Tagi

Post Reply
polski1500
Posts: 18
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Tagi

Post by polski1500 » 15 Dec 2010, 21:38

Witam,

W części ciężarowej pojawiły się już pierwsze tagi. Wydaje mi się, że ta część TWB podobnie jak poprzednie będzie otwarta dla użytkowników z całego świata. Dlatego też myślę, że najlepiej byłoby by od początku tagować w języku angielskim - przynajmniej te najważniejsze tagi;
laweta, nauka jazdy, straż, śmieciarka, zima, industrial itp
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 16 Dec 2010, 02:16

No to szybko ustalajcie póki jeszcze jest tego mało ;-)

straż pożarna
zabytek
hakowiec
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
wokie
Posts: 107
Joined: 11 Jan 2008, 00:00
Location: Toruń / Koszalin

Re: Tagi

Post by wokie » 16 Dec 2010, 14:22

no to tak szybkiego kilak tagów, niektóre są podobne jak na TWB II
* View from my window
* o k***a ciężarówka ;D
* ciężarówki PKSów - nazwa może być inna ale mam tu na myśli, żeby tagowac pojazdu ciężarowe, które należą do jakiegoś PKSu.
User avatar
stoch_95
Posts: 52
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Police

Re: Tagi

Post by stoch_95 » 16 Dec 2010, 15:54

I przydałoby się jeszcze kilka tematów np. "Zima na drogach" ;)
User avatar
mebit800
Posts: 68
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Warszawa

Re: Tagi

Post by mebit800 » 16 Dec 2010, 16:10

wokie wrote:no to tak szybkiego kilak tagów, niektóre są podobne jak na TWB II
* View from my window
* o k***a ciężarówka ;D
* ciężarówki PKSów - nazwa może być inna ale mam tu na myśli, żeby tagowac pojazdu ciężarowe, które należą do jakiegoś PKSu.
Nie wiem czy jest sens tagu "ciężarówki PKSów"- będą dodane przecież pod swojego właściciela, czyli w praktyce właśnie PKS. Nie wiadomo też na razie co z nimi zrobić ogólnie.
Ja się też zastanawiam nad tagiem zleceniodawcy przewozów, bo przecież "Ciężarówki pana Tadeusza Sp. z.o.o." mogą wykonywać sobie przewóz np. żwiru dla "Kopalni Piasku Jarząbka". Trudniej jest to ustalić niż w przypadku autobusów, ale jeśli ktoś będzie znał zleceniodawcę, to mógłby wpisać.
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by Luke_Police » 16 Dec 2010, 18:37

Miałem założyć ten wątek wczoraj, ale widzę, że nie starczyło czasu więc już mnie inni wyprzedzili. Jeżeli chodzi o tagi myślę, że sensownym byłoby wprowadzenie kilku podstawowych podziałów. Wedle funkcji:

- śmieciarka,
- straż pożarna,
- piaskarka,
- pomywaczka (albo sprzątaczka),
- cysterna,
- betoniarka,
- pogotowie techniczne (technical equipment),
- kontenerowiec,
- laweta,
- hakowiec (może lepiej holownik?),
- dźwig,
- szambowóz,
- drewnowóz,
- platforma (np. wiertnicza, podporowa),
- spedycja,
- przyczepa (dla samych przyczep i zdjęć tyłów pojazdów z rozłączalną naczepą),
...
oczywiście nazwy te podałem spontanicznie, jak ktoś potrafi te same funkcje lepiej określić, to jestem otwarty na propozycje, na rozszerzenie listy również. Nie wiem jak najsensowniej słowem określić:
- przewóz materiałów niebezpiecznych,
- przewóz materiałów radioaktywnych,
- przewóz zwierząt,
- przewóz kruszywa/kamieni/gruzu,
- przewóz naczepą samochodów osobowych w ilości większej niż 1.

