Proponowane zmiany na TWB Rail

lukaszlacek
Posts: 6
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by lukaszlacek » 01 May 2018, 20:35

W związku z licznymi prośbami i skargami użytkowników twb rail, proponuje aby każde zdjęcie dodane na twb rail było upubliczniane przez osoby decyzyjne, a dalej jest głosowanie, co zapobiegnie preferowania osób z dużymi mnożnikami. Ostatnio sporo zdjęć zostało na dzień dobry "uwalonych," a w tym czasie podobnej jakości zdjęcia przekraczały po 300 pkt.
Macie jakieś uwagi, sugestie, pomysły.
User avatar
Kolins
Posts: 181
Joined: 22 May 2005, 00:00
Location: Wejherowo
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by Kolins » 01 May 2018, 21:01

Jestem za likwidacją mnożników, ale o tym Krystian już dłuuugo wie ;)

Poczekajmy na zmiany, oby nie za długo.
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 01 May 2018, 23:12

Dorzucę swoje trzy grosze - na jakiej zasadzie będą wybierane osoby mające możliwość upubliczniania zdjęć, czyli z literką B ? Tak z czystej ciekawości pytam, jaka jest koncepcja. Faktycznie jest problem, ostatnio świetne zdjęcie Pawła T zostało upier.olone na starcie, zaś później po sporym zamieszaniu trafiło na główną (i słusznie). Pytam jako stały bywalec tej galerii z długim stażem, gdyż jakoś tak po prostu zależy mi na tym miejscu.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by decomposed05 » 02 May 2018, 11:47

Wypieprzyłem sqr(liczbadodanychzdjec) i teraz powinno to być prosto przeliczane:
+1 jeden punkt do przodu
brak reakcji brak punktu :)
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 02 May 2018, 12:04

Zawsze to krok do przodu. Może będzie to dobre rozwiązanie :) A tak z czystej ciekawości - ile głosów trzeba, by zdjęcie było publiczne ? Czy z samego założenia takowym staje się po dodaniu ?

Póki co po oddaniu głosu pokazuje się takie coś -> Parse error: syntax error, unexpected `else` (T_ELSE) in /home/opt/transport/rail-testing/www/ocen.php on line 25 Więc Tatuś będzie chyba musiał jeszcze coś machnąć, by zmiany uskutecznić do końca.

Wiem, że jest majówka, ludzie generalnie wolą grillować/itp niż kopać w skryptach, ale jak da radę, to można coś popchnąć w tym temacie ;)

Jest jeszcze kwestia taka, że wciąż spore grono osób nie ma dostępu do forum (nie mogą się tutaj zalogować), co trochę oddemokratywizuje wprowadzane zmiany odbierając im szanse wypowiedzi.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by decomposed05 » 02 May 2018, 12:34

Już.
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 03 May 2018, 00:15

Coś trzeba zrobić mimo wszystko z różnicowaniem ocen, bo równość pełna to tylko w komunizmie jest, a i to g*wno prawda ;)

Do czego zmierzam - spójrzcie jak teraz wygląda zestawienie najlepszych zdjęć z np ostatnich dwóch tygodni - jest sporo fotek mających tyle samo punktów, choćby ocenionych na 17 pkt jest ich cała masa. I teraz w zamyśle tej równości, wszystkie one powinny znaleźć się na głównej, lub wszystkie nie powinny tam trafić. Bo jeśli jest dajmy na to 13 zdjęć z oceną 17 pkt, a na głównej 8 miejsc, to kto i na jakiej podstawie wybierze z 13 zdjęć te 8 premiowanych pudłem ? To wtedy jest bezsensowne i rodzi kolejne kolesiostwo; czemu generalnie chcemy zapobiec.

