Wojska Lądowe i Siły Powietrzne

Post Reply
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Wojska Lądowe i Siły Powietrzne

Post by empi » 31 Oct 2011, 20:58

Mam taką sugestię, żeby połączyć Wojska Lądowe i Siły Powietrzne w jedno - Wojsko Warszawa. Nie potrafię odróżnić pojazdów należących do jednego i drugiego, na lotnisku wojskowym sfotografowałem mnóstwo ciężarówek, nie wiem która z jakiej jednostki, także Stary łapane gdzieś na mieście mogą należeć do którejkolwiek jednostki. W ogóle na terenie lotniska w Radomiu stacjonuje jednostka wojskowa, czy wszystko co do niej należy jest częścią Sił Powietrznych? Dla mnie to niejasne.
Z autobusami to chociaż tyle, że lotnicy mają białe a lądowi zielone ;-)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
mxk
Posts: 40
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Szczecin

Re: Wojska Lądowe i Siły Powietrzne

Post by mxk » 01 Nov 2011, 22:19

empi wrote:Mam taką sugestię, żeby połączyć Wojska Lądowe i Siły Powietrzne w jedno - Wojsko Warszawa.
Z góry mówię, że jestem "na nie" (jak to w różnych teleszołach mówią ;) ). Niżej wytłumaczę, dlaczego.
empi wrote: Nie potrafię odróżnić pojazdów należących do jednego i drugiego, na lotnisku wojskowym sfotografowałem mnóstwo ciężarówek, nie wiem która z jakiej jednostki, także Stary łapane gdzieś na mieście mogą należeć do którejkolwiek jednostki.
Wiesz, idąc prawem serii to powinniśmy też włączyć Marynarkę Wojenną pod Wojsko Warszawa (Warszawa, bo MON), gdyż wiele z pojazdów MW niczym się nie różni w stosunku do pojazdów Wojsk Lądowych, np. w pasie nadmorskim jest to niezła zagadka - czy patrol saperski, który teraz jedzie to WL czy MW? Część "starych" (Stary, Jelcze, itp.) pojazdów Sił Powietrznych w "lądowym" malowaniu (tak jak MW; szczególnie pojazdy kwaterunkowe itp.) ma pomiędzy drzwiami a "grillem" naklejkę z orłem danego rodzaju wojsk. Jednak jako że nie jest to regułą, to najłatwiej przyjąć łopatologiczną regułę przy dodawaniu pojazdów: jak mamy lotnisko wojskowe, to wszystkie pojazdy z obsługi tego lotniska ("krasule"; APA; pojazdy pożarnicze, reflektory lotniskowe, itp.) na mur beton dodajemy pod Siły Powietrzne, to samo jak spotkamy je poza lotniskiem. Lotnisk podległych pod Wojska Lądowe jest niewiele (obsługują śmigłowce WL), raczej ich pojazdy nie pojawiają się poza okolicami swojej JW. A co ze skrzyniowymi Starami i innymi "cichociemnymi" - cóż, jak nie jesteśmy pewni (np. widzieliśmy wyjazd/wjazd takiego pojazdu z/do JW) to dodajemy pod tego przewoźnika, który wydaje nam się najbardziej słuszny (czyli w większości przypadków pod WL). Poza tym, w przypadku pojazdów SP jest szansa na identyfikację (np. "krasule" są używane tylko przez nich), a takie Wojska Specjalne to już zupełna partyzantka.
empi wrote:W ogóle na terenie lotniska w Radomiu stacjonuje jednostka wojskowa, czy wszystko co do niej należy jest częścią Sił Powietrznych?
Tak, jest tam 42. Baza Lotnictwa Szkolnego (JW 4938), wszystko co do niej należy jest częścią Sił Powietrznych, tylko jak tam Byłeś na pokazach lotniczych, to nie masz 100% pewności, że wszystkie które wtedy Widziałeś są tamtejsze, chociaż ja bym zaryzykował dodanie ich pod SP na własną odpowiedzialność (w końcu pokazy organizowały SP, nie chwaląc się wsparciem WL) ;) Bóg zapłać za uwagę :)

