nov 2009, 14:48

Najpierw trzeba stworzyć system oceniania, a dopiero później martwić się kto będzie oceniał.
User avatar
m3ntor
Posts: 144
Joined: 07 Oct 2007, 00:00
Location: Wrocław - Zalesie

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by m3ntor » 08 Nov 2009, 15:07

padamus wrote:Mam nadzieję, że nie będziesz jednym z oceniających.
O ile dobrze pamiętam, to Ty też miałeś kiedyś już swój "występ" przy okazji zablokowanego zdjęcia i z tego co pamiętam, powiem Tobie co sam powiedziałeś:
Mam nadzieję, że nie będziesz jednym z oceniających.
.

Myślę, że wybranie ścisłego jury będzie bardzo trudne, bo osób, które znam a są wyjątkowo neutralne sam mogę policzyć na palcach jednej ręki. Staż imho nie powinien mieć w ogóle znaczenia, bo to o niczym nie świadczy. Świadczy jedynie o tym, że ktoś długo się interesuje KM, od dawna ma internet i od dawna próbował focić. A to czy potrafi ocenić bezstronnie zdjęcie - absolutnie nie!

Jeżeli JUŻ będziemy wybierać to musi to być głosowanie na zasadzie "wygrywa ten, kto zbierze 100% pozytywnych", czyli zasada weta. Poza tym - bez skryptu ja sobie w ogóle tego głosowania nie wyobrażam. A to trzeba by zrobić.

IMHO o tym, które zdjęcia są najlepsze, powinno decydować szerokie gremium użytkowników, by mieć dużą próbę osób, które mają to samo zdanie na temat zdjęcia. Jeżeli wybierzemy 10 osób dajmy na to, to próbka upodobań co do twórczości będzie bardzo mała. Przykładowo: co innego jest gdy jedno zdjęcie bardzo podoba się 8 osobom na 10 a co innego jak bardzo podoba się 800 osobom na 1000. Jaką można mieć gwarancję, że taka zasada proporcji zostałaby zachowana jakby zamiast tych 8 faktycznie zagłosowało "za" - 800?

To tak samo jakby zrobić sondę na ulicy z pytaniem "na kogo błędziesz głosować w wyborach prezydenckich?" - zrobisz na 10 osobach i możesz mieć pecha, bo trafisz na moherowe berety i wtedy wyjdzie, że Kaczyński wygra na 90%. A jak zrobisz na 1000 to szansa, że trafi Ci sie 900 moherowych beretów spada praktycznie do 0.

Zresztą nie od parady stopniuje się: "małe kłamstwo, duże kłamstwo, statystyka".

Uczciwym rozwiązaniem dla zdjęć, które już są, będzie skrypt, w którym kazdy może podlinkować ciekawe zdjęcie, tak aby wygrzebać je z dołu, jeżeli jest fajne. Wszystkie zdjęcia wtedy miałby już formularz do glosowania, a linkowanie miałoby na celu jak napisałem - wskazanie zdjęć, o których już wszyscy zapomnieli.
Last edited by m3ntor on 08 Nov 2009, 15:11, edited 1 time in total.
User avatar
Marcin Ciszewski
Posts: 342
Joined: 28 Jan 2007, 00:00

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by Marcin Ciszewski » 08 Nov 2009, 15:09

A co da wybór nowych blokerów jeżeli dalej będą istnieć czarne owce, wyzywające od organów płciowych cenzora który ośmielił się zablokować beznadziejne zdjęcie, bądź też "karnie" usuwające z listy uczestników imprezy? Skoro tacy niedojrzali gówniarze nie potrafią się zachowywać jak należy to trzeba ich dyscyplinować. Bo jeżeli ktoś naprawdę rozumie jaki cel ma blokada zdjęcia to wyciągnie wnioski z popełnionych błędów i będzie się starał je eliminować, a tym samym poziom jego zdjęć powinien wzrosnąć.
Zablokował mi zdjęcie.
Wiecie co z nim zrobić!!!!!!!!!!!!!!!
xD
Adam G.1
Posts: 561
Joined: 06 Apr 2005, 00:00
Location: Warszawa - Żoliborz

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by Adam G.1 » 08 Nov 2009, 18:46

padamus wrote:
Crom wrote:Co do osób uprawnionych - nie powinni to być sami blokerzy, bo co to za sens? Osoby z długim stażem powinny być w to również "wciągnięte".
Wg mnie z automatu osoby, które miały konta przed podziałem TWB (z paroma wyjątkami), reszta rozpatrywana indywidualnie.
absolutnie sam staż na TWB nie powinien automatycznie stanowić o możliwości głosowania. są tu osoby, które zdjęcia wrzucają od bardzo niedawna i już zasłużyły na takie wyróżnienie, są też osoby o bardzo długim stażu, które jednak nie robią szczególnie wspaniałych zdjęć, choć niewątpliwie wniosły tu bardzo wiele.