Tutaj warto pomyśleć nad różnicowaniem wartości oceny ze względu na staż (co ja bym preferował), lub/czy poziom ostatnio prezentowanych prac (co w sumie byłoby bardziej demokratyczne; ale jednocześnie trudne do wcielenia w życie i napisania pod skrypt oceniania). I nie chodzi mi o jakieś kosmiczne różnice w wartości oceny (bo tak było dotychczas i to uważamy za złe), tylko minimalne - np początkujący ma ocenę równą 1 pkt, ktoś ze stażem 1 roku ma 1,05 pkt, ktoś ze stażem 2 lat dajmy na to 1,10 pkt, a ktoś kto ma 3 lata stażu odpowiednio 1,15 pkt. Automatycznie wpływa to na różnicę w ocenach i zdjęcia jak dawniej tasują się w stawce, ale jednocześnie ze względu na małe różnice, nie można ubić na tym jakieś wielkiego interesu wybijającego zdjęcie na max do przodu.

Zawsze zamiast stażu w latach, można użyć ilość dodanych (i publicznych, bo i tutaj jest doświadczenie pewnego twórcy imieniem na M) zdjęć, np do pierwszych 250 jest 1 pkt, do 500 jest 1,05 pkt, do 750 jest 1,10 pkt itd Wartości można zmieniać w toku pomysłów na inne, to jest kwestia ustalenia, byle dawały różnice w ocenie, ale tak by nie było możliwości, by ktoś odskoczył od reszty na kilometr ;)

No i jednocześnie delikatne różnice w ocenie pozwalają zachować tej galerii jest element przewagi nad innymi galeriami - rywalizacji użytkowników o jak najlepsze zdjęcie wybierane przez ogół użytkowników na bieżąco, a nie przez garstkę adminów przy zielonym stoliku. No i to daje też motywację do pracy nad swoim warsztatem, by swoją pracą zmusić kogoś z ciut większa ocenę do rzucenia okiem na fotkę i zostawienia przy niej kciuka. To jest właśnie motor napędowy tej galerii, od lat trzymający ją na pierwszym miejscu w sieci, a nie cokolwiek innego. I tylko pozostaje pilnować, by rywalizacja nie przekroczyła bariery kolesiostwa.
User avatar
Kolins
Posts: 181
Joined: 22 May 2005, 00:00
Location: Wejherowo
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by Kolins » 03 May 2018, 03:33

Jestem za likwidacją mnożników, chociaż to prowadzi do czegoś innego.
1. W łeb wzięto w ten sposób coś, co się nazywa doświadczeniem. (I nie piszę tu o sobie).
2. To miało zlikwidować kolesiostwo - ale to się nie uda. To było, jest i będzie, zmieni się tylko "graczy".

Gdzieś czytałem, że to będzie podobne do WRP. Ale jeśli mamy coś kopiować, wolę oryginał (z tego samego powodu jeżdżę Golfem, a nie Skodą, lub Seatem). Swoją drogą, tam jest trudniej dodać kiepskie zdjęcie z nadzieją, że ono przejdzie do akceptacji.

Wrażenia mam na razie dwa.
1. Czeka nas zalew gniotów byle jak kadrowanych (już jedno takie jest publiczne), gdzie oceniana jest maszyna, lub sytuacja w jakiej się ona znalazła, a nie kadr. (Zresztą tak było też wcześniej, tu zmian nie widać, ale może to za wcześnie piszę.)
2. Zmiany napędzą "klientów" innym galeriom, a nie TWB. Będzie może chwilowy wzrost, ale kosztem jakości.

Oczekiwania i nadzieje związane ze zmianami są potężne, ale kompletnie nie realne. Poczekamy, zobaczymy :D
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 03 May 2018, 16:06

Kolesiostwa się nie wypleni, masz rację. Każdy z nas będąc w "fachu" ileś już lat, poznał masę ludzi, którzy z reguły dość lojalnie się wspierają. Cóż, nie ma co ukrywać, że tak nie jest, bo tak było i tak nadal będzie.

Obecne zmiany faktycznie doprowadzą do tego (słusznie Wojtek zauważa), że będziemy tutaj mieli wysyp słabych zdjęć, nawet mimo ograniczenia limitu ilości dodawanych zdjęć. I w zalewie słabych zdjęć, wielu stwierdzi, że to nie ich bajka i uciekną w siną dal.

