Proponowane zmiany na TWB Rail

m.gola
Posts: 3
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by m.gola » 04 May 2018, 21:25

Witam, po pierwsze to kwestie dyskusji na temat obecnie wprowadzonych zmian, należało rozpocząć na stronie głównej, tak aby każdy mógł się wypowiedzieć. Zamiast zdjęcia dodać grafikę "UWAGA" , opis z czerwonej czcionk i podbić ją sztucznie głosami na główną (adm. chyba ma takie możliwości), każdy widział co się święci. Tak to teraz mamy dyskusji kilka pod kilkoma zdjęciami rozproszone, dyskusje tutaj, a wielu user'ów obudziło się w nowej rzeczywistość (jak ktoś napisał po nocnych reformach rządu).
Ale do sedna.
Mnożniki wyróżniały tę galerię, przynajmniej dla mnie była to na początku "elitarna" galeria, dookoła w innych galeriach przechodziło wszystko, a tu początkowo cieszyłem się jak przekroczyło mi te 60pkt. Z biegiem czasu jednak pierwsi userzy dodawali więcej zdjęć i dysproporcje głosów wzrosły, siłą rzeczy musiało się jakieś kumoterstwo / handlowanie zacząć (czy było czy nie, nie mnie to oceniać). Fotografowanie pociągów to Nasze hobby, więc nie kłóćmy się o swoją pasję, tylko trzeba to naprawić, z zyskiem dla każdego. Moja propozycja to +1 pkt dla każdego i po przecinku "stażowe", mamy tu gratyfikację dla starszego usera, ale już nie z taką dysproporcją. Przykład user co ma 70pkt, może zniszczyć lub wybić zdjęcie, przy proponowanym układzie głos ma +1,70 , i już dwóch początkujących może zniwelować jego minusa, właśnie minusy myślę, przy tym pomyśle mogły by wrócić. Inny aspekt w tej propozycji to punkty się już zróżnicowały i nie ma takich samych ocen z pełnych liczb całkowitych dla 50 zdjęć (lepiej dla głownej, bez dziesiątek zdjęć ex aequo). Ilość dodawanych zdjęć tj limit, wg mnie jak najbardziej powinien być zmniejszony, ja mimo x10, raz dodałem x3, a tak to szanowałem materiał i dodawałem po jednym, a i nie zanudza się wówczas widza fotami z tego samego przejazdu specjalnego / wypadu. Limit między 1-3 powinien być wystarczający. Aby zmiany wystarczyły na dłużej, faktycznie ten mnożnik po przecinku można by zmienić na sześcienny.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by decomposed05 » 07 May 2018, 13:31

Dobra, ogłaszamy konkurs na najlepszą funkcję matematyczną liczącą wagi głosów w zależności od:
- zebranych głosów
- ilości zdjęć
- co wam przyjdzie do głowy.
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 07 May 2018, 16:19

Nie trzeba jakichś wielkich matematycznych uniesień opisujących kwadraturę koła. Wystarczy, jeśli do oceny znów da się pierwiastek, ale co najmniej sześcienny. To zmniejszy automatycznie wielkość głosu i dysproporcje między użytkownikami. Zawsze można dać czwarty stopień - to byłoby bardziej przyszłościowe rozwiązanie, wszak zdjęć nam przybywa i wielkość głosów mimowolnie rośnie.

Takie rozwiązanie było już postulowane, w sumie sporo użytkowników się z nim zgadza. No i jednocześnie jest proste i przejrzyste.

Teraz jeszcze jedna rzecz mnie nurtuje - od jakiego okresu wstecz nowe zasady oceniania powinny obowiązywać - myślę, że zmiana powinna objąć zdjęcia dodane po 2018.01.01 (wtedy cały rocznik byłby na równych, nowych zasadach). Wcześniejsze zdjęcia powinny pozostać bez zmian; bo przeliczenie punktów spowoduje zmniejszenie ilości punktów, co poskutkuje pokazaniem się całej masy zdjęć niepublicznych.
wg
Posts: 101
Joined: 18 Aug 2006, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by wg » 07 May 2018, 17:44

