Oceny...

Post Reply
User avatar
kjacobson
Posts: 214
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Oceny...

Post by kjacobson » 14 May 2016, 20:24

Myślę, że czas najwyższy ponownie poruszyć temat oceniania na części kolejowej twb. Niestety ostatnio znów aktywowały się pewne grupy myślących inaczej i z uporem minusujących dobre zdjęcia. Ktoś powie "e tam, to tylko punkty", ale bezczelność minusujących przekracza już wszelkie granice, dobrym przykładem będzie to zdjęcie http://rail.phototrans.eu/14,107272,0,P ... 01Na_.html które nazbierało już tyle minusów, że łącznie wynik za zdjęcie zmniejszył się o 94 punkty. Rzecz jasna nie jest to jedyny przykład takich zachowań, mamy też do czynienia z całymi grupami "znajomych" wzajemnie sobie podwyższających punkty lub kolektywnie uwalający zdjęcia nie lubianych przez siebie osób.

Prosiłbym o wypowiedzenie się w tym temacie, ewentualnie przedstawienie własnych pomysłów w tym temacie.

Mój jest taki, że:
1) wprowadza się system 0-1 czyli głosujemy tylko na tak, lub wcale, kończymy z dziecinadą w postaci minusów,
2) wzorem innych galerii oraz części autobusowej, dzielimy użytkowników na tych z bezpośrednim i moderowanym uploadem (każdy nowy użytkownik z zasady dostaje moderacje, która po okresie próbnym zostaje zdjęta). Z automatu wszyscy dotychczasowi userzy mają bezpośredni upload poza skrajnymi wypadkami knociarzy i niereformowalnych przypadków.
3) Na wyrózniające się zdjęcia głosujemy w postaci przycisku "Lubie" jak na twb autobusowym (tam głosy blokerów ważą więcej niż zwykłych userów, liczba zdjęć dodanych nie ma znaczenia), kwestia przemyślenia mnożnika czy też innego systemu liczenia punktów, zwiększamy liczbę osób z literką B - tu dość istotne jest naprawienie funkcji blokady, bo obecnie nie do końca to działa, tak samo jak podmiana zdjęć.
4) Urealniamy limity - niektórym dodajemy, niektórym zabieramy.

Wydaje mi się, że skoro są galerie gdzie nie ma negatywnego oceniania a poziom i tak jest wysoki, to i na naszym twb rail to wypali.
User avatar
egon
Posts: 570
Joined: 09 Feb 2005, 00:00

Re: Oceny...

Post by egon » 14 May 2016, 21:14

Krystian - ja jestem w tej mniejszości, której takie zdjęcia jak to, które podlinkowałeś, nie pasują na tej galerii. Otwierając stąd jakąś fotkę oczekuję, że zobaczę pociąg lub jego element (lokomotywę, wagony, skład) na tle ładnego krajobrazu, a tu pociągu prawie w ogóle nie widzę - może przeszkodą jest specyfika mojego wzroku. Owszem, fotka wieczoru albo poranka bardzo piękna, lecz pociąg stanowi tylko dodatek do niego. Ma prawo się tu znaleźć, ale przyznam, że gdybym mógł głosować, to prawdopodobnie dałbym minusa. Nie znam autora i nic do niego nie mam. Powtarzam - zdjęcie piękne, ale trudno mi je nazwać kolejowym. Na jakiejkolwiek innej galerii tematycznej oceniłbym je maksymalnie najlepiej, ale nie tu.
Co do oceniania - nigdy tego nie lubiłem. Uważam, że im prostsze, tym lepsze. Mogłoby być takie jak autobusowe, ale bez żadnych wag - każdy ma jeden głos. I nie ma demokracji - jest dyktatura Admina. No ale to raczej niemożliwe, Tatuś wtedy musiałby przeglądać galerię 72 godziny na dobę ;)
Bóg dał nam Internet, a diabeł Neostradę.
User avatar
Lukasy
Posts: 345
Joined: 16 Jan 2007, 00:00
Contact:

Re: Oceny...

Post by Lukasy » 14 May 2016, 21:58

A mnie nie razi - to po prostu rzecz gustu :) Moim skromnym zdaniem zdjęcie jest jak najbardziej kolejowe, gdyż jak najbardziej widzę na nim pociąg i to na tle bardzo ładnego nieba. Brałem też pod uwagę to, że Janusz może czegoś nie dostrzec przez specyfikę swojego wzroku.

Już dawno wyleczyłem się z oceniania i brania ocen do siebie, właśnie dlatego, że "to tylko zdjęcia". Owszem, są takie, których nie da się oglądać, ale lepiej spróbować wyjaśnić autorowi, dlaczego jest się na "nie" (nie zawsze się to udaje). W końcu publikując coś, bierze się odpowiedzialność za swoją pracę i przyjmuje się do wiadomości to, że praca ta może być różnie oceniona. Dla mnie oceny mogą być różne. Mogą być plusy i minusy, mogą być gwiazdki w różnej skali. Może też nie być ich wcale. To autor powinien wiedzieć i rozumieć, czy jego praca nadaje się do powieszenia w publicznej galerii. A grupek wzajemnej adoracji i tak nigdy się nie pozbędziemy do końca.

Zawsze też można sobie wykopać grajdołek, do którego będzie się wrzucało wszystko jak leci (albo i nie ;) ) - przy czym wiadomo, że jeśli to będzie kolejny masówkarski garnek czy inny flog, to taka strona najprawdopodobniej utonie w, za przeproszeniem, otchłani wszechobecnego gówna, jaka nastała z szeroką dostępnością do aparatów i internetu. A inna sprawa, że nawet na flogach są grupki wzajemnej adoracji ;)
homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
zapraszam serdecznie, bo już czynne ponownie ;-)
User avatar
Kolins
Posts: 181
Joined: 22 May 2005, 00:00
Location: Wejherowo
Contact:

Re: Oceny...

Post by Kolins » 14 May 2016, 22:31

Jakoś buble trzeba odsiać, na razie są ku temu minusy. Ale...

Ogólnie, jakość prac spadła wraz z "wjazdem" na galerię różnych osób, które na powitanie dały w miarę sensowne zdjęcie, a potem zaczyna się jazda...
Pisałem kiedyś, żeby podnieść próg "publiczności" zdjęcia do np. 100 pkt, ale na to chyba szans nie ma.

Znajomości to chyba nigdy się nie wypleni, grupy wsparcia były i będą. Całkiem sporo przykładów można podać, dla mnie fascynujący jest jeden przykład pracownika kolei, drugim jest grupa regionalna... Jednak mnie to kolesiostwo specjalnie nie przeszkadza, są dobre zdjęcia - to oceniam, jakiejś części nie ruszam, a pewne zdjęcie zablokowane i tak jednym ruchem nagle stało się publiczne. Więc sens tego wszystkiego został podważony.

Zresztą te punkty i tak się do niczego nie przydają...
mstancl
Posts: 29
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Oceny...

Post by mstancl » 03 Feb 2017, 21:51

Kogos publiczne fota sa niepodoboja otrzima od administratora limit 0 i w przypadku ze fota maja ponad 300 punktow.
Post Reply