Jacek wysunął dobrą propozycję, by system ocen celem zmniejszenia dysproporcji między użytkownikami zrobić nie jako pierwiastek kwadratowy jak było do tej pory, lecz jako pierwiastek sześcienny lub nawet wyższego stopnia. Różnice nadal będą premiowały Autorów z większą ilością zdjęć/poziomem/doświadczeniem*, ale nie będzie wtedy aż tak drastycznych dysproporcji, które by sprawiały, że warto zabiegać u kogoś zakulisowo o wyższą notę pod zdjęciem.

I to jest dobra propozycja, bo faktycznie Krystian, Wojtek czy ja moglibyśmy we trzech ustawiać tą galerię wg starego systemu (odpowiednio 42, 74 i 50 pkt) . Wprowadzenie pierwiastka wyższego stopnia zachowuje galerię na jej poziomie, z jej zaletami w postaci jako takiej rywalizacji (w zasadzie na każdej galerii jest rywalizacja, nawet na tzw elitarnej WRP bawią się w grę o złote kalesony w postaci zdjęcia miesiąca/roku), a jednocześnie różnice między nami nie byłyby aż tak ogromne.
Oczywiście z biegiem czasu, każdemu z nas rośnie ilość dodanych zdjęć i pewnie kiedyś ten pierwiastek znów trzeba będzie zmienić. Warto to w ten sposób zrobić; a z obecnej zmiany zostawiłbym brak minusów, zaś spróbował powołać jakieś grono osób z literką choćby X, które by mogły blokować zdjęcia uznane faktycznie za gnioty. Przy czym to blokowanie powinno odbywać się jakoś komisyjnie, tzn. potrzeba przykładowo 3 trzech głosów wyznaczonych literką X osób.

Oraz przydałoby się zaktualizować listę osób z literką choćby Y, które sprzątałyby syf w numerach D29/SRJP/tagach/metryczkach czy mapkach**, bo czasem to aż ręce opadają od tej samowoli i piętrzącego się bałaganu. Osobiście dodałem do tej galerii pewnie ponad setkę pojazdów i staram się to robić w miarę porządnie; choć pewnych błędów też się nie ustrzegłem. Często widzę, że z metryczkami próbują ostro walczyć Łukasz Łacek czy Kolins, ale to za mało osób w stosunku do potrzeb. No i nie ma co ukrywać, że wymaganie od nich sprzątania syfu w swoim wolnym czasie, który mogą przeznaczyć na cokolwiek ciekawszego, jest nieporozumieniem.


*nazwijmy to jak chcemy, jak komu pasuje.
** burdel jest duży w oznaczeniach linii - kiedyś było tylko SRJP, nie było zaś D29. Stąd masa starszych zdjęć ma dopisane tylko SRJP. Obecnie dużo użytkowników wpisuje tylko D29, olewając całkiem SRJP, co powoduje, że zdjęcia są przypisane jakby do kilku grup, choć formalnie powinny być w jednej, wszak linie kolejowe fizycznie z reguły fizycznie się rozdwajają. Osobny temat to tagi, które poprawiając na bieżąco, można by łatwo opanować.
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 03 May 2018, 21:19

Nie każdy posiada możliwość wpisywania tutaj postów, a ja takową mam, więc na prośbę jednego z użytkowników wklejam:

Post od Sebastiana -> http://rail.phototrans.eu/16,673,0.html

Dzisiaj będzie merytorycznie, a nie emocjonalnie. Przejrzałem dyskusję na forum i genialnie napisał TKi3-120 oraz kilka innych osób. O co chodzi? Mnożnik był genialną siła tej galerii i sprawdzał się do momentu, w którym nie pojawiły się siły głosów ponad 50 oczek, no nawet 40 . Wprowadziło to szaloną dysproporcję. Jakiś czas temu nawet z kimś dyskutowałem co będzie, jak Kollins przekroczy 100 oczek...
Krystian, moim zdaniem nie do końca masz rację, że mnożnik jest patologią. On z założenia nie jest patologią, jeśli się z niego właściwie korzysta i właściwie go ustawia. TKi3 wspomniał o mnożniku nie kwadratowym a sześciennym etc. i to jest moim zdaniem rozwiązanie. Mi tam rybka, czy mam siłę 28 czy kilkanaście, czy kilka oczek. Nigdy mnie nie bawiło gonić króliczka i mieć najwięcej zdjęć. Bawiło i bawi mnie to, gdy moje foto jest na głównej. Bawi mnie ta rywalizacja, jakiej możemy tu doświadczyć.
Jakie ja widzę rozwiązania. Przede wszystkim limit zdjęć 1 na dzień dla każdego i nie ważne jaki jest staż. Koniec z masówką. Ktoś kto robi dobre foty zamieści ich w miesiącu 30, inny kilka ale zawsze będą to najlepsze ze zrobionych bo szkoda będzie walić trupa, jak się drugiego zdjęcia nie doda tego samego dnia. Druga sprawa zamiana mnożnika z kwadratowego na sześcienny lub jeszcze wyższego stopnia. Wybaczcie, ale są użytkownicy na tej galerii od lat, którzy co jakiś czas coś zapuszczą i powiedzmy uczciwie - w większości są to knoty. Nie będę wywoływał do tablicy, ale spojrzałbym na mapie lekko w prawo i każdy będzie wiedział, o kim mowa. Dlatego uważam, że taka osoba nie powinna mieć większego przywileju, bo kiedyś się dostała i teraz będzie oceniać nie mając żadnego warsztatu. O wiele bardziej cenię ocenę Kollinsa, Dozera, Carosa, Krytian Twoja ocena też w to wchodzi, czy innych userów z dużą ilością punktów, dlaczego? Bo Ci ludzie widzą jak fotografować i za knota plusa nie dadzą. I mam takie zdjęcia, gdzie wiem, że topowych ocen nie dostałem i nie płaczę, bo wiem, że nie zasługiwały. Także przywrócenie minusów, już widać ich brak. Używałem niezwykle rzadko, ale używałem, bo pojawiają się zdjęcia, które na minus zasługują.
Jest jeszcze jeden problem, który przez mnożnik był eliminowany, może nie do końca ale zawsze. To ocena nie zdjęcia, a maszyny na zdjęciu. Mamy trochę młodych userów, którzy nie postrzegają kolei kompleksowo, a poprzez "maszynę". Przy obecnym wprowadzony systemie oceniania taka EP05 załóżmy zbierze o wiele więcej oczek niż genialne zdjęcie Darta, a oceniać powinniśmy kompleksowo a nie lubię/nie lubię ten wóz.
Podsumowując uważam, że siła tej galerii był mnożnik. Bez niego czeka nas to co napisał Dozer, czyli Fejsbuk i masa marnej jakości zdjęć, które będą się upubliczniać głosami kolegów. Nie ma tez ucieczki od tak zwanego kolesiostwa. Wielu z nas zna się osobiście i patrzy łaskawym okiem, ale. Ktoś mógłby zarzucić, że np. Martinowi daje plusy. Tak oceniam zdjęcia, bo są dobre. Jak jest coś sknocone to piszę mu, że do poprawy, ale też nigdy nie poprosił mnie o plusa o co Krystian próbujesz zarzucać nie podając osób. Skończmy z teoriami spiskowymi, bo o plusy prosi się kto inny i nie jest to żaden z topowych graczy. To co zaproponowałem powyżej czyli limit dla każdego 1 zdjęcie na dzień spowoduje, że będzie można każdego uczciwie ocenić. Pije tu do problemu, gdzie wpada np 5 zdjęć Wojtka, i czasami aż nie chce się tego wszystkiego przewalać, a prawie każde zasługuje na plusa. Gdy będzie limit, będzie bardziej elitarnie, każdy będzie się starał jak potrafi.
Ja tak widzę przyszłość TWB, bo to co teraz jest to jest śmierć dla TWB. Z prezentowanym warsztatem część z nas może iść na WRP i tu już nie wracać, bo tam faktycznie, knoty są deletowane. Szkoda by było, bo TWB to jednak TWB i tylko kwestią administracji jest co z tym zrobi.
Post Reply