decomposed05 wrote:
07 May 2018, 13:31
Dobra, ogłaszamy konkurs na najlepszą funkcję matematyczną liczącą wagi głosów w zależności od:
- zebranych głosów
- ilości zdjęć
- co wam przyjdzie do głowy.
Wzoru nie wymyślę, ale co sądzicie o uwzględnieniu w nim jeszcze (w stopniu analogicznym do liczby dodanych zdjęć?) średniej oceny dotychczas dodanych zdjęć? Dzięki temu użytkownicy uzyskujący wysokie noty (czyli w teorii znający się na rzeczy) mieliby większą siłę głosu od tych, którzy może wrzucają zdjęć dużo, ale punktowanych niżej. Wiadomo że "ciekawość" zdjęcia nie zawsze odpowiada jego ocenie, vide wysokie oceny "za wóz" albo małe zainteresowanie zdjęciami z zagranicy, ale myślę że to uwzględni dość istotny czynnik. Jednocześnie nowi użytkownicy, od razu startujący na wysokim poziomie (z wysoką średnią oceną) nie będą dyskryminowani ze względu na małą liczbę dodanych zdjęć.
m.gola
Posts: 3
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by m.gola » 07 May 2018, 19:35

Mając do wyboru pierwiastek z liczby dodanych zdjęć czy pierwiastek ze średniej oceny, to zdecydowanie pierwiastek ze średniej oceny. To powinno wyeliminować problem limitu, bo jeśli user zasypie dzienny upload 10 gniotami które jakoś tam przejdą, to sam na siebie kręci bat, bo ch*jowe zdjęcia zepsują mu średnią, a co za tym idzie siłę głosu.
Minusy tak, ale z obowiązkowym konstruktywnym komentarzem co jest nie tak.
Jeśli już pierwiastek z ilości zdjęć to mój w/w post z pomysłem +1,X i po przecinku stażowe wg. ilość dodanych zdjęć, wtedy też limity 1,2,3/dzień.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by decomposed05 » 14 May 2018, 12:11

liczba zdjęć^-10*average(srednia ocen pod moimi zdjeciami)?
Maciej Zygowski
Posts: 237
Joined: 29 Oct 2008, 00:00
Location: CG

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by Maciej Zygowski » 15 May 2018, 10:20

Fotografuję od kilkunastu lat, ale zdjęcia od jakiegoś czasu lądują w tzw. szufladzie. Udzielam się ostatnio na TWB rzadko (konto od 12 lat), spora część zna podstawową przyczynę, a jest nią atmosfera na galerii, często związana z ocenianiem właśnie. Być może zmiany doprowadzą do eliminacji przynajmniej części różnych tutejszych mniej i bardziej jawnych patologii, na co - nie ukrywam - liczę.

Pomysł na punkty mam prosty. Likwidacja i przejście na system, który istnieje od lat na części autobusowej.

Ale jeśli już mamy się trzymać cyferek, to:

Minimum 10 upublicznionych zdjęć to - jeśli dobrze pamiętam - próg dla nowicjuszy. Wówczas dostają pierwszą możliwość głosowania. I niech by tak zostało. Dostają wówczas siłę głosu 1pkt. Przekroczenie 100 zdjęć - 2 punkty, przekroczenie 1000 - 3. Innymi słowy, ilość "zer" to próg przejścia do wyższej punktacji. Żadnych przecinków, ułamków, procentów czy innych tam sqrt().

Zdjęcia blokują cenzorzy, blokada tylko po uprzednim komentarzu z merytoryczną informacją na temat przyczyny. Mile widziana blokada najpierw po zwróceniu uwagi na problem z możliwością naprawy/podmiany zdjęcia przez usera np. w ciągu 24h.

Odświeżenie listy uprawnionych użytkowników w różnych zakresach też się przyda - wielu z tych, którzy literek mają dużo, dawno nie było tu widzianych. Np. do przejrzenia jest masa zdjęć historycznych (kiedyś umówiliśmy się, że to te, które datowane są sprzed XXI wieku) z błędnymi statusami, nierzadko "Niepubliczne" i wyłączenie im (tak sądzę) głosowania. O bałaganie w metryczkach i tagach już pisaliśmy. Z jednym i drugim się zmagałem - metryczek dodałem tu ręcznie na pewno grubo ponad 1000, a edycji tagów - w tym różnych przypadkowych śmieci z listy tagów - chwytałem się z różnym skutkiem. Swoją drogą, ciekawe, czy usunięcie tagu typu "pomorskieSPACJA" z listy tagów nadal usuwa też tagi "SPACJApomorskie" i samo "pomorskie", jak to miało miejsce wiele razy jeszcze w minionym roku?...

