Proponowane zmiany na TWB Rail

Maciej Zygowski
Posts: 237
Joined: 29 Oct 2008, 00:00
Location: CG

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by Maciej Zygowski » 18 May 2018, 14:27

Jeszcze jeden drobiazg - tym razem niezwiązany z ocenianiem, ale wspomnianą przeze mnie wcześniej moderacją komentarzy.

<marzenia mode on>
Dla ZALOGOWANYCH użytkowników przy każdym komentarzu przycisk "Zgłoś do moderacji", którego odpalenie będzie skutkować pojawieniem się jakiegoś pola uzasadnienia i możliwości wysłania. Efektem jest mail z linkiem do zdjęcia/komentarza wraz z wpisanym uzasadnieniem, którego to maila otrzymują wszyscy cenzorzy.
<marzenia mode off>

Tak, wiem, "niedasię" :D
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 22 May 2018, 10:53

A tak jeszcze dodatkowo, trochę poza głównym tematem, ale akurat mnie naszło, więc chyba warto się podzielić przemyśleniami: dorobiłem się teraz zablokowanego zdjęcia:

- http://rail.phototrans.eu/14,125757,0,P ... _1135.html lub http://rail.phototrans.eu/images/photos ... 125757.jpg

które miało już 9 pkt, więc dawno przekroczyło próg. A więc dalej:
- mnie to lata, czy ta fotka zostanie, czy nie. Skasowanie nic nie kosztuje ;)
- jednak te 9 osób jakoś tą oceną się wyraziło i po kilku dniach od publikacji zostało zablokowane, moim zdaniem oceniający jak i Autor trochę zostali wydymani bez słowa wyjaśnienia.
- swego czasu, jak i obecnego, sporo gorszych zdjęć przechodzi i nikt z tym nic robi. Że nie wspomnę o koledze znad Wełtawy, którego dzieła przechodziły hurtowo.
- kolejny proceder: upublicznianie zdjęć wg widzimisię blokera, które mają po 1-3 pkt. Od tego jest głosowanie ogółu, a nie czyjeś własne subiektywne zdanie (może podparte prośbą kolegi) oraz blokowanie takich, które wg standardów galerii już się obroniły. Nie tędy droga, galeria należy do całości userów, a nie do blokera, który wstał lewą nogą i humor mu siadł.

Do czego zmierzam ? Mianowicie do ucywilizowania systemu blokowania zdjęć, bo póki co jest tutaj totalna wolnoamerykanka, która po czasie może się przerodzić w opcję typu zablokuję mu zdjęcie, bo to nie mój kolega itp. Proponuję więc:

- wprowadzenie widocznego blokera, który podjął taką decyzję i podania jakiegoś jednego zdania (dłuższy elaborat mile widziany ;) ) wyjaśnienia; przyjmę każde zdanie, choćby typu słaby kadr, obróbka itp, choć to po części subiektywna ocena, nie mniej biorę takie coś na klatę i za pewne dla każdego byłoby do zgryzienia. I ta widoczność może być tylko dla Autora zdjęcia, nie musi być dla ogółu, by nie dać szansy na zbiorową zemstę (spotyka się niestety takie akcje co jakiś czas tutaj).
- wprowadzenie limitu czasowego możliwości zablokowania zdjęcia przez jednego blokera do np 7 dni od publikacji. Bo tak jak jest teraz, to cichaczem można każdemu wyblokować coś po nawet dłuższym czasie. A skoro ogół userów wyraził zgodę na byt zdjęcia na galerii, to powinniśmy to uszanować, jeśli zdjęcie nie jest totalnym knotem. Dochodzimy więc do tego, żeby zrobić jakieś jasne zasady blokowania - dajmy na to czas choćby tygodnia od publikacji, widoczne kto zablokował (wystarczy tylko dla Autora, żeby nie było zbiorowych zemst) i jakieś krótkie zdanie wyjaśnienia, bo chyba jakiś powód był dający się uzasadnić, skoro ktoś kliknął zablokuj. Po czasie 7 dni zdjęcie mogłoby zablokować minimum 2-3 blokerów.


