VIN-y

User avatar
mrozard
Posts: 948
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Koszalin

Re: VIN-y

Post by mrozard » 03 Jul 2014, 21:02

Ale tutaj nie ma co robić wywodów na pół strony - VIN to informacja publiczna i może być ona zamieszczona gdziekolwiek. Jeżeli firma robi z tego problem, to nie zna przepisów, a jeżeli zastrasza ludzi, to to jest sprawa dla sądu.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: VIN-y

Post by decomposed05 » 04 Jul 2014, 00:24

Ale co mamy napisać?
Piotr_B
Posts: 108
Joined: 14 May 2005, 00:00
Location: Białystok

Re: VIN-y

Post by Piotr_B » 11 Jul 2014, 21:05

mumin02 wrote:Bry,

temat powraca.

Nie mam niby nic do czyichkolwiek "danych wrażliwych" (choć nie wiem, czy VINy mogą być tak określane). Aczkolwiek uważam, że nie ma w tym nic złego, że są one gdzieś gromadzone przez ludzi, którzy się tym zajmują profesjonalnie bądź nieprofesjonalnie. Są takie portale w bardziej cywilizowanych krajach, jak np. Szwecja, gdzie takie dane są i nikt nie podważa ich obecności w sieci. U nas są rozmaite przetargi publiczne, gdzie te dane są podawane, OtoMoto, tabliczki znamionowe, których kierowcy "nie żałują" aby fotografować, czy wreszcie pracownicy niektórych przedsiębiorstw, którzy mają takie źródło danych pod ręką czy chociażby ostatnia nowość-portal MSW, który podaje takie dane po wpisaniu rejestracji. W związku z tak powszechnym dostępem do danych powinniśmy mieć na względzie szczególne dobro naszych kolegów, którzy z trudem zdobywali takie dane. Dlatego uważam, że takie sytuacje powinny być łagodzone i odzewu być nie powinno lub powinien być zdawkowy, sprowadzający się do jednego, dwóch zdań, które odpowiedzą na pytania: skąd?, po co? i inne.

Rozumiem sytuację kolegi Piotra_B ale nie rozumiem dlaczego czyjaś praca (wówczas bez "bezpiecznego autobusu"): http://open.phototrans.net/posting.php?s=1516&nr=990900 ma być potem wymazywana: http://open.phototrans.net/posting.php? ... nr=1001153.

Jeżeli ktoś nie wie, jak odpowiedzieć na zarzut wprowadzania takich danych to niech odpowie tonem naszych urzędników, do których się czasem zwracamy. Takie dane są potrzebne do weryfikacji np. polisy, badania technicznego potencjalnym wynajmującym pojazdy, służbom do weryfikacji, czy pojazd nie jest np. kradziony, czy został zarejestrowany prawidłowo albo że ma przełożone tablice. Cokolwiek. Nie życzę sobie abyśmy w taki sposób dali się zastraszać, bo groźby są karalne. Właściciele firm powinni nas prosić o umożliwienie poprzez nasze zdjęcia do prezentacji swoich pojazdów a nie prosić o usuwanie efektów naszej ciężkiej pracy (do pewnego momentu). Pojazd nie jest osobą, żeby chronić jego dane osobowe. Liczy się podejście do tematu a nie jakaś ciemnota nie wiadomo czym podyktowana.

Do napisania tego postu zainspirowało mnie zachowanie tegoż pana, działanie Piotra_B oraz monit Krzycha.

Mam nadzieję, że ktoś poprze moje stanowisko w tej sprawie.
Spoko, VIN-y powrócą. Mam wszystkie w exelu.
User avatar
krzychu
Posts: 1158
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Re: VIN-y

Post by krzychu » 12 Jul 2014, 09:12

Piotr_B wrote:Spoko, VIN-y powrócą. Mam wszystkie w exelu.
Niepotrzebnie się Pan trudził. ;) Są w historii edycji. :)
Przykład: http://phototrans.pl/posting.php?s=1516&nr=1003184
Piotr_B
Posts: 108
Joined: 14 May 2005, 00:00
Location: Białystok

Re: VIN-y

Post by Piotr_B » 12 Jul 2014, 13:54

krzychu wrote:
Piotr_B wrote:Spoko, VIN-y powrócą. Mam wszystkie w exelu.
Niepotrzebnie się Pan trudził. ;) Są w historii edycji. :)
Przykład: http://phototrans.pl/posting.php?s=1516&nr=1003184
No i super. Ja do tego nie mam dostępu. Ale jak będziesz uzupełniał, to nie wszystkie od razu.
User avatar
oolek15
Posts: 164
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Jastrzębie-Zdrój
Contact:

Re: VIN-y

Post by oolek15 » 12 Jul 2014, 14:29

Po prostu nie jesteś zalogowany na phototrans.pl. Zaloguj się i zobacz jeszcze raz. Do historii zmian na dowolnej perspektywie ma dostęp każdy zalogowany. Wystarczy w dolnej części karty pojazdu kliknąć na #numer_edycji. ;)
Pozdrawiam, Olek
Post Reply