Uważam, że to właśnie wybór osób, które miałyby głosować, będzie największym problemem. No i oczywiście uważam, że głosowanie musiałoby być jawne - to pozwoli uniknąć stawiania złych not z powodu jakichś osobistych uprzedzeń.
User avatar
Lukasy
Posts: 345
Joined: 16 Jan 2007, 00:00
Contact:

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by Lukasy » 08 Nov 2009, 20:10

Do tego, by ludzie nie wyzywali innych ludzi (nazwijmy to: bardziej władnych), nie jest potrzebne nic innego, jak zmiana mentalności. Po prostu w pale mi się nie mieści, jak można drzeć koty o pasję - czyli o coś, co łączy. Na porządku dziennym jest przecież wywyższanie się wiedzą techniczną, umiejętnościami praktycznymi w sztuce fotograficznej albo i też, niestety, wywyższanie się znajomością słów typu ku, spie i tak dalej. I co? Myślicie, że jakiś system oceniania to zmieni? Bzdura, żadne TWB-owe reguły nie wychowają niepokornych, jeśli szacunku do istoty żywej nie nauczyła mamusia.

Sądzę, że z grona autorów wybrałoby się kilkudziesięciu rodzynków, których nikt nie poinformował o podstawowych zasadach kulturalnego pożycia społecznego, a zarazem nie dorosło do kontaktów na stopie koleżeńskiej z innymi użytkownikami. Bo stopa koleżeńska nie polega na klepaniu po główce i mówieniu, że knotowate zdjęcie jest cudowne i zachwycające, tylko z jednej strony na pokazaniu błędu, a z drugiej strony na przyznaniu się do niego.

Generalnie jestem za systemem oceniania (dobór kryteriów pozostawiam administracji) i promocji naprawdę dobrych ujęć. Tylko obawiam się o nerwy niektórych autorów, dla których odrzucenie ich 'wspaniałych dzieł' (albo wręcz ich 'bezpodstawna krytyka') skończy się w kiblu na podcinaniu sobie żył linijką albo nakłuwaniu szpilkami laleczek Voodoo z podobiznami cenzorów/oceniaczy.
homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
zapraszam serdecznie, bo już czynne ponownie ;-)
User avatar
Cash
Posts: 221
Joined: 03 Mar 2008, 00:00
Contact:

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by Cash » 08 Nov 2009, 21:11

Neutralna komisja oceniająca to podstawa, żeby nie dochodziło do sytuacji w stylu: "Tego lubię, to dostanie 5-6, a ten nie lubi frytek, to chlast pała.
Tylko obawiam się o nerwy niektórych autorów, dla których odrzucenie ich 'wspaniałych dzieł' (albo wręcz ich 'bezpodstawna krytyka') skończy się w kiblu na podcinaniu sobie żył linijką albo nakłuwaniu szpilkami laleczek Voodoo z podobiznami cenzorów/oceniaczy.
Zawsze znajdzie się jakaś czarna owca. Patrząc z zupełnie innej strony, odwrotnością tej sytuacji jest aspekt, w którym krytyka zadziała motywująco, co może zaowocować postępem. ;)
Z buta wjeżdżam, czyli jak działa copywriting sprzedażowy.
User avatar
Marcin Ciszewski
Posts: 342
Joined: 28 Jan 2007, 00:00

Re: Najlepsze zdjęcia

Post by Marcin Ciszewski » 08 Nov 2009, 21:15

Lukasy wrote:Do tego, by ludzie nie wyzywali innych ludzi (nazwijmy to: bardziej władnych), nie jest potrzebne nic innego, jak zmiana mentalności. Po prostu w pale mi się nie mieści, jak można drzeć koty o pasję - czyli o coś, co łączy. Na porządku dziennym jest przecież wywyższanie się wiedzą techniczną, umiejętnościami praktycznymi w sztuce fotograficznej albo i też, niestety, wywyższanie się znajomością słów typu ku, spie i tak dalej. I co? Myślicie, że jakiś system oceniania to zmieni? Bzdura, żadne TWB-owe reguły nie wychowają niepokornych, jeśli szacunku do istoty żywej nie nauczyła mamusia.

Sądzę, że z grona autorów wybrałoby się kilkudziesięciu rodzynków, których nikt nie poinformował o podstawowych zasadach kulturalnego pożycia społecznego, a zarazem nie dorosło do kontaktów na stopie koleżeńskiej z innymi użytkownikami. Bo stopa koleżeńska nie polega na klepaniu po główce i mówieniu, że knotowate zdjęcie jest cudowne i zachwycające, tylko z jednej strony na pokazaniu błędu, a z drugiej strony na przyznaniu się do niego.
Skoro tak jak mówisz nie dorośli, to albo zostaną brutalnie sprowadzeni na ziemię i sami wycofają się z tego interesu (co będzie oznaczało że mimo wszystko jakoś jeszcze rokują na przyszłość, skoro stać ich na samokrytykę), albo niestety zostaniemy zmuszeni tępić infantylne zachowania.
Lukasy wrote:Generalnie jestem za systemem oceniania (dobór kryteriów pozostawiam administracji) i promocji naprawdę dobrych ujęć. Tylko obawiam się o nerwy niektórych autorów, dla których odrzucenie ich 'wspaniałych dzieł' (albo wręcz ich 'bezpodstawna krytyka') skończy się w kiblu na podcinaniu sobie żył linijką albo nakłuwaniu szpilkami laleczek Voodoo z podobiznami cenzorów/oceniaczy.
Dopóki na tym poprzestaną, to nie należy się tym przejmować ;-)
Zablokował mi zdjęcie.
Wiecie co z nim zrobić!!!!!!!!!!!!!!!
xD
Post Reply