Coś trzeba zrobić

Other topics
Post Reply
User avatar
mebit800
Posts: 68
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Warszawa

Coś trzeba zrobić

Post by mebit800 » 15 Jul 2012, 16:18

Witam,
Jako, że po moich długich obserwacjach nazbierało się trochę kwestii wartych moim zdaniem poruszenia na forum, postanowiłem opisać je tutaj. Do rzeczy:

1. Generacje Mercedesów
Krótka piłka. Zrobić osobne modele MP1/MP2/MP3/MP4, bo obecny system mija się z celem, chociażby przez niedobrą szukajkę i tym bardziej przez wozy, które zostały dodane zanim ustaliliśmy system ich opisywania. To jest moim zdaniem do zrobienia obowiązkowo, tych wozów jest mnóstwo, a będzie ich coraz więcej.
2. Tagi
Rozumiem, lista tagów jest, ale moim zdaniem oprócz tych sztywnych tagów z listy każdy autor powinien móc bez żadnych przeszkód tagować zdjęcia również swoimi znacznikami. Tag np. Budowa DK8 ułatwi szukanie wozów tam pracujących, zwłaszcza że wiele z nich może być nieopisana, i dojście potem który wóz co gdzie robił jest cholernie żmudne .
3. Porządek z wozami bez przewoźników.
W metryczce inne informacje wpisywać datę i miejsce pracy danego wozu, jeśli osiem czerwonych, identycznych actrosów buduje mi wiadukt nad przystankiem PKP Warszawa Służewiec,a żaden nie ma nalepki czyj jest, to można w metryczce tych 8 pojazdów napisać, że robiły sobie na takiej i takiej budowie wtedy i wtedy. Tym bardziej, gdy po prostu spisywaliśmy dane wozu, bez robienia mu zdjęcia, co mimo wszystko czasami się zdarza.
4. Usprawnienie szukajki
To już prośba do Deco, fajnie by było znaleźć sobie wszystkie wozy 6x2/ 6x4/ 1844 itd, a nie jest to teraz możliwe. Wybieramy w szukajce konkretne autko, np. MAN TGX i w okienku obok możemy sobie wpisać 18.440, po czym szukajka znajduje nam tylko auta o danym parametrze. Mi wydaje się wygodne.
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: Coś trzeba zrobić