No i moderacja komentarzy - z tym bywało różnie i cenzorzy przepuszczali tu wiele razy obrzydliwe rzeczy niezalogowanych userów, co parokrotnie wskazywałem Krystianowi, który zawsze szybko wówczas reagował.
Maciej Zygowski
Posts: 237
Joined: 29 Oct 2008, 00:00
Location: CG

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by Maciej Zygowski » 15 May 2018, 11:15

I jeszcze jedno - kiedy wreszcie https? Czekam z utęsknieniem:)
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 15 May 2018, 16:43

Jakieś zmiany mogłyby już nastąpić, bo widać już pierwsze oznaki "siadania na tyłku" tej galerii - jest masa zdjęć, gdzie są po 4, może 5 ocen. Więc to ścięcie dużej punktacji nadal nic nie daje w kwestii większej liczby ocen.

No i nadal ocenia się woza, choćby zdjęcie było zrobione sposobem najprostszym z możliwych (nie żebym coś miał do Autorów, wziąłem przykładowo z ostatnich 3 dni):
- http://rail.phototrans.eu/14,125380,0,HCP_303E_.html
- http://rail.phototrans.eu/14,125555,0,_______M62_.html
- http://rail.phototrans.eu/14,125591,0,E ... 60EA_.html
- http://rail.phototrans.eu/14,125647,0,_ ... 2_194.html

A zdjęcia bez woza, za to na jakimś wyczekanym motywie i/lub wymagającym trochę zachodu by tam się dostać, nikną w zalewie innych zdjęć z nędzną oceną:
- http://rail.phototrans.eu/rail.php?s=14 ... tere_060EA_
- http://rail.phototrans.eu/14,125540,0,P ... _6Bk_.html
- http://rail.phototrans.eu/14,125654,0,P ... 201E_.html
- http://rail.phototrans.eu/14,125523,0,__koda_71E3_.html
- http://rail.phototrans.eu/14,125648,0,F ... s300_.html

Generalnie potem na głównej można znależć proste szlakówki z wozem, zaś coś, co faktycznie warto by docenić i wyeksponować, ląduje za przeproszeniem na śmietniku.

Myślę, że warto by pomyśleć nad wprowadzeniem do oceny jakiegoś komponentu uzależnionego od procentu ocenionych zdjęć w np ostatnich dwóch tygodniach. Wtedy ktoś oceniający tylko woza, a mający w poważaniu resztę zdjęć, nie narobi szkód i nie wywinduje woza przesadnie w górę.


I jeszcze przychodzi mi do głowy jedna kwestia - po zmianie systemu ocen, zmieni się punktacja. Prawo nie działa wstecz, więc propozycja jest taka, by zmienionym systemem przeliczyć zdjęcia dajmy na to od jakiegoś okresu, a resztę zostawić w spokoju jak jest. Sugerowałbym datę graniczną jako początek roku 2018.
wg
Posts: 101
Joined: 18 Aug 2006, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by wg » 15 May 2018, 20:02

TKi3-120 wrote:
15 May 2018, 16:43
Jakieś zmiany mogłyby już nastąpić, bo widać już pierwsze oznaki "siadania na tyłku" tej galerii - jest masa zdjęć, gdzie są po 4, może 5 ocen. Więc to ścięcie dużej punktacji nadal nic nie daje w kwestii większej liczby ocen.
Myślę że użytkownicy posiadający również konta na autobusowym twb podchodzą do tematu zupełnie inaczej, gdyż tam system "plus albo nic" obowiązuje od wielu lat i jest masa zdjęć bez ani jednego plusa (nie mówiąc już o cenzorskim plusie, który winduje foto na główną). Owszem, sprawia to, że ładowanie zdjęć staje się wtedy trochę sztuką dla sztuki, ale co zrobić. Dlatego mnie osobiście wyniki obecnej punktacji nie dziwią nic a nic. Co nie oznacza, że mi się podobają. ;)
Post Reply