Wedle specyficznego "rodzaju" przewoźnika:

- PKS (dla pojazdów z firm PKS, które zajmują się również transportem towarów np. PKS Chojnice, PKS Gryfice, PKS Myślibórz),
- cyrk,
- wesołe miasteczko,

Poza tym wedle sytuacji:

- koncert (a więc dowóz sprzętu nagłośnieniowego, sceny itp.),
- wypadek, kolizja, karambol, wyciek, zatrzymanie,
- ściganie (wiadomo, Tir wyprzedza lub jest wyprzedzany)
i inne podobne na zasadzie analogii z części komunikacyjnej.

Zastanawiam się również nad wprowadzeniem tagu dla zdjęć ciągnika siodłowego z odchyloną kabiną, tylko jak to nazwać? Jak ktoś ma pomysły odnośnie moich propozycji lub zupełnie niezależne, to jestem otwarty na propozycje.
User avatar
rafcio44108
Posts: 217
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Olsztyn

Re: Tagi

Post by rafcio44108 » 16 Dec 2010, 18:48

Luke, hakowiec a holownik to dwie różne zabudowy. Pierwsza służy do wożenia kontenerów, a druga do holowania cieżarówek/autobusów.

Przewóz materiałów niebezpiecznych, podobnie jak i radioaktywnych to potocznie ADR i niech tak zostanie.
Dla zwierząt proponuję "livestock" lub "livestock transport".
Dla przewozów ponadgabarytowych - gabaryt.
Tag dla przyczep - przyczepa, ogon lub teściowa - przyczepa jest ciągnięta za samochodem (obojętnie czy jest na sztywnym czy też skrętnym dyszlu).
Naczepa zaś spoczywa częściowo na ciągniku siodłowym - naczep, teściowa, ogon
Przewóz kruszyw, piachu, itp. - wanna, patelnia
Przewóz samochodów - lohra (tak kierowcy nazywają zabudowy do przewozu samochodów)
Dla zepsutych ciężarówek - awaria
Dla zdjęcia całego wnętrza kabiny - wnętrze, zaś dla samej deski rozdzielczej - kokpit
Last edited by rafcio44108 on 16 Dec 2010, 19:23, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by Luke_Police » 16 Dec 2010, 19:16

Ok super, widzę, że masz bardzo dobre pojęcie o tym fachu. Po przejrzeniu najnowszych zdjęć, proponuję kolejne tagi:
- wojsko,
- spychacz (przy okazji pytanko: czy spychacz i pług to to samo?),
- wywrotka,
- targowisko (towary sprzedawane z pokładu ciężarówki),
- NATO (czasami w moich okolicach trafiam na przetaczającą się kolumnę ciężarówek w ramach ćwiczeń NATO).

Przy okazji, czy jest jakieś ważne technicznie rozróżnienie poszczególnych dźwigów, czy raczej wrzucamy wszystkie do jednego wora?
User avatar
rafcio44108
Posts: 217
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Olsztyn

Re: Tagi

Post by rafcio44108 » 16 Dec 2010, 19:22

Spychacz kojarzy mi się ze Stalińcem, lepszy byłby pług. Dźwig, np. taki do podnoszenia czegoś na wyskość to dźwig (taki zabudowany np. na Starze 660), a takie montowane zaraz za kabiną lub na końcu ciężarówki to HDS, jest to powszechnie stosowany skrót wśród kierowców i mechaników.

Możnaby jeszcze dodać "szmatę" (jeśli zbyt wulgarne, to plandekę na naczepy plandekowe), na naczepy chłodnie - lodówka.

Swoją droga - mógłby ktoś dodać kategorię Daf CF?
Image
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by Luke_Police » 16 Dec 2010, 19:41

Oki, oczywiście "plandeka" to lepszy pomysł niż "szmata". Masz może jakiś pomysł odnośnie nazewnictwa pogotowia kanalizacyjnego? Mam tu na myśli wszelkie maszyny z wężem do wypompowywania substancji płynnych. Szambowóz jest akurat specyficzny, ale wszystkie pozostałe też warto jakoś tagować.
Post Reply