Post by Luke_Police » 20 Jul 2012, 21:44

mebit800 wrote:Witam,
1. Generacje Mercedesów
Krótka piłka. Zrobić osobne modele MP1/MP2/MP3/MP4, bo obecny system mija się z celem, chociażby przez niedobrą szukajkę i tym bardziej przez wozy, które zostały dodane zanim ustaliliśmy system ich opisywania. To jest moim zdaniem do zrobienia obowiązkowo, tych wozów jest mnóstwo, a będzie ich coraz więcej.
Nie wiem czy byłoby to słuszne. Idąc tym tropem, należałoby na TWB2 podzielić Solarisy Urbino na różne generacje po seriach, podobnie z Autosanem Liderem. Nie wiem czy zastosowałem słuszną analogię.
2. Tagi
Rozumiem, lista tagów jest, ale moim zdaniem oprócz tych sztywnych tagów z listy każdy autor powinien móc bez żadnych przeszkód tagować zdjęcia również swoimi znacznikami. Tag np. Budowa DK8 ułatwi szukanie wozów tam pracujących, zwłaszcza że wiele z nich może być nieopisana, i dojście potem który wóz co gdzie robił jest cholernie żmudne.
Generalnie jest opcja szukania zdjęć po zawartości opisu. Można wpisać tam "DK8" i zdjęcia się znajdą. Tagi służą do tego, by przeszukiwać galerię pod kątem tego, czego się nie znajdzie przez pozostałe opcje wyszukiwarki. Tag "budowa" jest i można go stosować, jeśli szukasz pojazdów z budowy DK8, to wpisujesz "DK8" w "Opis zawiera" i "budowa" w pole "tagi". Tylko trzeba się wcześniej zatroszczyć, by w opisach zdjęć faktycznie znalazło się owe DK8 ;)
3. Porządek z wozami bez przewoźników.
W metryczce inne informacje wpisywać datę i miejsce pracy danego wozu, jeśli osiem czerwonych, identycznych actrosów buduje mi wiadukt nad przystankiem PKP Warszawa Służewiec,a żaden nie ma nalepki czyj jest, to można w metryczce tych 8 pojazdów napisać, że robiły sobie na takiej i takiej budowie wtedy i wtedy. Tym bardziej, gdy po prostu spisywaliśmy dane wozu, bez robienia mu zdjęcia, co mimo wszystko czasami się zdarza.
Pomysł może i dobry, tylko ile osób będzie pamiętać by tak robić. Niektórzy już teraz chodzą na skróty na zasadzie "wrzucam takie zdjęcie, a jutro ustalę przewoźnika, bo dzisiaj już mi się nie chce".
4. Usprawnienie szukajki
To już prośba do Deco, fajnie by było znaleźć sobie wszystkie wozy 6x2/ 6x4/ 1844 itd, a nie jest to teraz możliwe. Wybieramy w szukajce konkretne autko, np. MAN TGX i w okienku obok możemy sobie wpisać 18.440, po czym szukajka znajduje nam tylko auta o danym parametrze. Mi wydaje się wygodne.
Jak funkcjonalność TWB3 będzie rozszerzona analogicznie do TWB2, to będzie można szukać pojazdów po fragmencie nazwy. To powinno w dużej mierze rozwiązać problem.
mirekmiras73
Posts: 350
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Coś trzeba zrobić

Post by mirekmiras73 » 21 Jul 2012, 15:40

Luke_Police wrote:mebit800 wrote:
Witam,
1. Generacje Mercedesów
Krótka piłka. Zrobić osobne modele MP1/MP2/MP3/MP4, bo obecny system mija się z celem, chociażby przez niedobrą szukajkę i tym bardziej przez wozy, które zostały dodane zanim ustaliliśmy system ich opisywania. To jest moim zdaniem do zrobienia obowiązkowo, tych wozów jest mnóstwo, a będzie ich coraz więcej.

Nie wiem czy byłoby to słuszne. Idąc tym tropem, należałoby na TWB2 podzielić Solarisy Urbino na różne generacje po seriach, podobnie z Autosanem Liderem. Nie wiem czy zastosowałem słuszną analogię.
No, ale mamy np podzielone modele pod kątem generacji takich pojazdów jak Scania, DAF, MAN, czy Volvo z tym wyjątkiem, że generacje FH12 i i FH są w jednej serii.

Co do tagów, jak ktoś dorzuci tag określający coś naprawdę konkretnego i będący pomocnym w wyszukiwaniu podobnych zdjęć, to czemu nie.

Co do punktu trzeciego, to nie bardzo rozumiem, czemu miałoby to służyć i w czym pomóc. W opisie zdjęcia i tak właściwie wpisuje się co, gdzie i przy czym pojazd pracował.

Odnośnie punktu czwartego jak najbardziej za.
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Coś trzeba zrobić

