Jaki obiektyw wybrać?

Dyskusje o sprzęcie i takie tam
User avatar
egon
Posts: 570
Joined: 09 Feb 2005, 00:00

Re: Jaki obiektyw wybrać?

Post by egon » 19 Aug 2013, 20:30

mirekmiras73 wrote:55-2050 to padaka, to ta sama seria, co kity 18-55. Miałem obydwa kiedyś... Obydwa mydlą jak cholera w górnym zakresie ogniskowych.
Tak czytałem opinie o teleobiektywach Canona ze zmienną ogniskową i właściwie to chyba nie ma takiego, który by nie mydlił powyżej 200 mm. Wobec tego, jeśli uznam że taki obiektyw będzie mi potrzebny, zdecyduję się na któryś z tańszych - 75-300 albo 75-300 USM. Nie mam wielkiego doświadczenia, więc chciałbym zapytać, czy warto dołożyć te 300 zł za USM (cena bez USM niecałe 700 zł, z USM trochę ponad 1000 zł).
A może warto kupić Tamrona albo Sigmę? Są nieco tańsze, ale czy dobre?
Bóg dał nam Internet, a diabeł Neostradę.
mirekmiras73
Posts: 350
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Jaki obiektyw wybrać?

Post by mirekmiras73 » 20 Aug 2013, 07:05

egon wrote: i właściwie to chyba nie ma takiego, który by nie mydlił powyżej 200 mm.
Szkła klasy L nie mydlą ;)
egon wrote:chciałbym zapytać, czy warto dołożyć te 300 zł za USM
Myślę, że chyba tak, zawsze to inna kultura pracy.
egon wrote:A może warto kupić Tamrona albo Sigmę? Są nieco tańsze, ale czy dobre?
Jeśli różnica w cenie jest niewielka, wybrałbym raczej Canona. Ale poczytaj jak najwięcej testów.
tomikat
Posts: 47
Joined: 04 Feb 2008, 00:00
Location: Poznań

Re: Jaki obiektyw wybrać?

Post by tomikat » 27 Apr 2016, 17:11

Odkopię wątek. Właśnie nabyłem Nikona D5300 z krótkim kitem i do kupienia pozostało mi tele. Budżet pozwala mi tylko na wybór między Nikorem 55-200 mm VR, Nikor 55-200 mm VRII, Nikor 55-300 mm lub ewentualnie Tamron 70-300 VC USD. Przydatne byłyby opinie posiadaczy tych szkiełek (jak oceniacie ostrość czy szybkość autofokusa, zwłaszcza pod kątem fotografii komunikacyjnej). ;)
User avatar
Cash
Posts: 221
Joined: 03 Mar 2008, 00:00
Contact:

Re: Jaki obiektyw wybrać?

Post by Cash » 27 Apr 2016, 21:44

tomikat wrote:lub ewentualnie Tamron 70-300 VC USD
Jeśli trafisz na ostry egzemplarz będziesz zadowolony (użytkownik 1340 ma to szkło i sobie chwali). U mnie na pełnej klatce fajnie to nawet pracowało. Nikonowskie budżetowe tele ze zmienną ogniskową (oprócz 70-300 VR) są takie se optycznie. Wszystko zależy jednak od tego kto jakie ma wymagania.
Z buta wjeżdżam, czyli jak działa copywriting sprzedażowy.
tomikat
Posts: 47
Joined: 04 Feb 2008, 00:00
Location: Poznań

Re: Jaki obiektyw wybrać?

Post by tomikat » 28 Apr 2016, 21:45

Cash wrote:
tomikat wrote:lub ewentualnie Tamron 70-300 VC USD
Jeśli trafisz na ostry egzemplarz będziesz zadowolony (użytkownik 1340 ma to szkło i sobie chwali).
Ba... tylko jak taki znaleźć, albo jak przetestować w warunkach sklepowych?
Po przeczytaniu wielu opinii i testów także na zagranicznych opinie mam mieszane. Tamron trochę mnie korci, bo cenowo jest na takim samym poziomie jak N 55-300, ma szybszy AF a rozdzielczość (z tego co oglądałem na cropach) podobną jak nie lepszą. Za to Nikon ma wolniejszy AF za to mniejszy, lżejszy i zaczyna od 55.
Przy Tamronie zaś czeka mnie częstsza przepinka szkieł albo dokupienie w przyszłości czegoś lepszego pokrywającego dolny zakres.
User avatar
Cash
Posts: 221
Joined: 03 Mar 2008, 00:00
Contact:

Re: Jaki obiektyw wybrać?

Post by Cash » 29 Apr 2016, 01:17

tomikat wrote:Ba... tylko jak taki znaleźć, albo jak przetestować w warunkach sklepowych?
Zależy od sklepu. Najlepiej wyjść na zewnątrz z pracownikiem i porobić kilka zdjęć próbnych własną puszką, na upartego da radę to uczynić w sklepie (jednak tutaj może być problem ze światłem). Potem warto zrzucić sobie to na laptopa i przejrzeć w sklepie, albo poprosić pracownika o odłożenie danego egzemplarza jeśli na monitorku aparatu zdjęcia nie będą wydawały się mydlane, zwyczajnie wrócić do domu (spisując nr seryjny szkła na wszelki) i tam sobie to na luzie przeanalizować. Grubsza strzelanina, ale nie kupujemy ziemniaków, więc warto poświęcić chwilę, żeby potem nie bluźnić.
tomikat wrote:Po przeczytaniu wielu opinii i testów także na zagranicznych opinie mam mieszane. Tamron trochę mnie korci, bo cenowo jest na takim samym poziomie jak N 55-300, ma szybszy AF a rozdzielczość (z tego co oglądałem na cropach) podobną jak nie lepszą. Za to Nikon ma wolniejszy AF za to mniejszy, lżejszy i zaczyna od 55.
Opisaną wyżej procedurę poleciłbym również przeprowadzić w przypadku zdecydowania się na któryś z Nikonów, bo niestety teraz nawet systemowe szkła to loteria, ba nawet obiektywy pro potrafią być spierniczone w fazie produkcji. Znajomy kupił nowego N24-70 drugiej generacji i to szkło było tak masakrycznie źle skalibrowane, że nie nadawało się nawet do rozwałkowania ciasta.
Osobiście brałbym Tamrona, bo generuje lepszy obrazek. Do gabarytów idzie się z biegiem czasu przyzwyczaić. Ponadto dwóch moich znajomych sobie go chwali. Paru natomiast miało 55-200 i generalnie średnio to u nich wyglądało. O 55-300 nie mam wyrobionego zdania, natomiast z testów wynika, że nie jest to arcydzieło optyczne.
Fajnie byłoby jakby swoje trzy grosze dorzucili użytkownicy 55-200 i 55-300.

Boże, polecam Tamrona. Świat staje na głowie! :P
Z buta wjeżdżam, czyli jak działa copywriting sprzedażowy.
tomikat
Posts: 47
Joined: 04 Feb 2008, 00:00
Location: Poznań

Re: Jaki obiektyw wybrać?

Post by tomikat » 01 May 2016, 20:54

Dzięki za rady. :)
Na razie jednak (ze względu na budżet) chyba będzie to Nikor 55-200 VR II. To nowy kitowy obiektyw z zeszłego roku także brak na razie polskich testów a w nielicznych zagranicznych wypada dość przyzwoicie, przynajmniej w środkowym zakresie. Tak szczerze powiedziawszy to 200 mm nawet w kompakcie rzadko używałem. Do lepszego przyjdzie mi dozbierać :)
Post Reply