A na swoją obronę, odnośnie powyższego zdjęcia - nie zrobiłem na pałę, tylko z mrówczej perspektywy (rzadko spotykanej na twb), wszystkie proste linie zbiegają się w jednym punkcie, w tle jest magazyn no i miejscowość raczej nie jest obstrzelana. Obróbka chyba ujdzie. Pewnie za dużo się publicznie udzielam, i może biorę to na wyrost, ale dostałem po łbie ;) Takie moje zdanie, jeśli ktoś jest innego (zwłaszcza blokera proszę o uzasadnienie, choćby na priv), to uszanuję to.
wg
Posts: 101
Joined: 18 Aug 2006, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by wg » 22 May 2018, 15:52

TKi3-120 wrote:
22 May 2018, 10:53
- wprowadzenie widocznego blokera, który podjął taką decyzję i podania jakiegoś jednego zdania (dłuższy elaborat mile widziany ;) ) wyjaśnienia; [...]
Na autobusowym TWB to się nie sprawdziło moim zdaniem, gdyż przy 95% blokad powód odklikiwany jest z listy i nic nie wnosi do tematu a czasem jest wręcz bzdurny. Do znudzenia będę powtarzał, że jak dla mnie podawanie powodów ma sens wtedy i tylko wtedy gdy daje szansę autorowi wyciągnięcia jakichś wniosków na przyszłość lub przynajmniej zrozumienia powodu blokady gdy się z nią nie zgadza. Ale nie można tego raczej wymagać od blokerów w sytuacji gdy wszyscy jesteśmy amatorami.
Moim zdaniem bardziej sprawiedliwe, a jednocześnie nie wymagające od blokerów rzeczy niemożliwych, będą blokady dokonywane na podstawie głosu kilku (np. trzech) osób z uprawnieniami. W panelu bocznym lista kandydatów do blokady (tj. mających już przynajmniej jedną krechę), analogicznie np. do listy komentarzy do zmoderowania i łatwo będzie to kontrolować. Na autobusowej fotogalerii też bym to widział.
mariomj
Posts: 86
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by mariomj » 22 May 2018, 19:44

Na autobusowym TWB nie pojawia się autor bloka i to właśnie powinno ulec zmianie.

wg wrote:
22 May 2018, 15:52
TKi3-120 wrote:
22 May 2018, 10:53
- wprowadzenie widocznego blokera, który podjął taką decyzję i podania jakiegoś jednego zdania (dłuższy elaborat mile widziany ;) ) wyjaśnienia; [...]
Na autobusowym TWB to się nie sprawdziło moim zdaniem, gdyż przy 95% blokad powód odklikiwany jest z listy i nic nie wnosi do tematu a czasem jest wręcz bzdurny. Do znudzenia będę powtarzał, że jak dla mnie podawanie powodów ma sens wtedy i tylko wtedy gdy daje szansę autorowi wyciągnięcia jakichś wniosków na przyszłość lub przynajmniej zrozumienia powodu blokady gdy się z nią nie zgadza. Ale nie można tego raczej wymagać od blokerów w sytuacji gdy wszyscy jesteśmy amatorami.
Moim zdaniem bardziej sprawiedliwe, a jednocześnie nie wymagające od blokerów rzeczy niemożliwych, będą blokady dokonywane na podstawie głosu kilku (np. trzech) osób z uprawnieniami. W panelu bocznym lista kandydatów do blokady (tj. mających już przynajmniej jedną krechę), analogicznie np. do listy komentarzy do zmoderowania i łatwo będzie to kontrolować. Na autobusowej fotogalerii też bym to widział.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by decomposed05 » 23 May 2018, 12:11

Kawalkada zemsty by się przetaczała tu jak krucjata przez Europę.
mariomj
Posts: 86
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by mariomj » 24 May 2018, 20:43

Ja bym jednak chciał wiedzieć, kto od kilku miesięcy zmniejsza mi dostęp do autobusowego TWB. A tak pozostaje czekać mi aż będzie 0.

decomposed05 wrote:
23 May 2018, 12:11
Kawalkada zemsty by się przetaczała tu jak krucjata przez Europę.
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 24 May 2018, 22:51

Oczywiście, że powinien być widoczny. Skoro bierze na siebie "literki", to się trzeba liczyć z tym, że się jest na świeczniku.

Powoli na moje oko wyłania się cały pomysł tej cudownej inicjatywy ze zmianą systemu oceniania - dwóch użytkowników kręci lody, blokując co chcą, zaś sami przepchną wg swojego widzimisię co im wpadnie w oko, nawet jeśli będzie to knotem.

http://rail.phototrans.eu/14,125851,0,P ... 201E_.html zdjęcie na zasadzie jechało, to zrobiłem i wrzuciłem. Punktów marnie, więc sobie upublicznię. Coż, zdjęcie słabe, zlepiony lok ze słupem, miejsce raczej mało pociągające. Autor jednak nie widzi w tym problemu.

http://rail.phototrans.eu/14,125860,0,P ... 201E_.html Zaś to wg Autora powyższego to knot. Owszem, zdjęcie jest bez szału, po prostu zwykła stacyjna fotka z terenów niedostępnych formalnie dla osób postronnych. Moim zdaniem poprawnie wykonane, wystarczy by było publiczne. Nie aspiruję tym zdjęciem do fotograficznego Pulitzera.