EDYTA: Zauważyłem (dopiero teraz...), że istnieje taki potworek jak 36 SPLT. Do czasu rozformowania była to normalna część składowa Sił Powietrznych, więc pojazdy powinno się przenieść do Sił Powietrznych z adnotacją w kartach pojazdów, gdzie służyły, a samego przewoźnika powinno się przeedytować na coś innego.
Maniek37
Posts: 8
Joined: 27 Dec 2007, 00:00

Re: Wojska Lądowe i Siły Powietrzne

Post by Maniek37 » 05 Nov 2011, 09:36

Takich potworków jest więcej jak np. 6 BPD czy lub WL Międzyrzecz gdzie są dodane pojedyncze wozy. Przyznaje się do błędu, czyli stworzenia 36 SPLT, ale uznałem, że skoro już jest 100% pewność co do właściciela to czemu nie (swego czasu były chyba takie plany co do poszczególnych JW, no ale to już nie ważne). Jest też druga sprawa - wozy wycofane ze służby. Do tej pory jako ex właściciel były dopisywane Wojsk Lądowych, ale skąd pewność, że wcześniej wóz przynależał do nich ? Dla mnie najlogiczniejszym rozwiązaniem było by stworzenie jednego przewoźnika - Wojsko Warszawa, tak jak zaproponował Empi lub np. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście to jest rozwiązanie typu "wrzucamy wszystko do jednego worka", ale w tym przypadku chyba jedyne, które pozwoli nam to jakoś zorganizować w jedną spójną całość. W polu dodatkowe informacje by się wpisywało szczegółowe informacje typu: numer jednostki/jej nazwa oraz do kogo przynależy MW/WL/SP/WS/ŻW.
User avatar
mxk
Posts: 40
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Szczecin

Re: Wojska Lądowe i Siły Powietrzne

Post by mxk » 07 Nov 2011, 16:54

Maniek37 wrote:Takich potworków jest więcej jak np. 6 BPD czy lub WL Międzyrzecz gdzie są dodane pojedyncze wozy. Przyznaje się do błędu, czyli stworzenia 36 SPLT, ale uznałem, że skoro już jest 100% pewność co do właściciela to czemu nie (swego czasu były chyba takie plany co do poszczególnych JW, no ale to już nie ważne).
Przecież takową informację można wpisać w polu "Inne informacje".
Maniek37 wrote:Jest też druga sprawa - wozy wycofane ze służby. Do tej pory jako ex właściciel były dopisywane Wojsk Lądowych, ale skąd pewność, że wcześniej wóz przynależał do nich ?
Akurat dodaję dużo pojazdów z przetargów AMW i w tym przypadku się z Tobą zupełnie nie zgodzę - wozy wycofane (przekazane do przetargu) są składowane w jednostkach wojskowych danego rodzaju wojsk (czyli WL w WL, SP w SP, a MW w MW; pewien wyjątek stanowią pojazdy ŻW i WS, ale te pierwsze poznasz po oznaczeniach, a tych drugich to nawet na ulicy nie poznasz, skąd one są), których numer jest podany przy każdym przetargu - ja dodając pojazd, wpisuję "ostatnią" JW w której była dana ciężarówka w polu "Inne informacje", wcześniej sprawdzając, jaki to rodzaj wojsk nią zarządza. IMO w tym przypadku sprawa jest o wiele prostsza niż w przypadku pojazdów spotkanych "na ulicy".
Maniek37 wrote:Dla mnie najlogiczniejszym rozwiązaniem było by stworzenie jednego przewoźnika - Wojsko Warszawa, tak jak zaproponował Empi lub np. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście to jest rozwiązanie typu "wrzucamy wszystko do jednego worka", ale w tym przypadku chyba jedyne, które pozwoli nam to jakoś zorganizować w jedną spójną całość.
No jakoś nie widzę, gdzie tu ma być spójność, wyjdzie wieli miszmasz, a żeby znaleźć np. pojazdy lotniskowe trzeba będzie poświęcić spoooro czasu, no chyba że powstaną adekwatne tagi co do danych pojazdów wojskowych, a dodający zdjęcia będą się do nich stosować. ;)
Post Reply