Post by Amalio » 21 Jul 2012, 16:11

Z seriami czy to na Trucks czy to na autobusowym zawsze będzie problem. A to dlatego, że sam problem tworzą producenci. Czasem stosują tą samą konstrukcję przez kilkanaście lat, a nazwę zmieniają co kilka. I sytuacja odwrotna gdy stosują tą samą nazwę przez kilkanaście lat, a konstrukcja się zmienia. I wyciągnij tu człowieku złoty środek. Zwłaszcza w drugiej sytuacji gdy czasem wręcz trzeba dorabiać jakieś fikcyjne nazewnictwo by odróżnić od siebie pojazdy o tej samej nazwie, ale zupełnie odmiennej konstrukcji. I to zawsze jest seriatorska zmora i kłótnie na zasadzie "ile jest cukru w cukrze" czyli o ile nowy model różni się od starego by był sens dodawania nowego modelu(albo dopisywania czegoś ręcznie jak w przypadku Lion's City/Regio/Coach).
Na przykład o ile wiem nowy flagowy model Volvo to będzie chyba zupełnie nowa konstrukcja różniąca się od dotychczasowego FH. I jeśli tak będzie, to wypadałoby dodać nową serie, ale co wtedy gdy Volvo wspaniałomyślnie nazwie go znów FH? Dodać do starego głupio, ale wymyślać wyssane z palca nazwy tylko po to by było to osobno, to jeszcze gorzej, bo chcemy by nazewnictwo odpowiadało temu fabrycznemu.

Jakoś nikt do tej pory nie przedstawił dowodu na to, że można odróżnić od siebie MP2 i MP3 po modyfikacjach po za rzuceniem tekstu "że się da", a to akurat za mało. Bo po pierwsze mają być na to dowody dzięki którym na każdym zdjęciu będzie to widać no i że osoba która się na to porwie będzie ręczyć swoją głową, że będzie w bazie porządek. Bo tu nie ma miejsca na gdybanie.
Jak na razie to wychodzi na to, że się nie da i baza zachowa przejrzystość wtedy gdy wszystkie cztery serie będą oznaczone po prostu jako Actros.

No więc mówiąc w skrócie łatwo się mówi, ale robić to nima komu.
mirekmiras73
Posts: 350
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Coś trzeba zrobić

Post by mirekmiras73 » 21 Jul 2012, 18:10

Z Volvem to akurat dobry przykład do Actrosa. Choć narazie to oficjalnie nie potwierdzone, ale ma być to zupełnie nowa konstrukcja. Actros do MP3 to właściwie tylko zmiana kosmetyki i jakieś drobniejsze nowinki, natomiast MP4, to całkowicie nowa konstrukcja. Nawet silniki są zupełnie inne.
User avatar
mebit800
Posts: 68
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Warszawa

Re: Coś trzeba zrobić

Post by mebit800 » 30 Jul 2012, 17:31

Robić jest komu, myślę że gdyby trochę ambitniej podejść do problemu to wielu chętnie by się dołożyło.
A z tym Actrosem MP2 po przeróbkach to trochę jak z Yeti - niby jest, ale nikt jeszcze nie widział na oczy takiego, w którym rozróżnienie generacji byłoby niemożliwe :P
igorsamson
Posts: 12
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Brzesko
Contact:

Re: Coś trzeba zrobić

Post by igorsamson » 31 Jul 2012, 13:53

mebit800 wrote:Witam,
Jako, że po moich długich obserwacjach nazbierało się trochę kwestii wartych moim zdaniem poruszenia na forum, postanowiłem opisać je tutaj. Do rzeczy:

1. Generacje Mercedesów
Krótka piłka. Zrobić osobne modele MP1/MP2/MP3/MP4, bo obecny system mija się z celem, chociażby przez niedobrą szukajkę i tym bardziej przez wozy, które zostały dodane zanim ustaliliśmy system ich opisywania. To jest moim zdaniem do zrobienia obowiązkowo, tych wozów jest mnóstwo, a będzie ich coraz więcej.
Moim zdaniem najbardziej trafna propozycja - już kiedyś pisałem o tym w innym dziale. DAFy podzielone są na serię 95/95XF/XF95/XF105 a to wciąż ta sama konstrukcja po sporych modyfikacjach. Tak samo jest z Mercedesem czy Volvo. Volvo moim zdaniem też trzeba podzielić na FH pierwszej generacji (z kwadratowymi światłami), na FH drugiej generacji (tzw. chińczyk) i na FH trzeciej generacji (z dzielonymi lampami). Podobnie z Volvo FM.
Post Reply