Cała ta akcja, powoli zaczyna wykańczać tą galerię - zdjęć coraz mniej, ocen jeszcze mniej, bo i po co klikać, skoro ocena jest za przeproszeniem gówno warta. A nawet jeśli zdjęcie przejdzie głosem użytkowników, to jakiś bloker może ich wszystkich kopnąć w zad i skasować zdjęcie, bo tak mu akurat pikło to głowy. Nie tędy droga.

Leci już prawie miesiąc od rozpoczęcia dyskusji o zmianach, póki co oprócz syfu, nie ma żadnych konkretnych działań mimo szumnych działań. I cierpliwość niestety się kończy użytkownikom...
User avatar
Kolins
Posts: 181
Joined: 22 May 2005, 00:00
Location: Wejherowo
Contact:

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by Kolins » 25 May 2018, 12:00

TKi3-120 wrote:
22 May 2018, 10:53
A tak jeszcze dodatkowo, trochę poza głównym tematem, ale akurat mnie naszło, więc chyba warto się podzielić przemyśleniami: dorobiłem się teraz zablokowanego zdjęcia:

- http://rail.phototrans.eu/14,125757,0,P ... _1135.html lub http://rail.phototrans.eu/images/photos ... 125757.jpg

które miało już 9 pkt, więc dawno przekroczyło próg. A więc dalej:
- mnie to lata, czy ta fotka zostanie, czy nie. Skasowanie nic nie kosztuje ;)
- jednak te 9 osób jakoś tą oceną się wyraziło i po kilku dniach od publikacji zostało zablokowane, moim zdaniem oceniający jak i Autor trochę zostali wydymani bez słowa wyjaśnienia.
- swego czasu, jak i obecnego, sporo gorszych zdjęć przechodzi i nikt z tym nic robi. Że nie wspomnę o koledze znad Wełtawy, którego dzieła przechodziły hurtowo.
Piszesz, że Tobie to lata. To po co o tym piszesz? Nie lata, zależy Ci. Gdyby tak nie było, raczej byś nie napisał, tak mi się wydaje.
Popatrz na inne zdjęcia. Zdrowo się różnią, są bardziej interesujące nie ze względu na maszynę, ale ze względu na dodatki do zdjęcia. Chodzi mi o np. jakiś budynek, zachmurzenie, kolorystykę... Sam masz takich zdjęć sporo. Wg bardzo współczesnych założeń galerii kolejowej, eliminowane / utrudnione ma być kolesiostwo. A 9 głosów pod zdjęciem przedstawiającym trawę i byka - o czym to może (ale nie musi) świadczyć? Za co są postawione?
Źle zdjęcia obrabia mało osób, Ty do nich (wg mnie) nie należysz. Tu nie ma problemu.
Byk nie jest jakimś szczególnym okazem na polskich torach. Tamten bywa w tych rejonach dość często ;)

TKi3-120 wrote:
22 May 2018, 10:53
- kolejny proceder: upublicznianie zdjęć wg widzimisię blokera, które mają po 1-3 pkt. Od tego jest głosowanie ogółu, a nie czyjeś własne subiektywne zdanie (może podparte prośbą kolegi) oraz blokowanie takich, które wg standardów galerii już się obroniły. Nie tędy droga, galeria należy do całości userów, a nie do blokera, który wstał lewą nogą i humor mu siadł.

Do czego zmierzam ? Mianowicie do ucywilizowania systemu blokowania zdjęć, bo póki co jest tutaj totalna wolnoamerykanka, która po czasie może się przerodzić w opcję typu zablokuję mu zdjęcie, bo to nie mój kolega itp. Proponuję więc:

- wprowadzenie widocznego blokera, który podjął taką decyzję i podania jakiegoś jednego zdania (dłuższy elaborat mile widziany ;) ) wyjaśnienia; przyjmę każde zdanie, choćby typu słaby kadr, obróbka itp, choć to po części subiektywna ocena, nie mniej biorę takie coś na klatę i za pewne dla każdego byłoby do zgryzienia. I ta widoczność może być tylko dla Autora zdjęcia, nie musi być dla ogółu, by nie dać szansy na zbiorową zemstę (spotyka się niestety takie akcje co jakiś czas tutaj).
- wprowadzenie limitu czasowego możliwości zablokowania zdjęcia przez jednego blokera do np 7 dni od publikacji. Bo tak jak jest teraz, to cichaczem można każdemu wyblokować coś po nawet dłuższym czasie. A skoro ogół userów wyraził zgodę na byt zdjęcia na galerii, to powinniśmy to uszanować, jeśli zdjęcie nie jest totalnym knotem. Dochodzimy więc do tego, żeby zrobić jakieś jasne zasady blokowania - dajmy na to czas choćby tygodnia od publikacji, widoczne kto zablokował (wystarczy tylko dla Autora, żeby nie było zbiorowych zemst) i jakieś krótkie zdanie wyjaśnienia, bo chyba jakiś powód był dający się uzasadnić, skoro ktoś kliknął zablokuj. Po czasie 7 dni zdjęcie mogłoby zablokować minimum 2-3 blokerów.
Tak się składa, że właściciel galerii podjął decyzję o przyznaniu komuś literki "B". Celem tego na pewno nie jest obowiązek tłumaczenia się z działań w postaci jakiegoś blokowania. Idę o zakład, że pod żadnym zdjęciem nie pojawi się info, kto odważył się zablokować zdjęcie. Od razu będzie mnóstwo lamentów emailowych, od właścicieli zdjęcia i kolegów. Zresztą nie po to są komunikatory, SMS-y, żeby nikt o niczym nie wiedział. Nawet jeśli sam autor dostanie info, że jakiś bloker miał odwagę skorzystać, to się tym ze znajomymi nie podzieli? Wątpię.
Co to są jasne zasady blokowania? Przecież to się najczęściej opiera o gust :D A gust jest jak dupa, każdy ma swoją.
Ze względu na brak minusów - nie może raczej być mowy o zbiorowej zemście.

Co do zdjęcia zablokowanego, nie zajmę zbyt jasnej opinii. Sam czasami takie robię, ale staram się nie dodawać. A jeśli zaryzykuję, ktoś to może zablokować, sprawa jasna.
Ale zajmę opinię o porównywaniu zdjęć - każde jest inne. Wszelkie porównania są bezcelowe, zwłaszcza te, gdzie kładzie się na stół zdjęcie swoje i... blokera. Owszem, wyrażanie swoich opinii jest dobre, ale kolejność tych opinii i tak widać, ich celowość ociera się czasami o zemstę typu - "skoro moje jest złe, to popatrz na swoje".

Osobiście bałem się, że wraz z nowymi zasadami nadejdzie liczba zdjęć słabych. Ale tragedii nie ma, zresztą pojawili się blokerzy, co do których zdjęć mogę się wypowiadać w samych superlatywach, co czynię dość rzadko ze względu na osobiste lenistwo. Podoba się - daję anonimowo łapkę w górę i na tym koniec.

Jak zaczynałem swoją przygodę z TWB, blokerów było więcej, ich działalność była widoczna (u mnie też). Ale wtedy miałem większe ciśnienie na publiczność moich prac, teraz mi to zwyczajnie wisi. Powody są dwa: mam już swoje lata. No i są inne galerie, gdzie sobie mogę wrzucić gwint od śrubki - i nikt nic złego nie powie :mrgreen:

Proponuję zmniejszyć ciśnienie i zwiększyć dystans do tego wszystkiego. I tak nie ma o co walczyć.
(Uff... Rzadko tyle piszę. Czas chyba na "Pana Tadeusza 2" :twisted: )
TKi3-120
Posts: 62
Joined: 29 Oct 2008, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by TKi3-120 » 01 Jun 2018, 23:38

No, jakiś tam progres jest jeśli idzie o poziom prac, ustrzegliśmy się zalewu gniotów.

Niestety mnie nadal nie ma pierwiastka, a to główny postulat ogółu użytkowników tej galerii. Oceny typu 1 pkt za 1 głos naprawdę nie zachęcają do głosowania, co szczególnie widać na przełomie maja i czerwca; trwa długi weekend, z reguły rok w rok był szał z ilością zdjęć i ocenami, a tym razem jest atmosfera jak na stypie. Wszyscy w żałobie, cieszą się tylko Ci, co powoli grzebią tą galerię. Większość zdjęć ma 1-3 oceny, toż to mizeria, żeby nie powiedzieć upadek. Jeśli już któreś zdjęcie ma 5-6 ocen, to jest istny szał...


Aha, i na głównej wisi jedno zdjęcie, które ma 18pkt, żaś generalnie w gronie z dwóch tygodni są trzy z taką samą oceną - ktoś mi wyjaśni, na jakiej zasadzie jedno z nich jest lepsze, z pozostałe dwa niby równe, a jednak gorsze ? ;)
lechu992
Posts: 10
Joined: 05 Feb 2006, 00:00

Re: Proponowane zmiany na TWB Rail

Post by lechu992 » 30 Jun 2018, 08:37

Ja bym publiczne zdjecie zrobil juz od 3 a nawet 2 punktow, bo robi sie martwa galeria
Post Reply