794116

Dyskusje o zablokowanych zdjęciach.
Post Reply
User avatar
KrzychuJG
Posts: 64
Joined: 15 Dec 2007, 00:00
Location: Jelenia Góra

794116

Post by KrzychuJG » 17 Jan 2016, 16:15

Witam,
chciałbym skorzystać z prawa do obrony, przedyskutować i nie zgodzić się z powodami oraz decyzją o wyrzuceniu poza perspektywę fotki http://phototrans.pl/14,794116,0,MAN_NL ... y_812.html
Powody: Słaby kadr : Bardzo desperacki kadr: znak, piesza, ucięte drzewo
Sam kadr, jak najbardziej zamierzony i wykonany tak jak zakałdałem, ujęty główny obiekt czyli autobus na rondzie, nie portretowo, z pokazamiem jak największej ilości infrastruktury ale zarazem z rozsądkiem. Stąd w kadrze m. in. cały azyl dla pieszych ze znakiem oraz prawy skraj z latarnią. Oczywiście piesi i dojeżdżające pojazdy to element losowy ale jak najabrdziej normalny w fotografiach z miasta i niewpływający w żaden sposób na cel zdjęcia (piesza nie zasłania autobusu, pojazdy nie są ucięte i nie wyjeżdżają za kadr) W takim wypadku korzystnie wpływa to na fotkę pokazujać "życie miasta". Ucięte drzewo, mogłem wykadrować, ale od razu "poszła by" latarnia oraz ucięta została naczepa cieżarówki. Obecnie jak widać ucięta jest "naturalnie" infrastrukturą i nie wyjeżdża z kadru. Ujmujac całe drzewo sens straciłby kadr. ponieważ rozmiar drzewa odwracałby uwagę od autobusu skuteczniej niż piesza i znak, które równoważą się a między nimi autobus. Cała kompozycja kadru wtedy jak najbardziej zrównoważona.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem swoją intencję wykonani tego zdjęcia, osoba która blokował być może nie do końca, wyłapano tylko szablonowe mankamenty i skreślono nie wgłębiając się w sens kadru i zamysł autora. Takie powody można byłoby zastosować do 2/3 nieportretowych fotografii na galerii gdyby cenzorzy podchodzili szablonowo a nie brali pod uwagę intencji autora. Jak wiadomo rodzaje kadrów są różne, od dokumentalnych, ciasnych portretów, standardowych, plenerowych oraz jakieś szeroko krajobrazowe. W tym wypadku decyzja o wyrzuceniu poza perspektywę to lekki zamach na indywidualną wizję twórczą autora, na wykorzystanie dostęponych motywów czy nawet wolność artystyczną :)
User avatar
dominik
Posts: 96
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: 794116

Post by dominik » 19 Jan 2016, 12:58

Obiekty w kadrze umieściłeś w tym przypadku w złej kolejności - powinien na pierwszym planie być autobus, potem dopiero ludzie, infrastruktura itd.
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: 794116

Post by Luke_Police » 30 Jan 2016, 19:54

Twoje wyjaśnienie jest bardzo sensowne i ma racjonalne argumenty. Jednak jak patrzę na to zdjęcie, to znak drogowy najbardziej przyciąga uwagę i może się wydawać, że to właśnie on jest głównym obiektem zdjęcia, jest w tzw. mocnym punkcie. Gdyby nie było pieszej i autobus był złapany ułamek sekundy wcześniej pewnie wyglądałoby to troszkę lepiej. Żeby nie było, ja nie zablokowałem tego zdjęcia, ale chętnie poznałbym argumenty osoby, która to zrobiła.
User avatar
Lukasy
Posts: 345
Joined: 16 Jan 2007, 00:00
Contact:

Re: 794116

Post by Lukasy » 02 Feb 2016, 12:31

Rację ma i autor, i cenzor. Brawa dla autora za rzeczowe wyjaśnienie, ale to jest właśnie coś, czego na pierwszy rzut oka w zdjęciu nie widać. Sądzę, że najwięcej kaszani ta ciężarówka - gdyby jej nie było, to by można zakończyć kadr zaraz za pierwszą pieszą, wtedy by nie było niepotrzebnego kawałka drzewa. Jednak gdyby teraz tak zrobić, to ucięta by była ciężarówka i kadr nadal by wyglądał na desperacki - a dopiero autor w, podkreślam, rzeczowych słowach wyjaśnił o co mu chodziło i że zrealizował plan. Cóż, na ruch uliczny nie ma się wpływu, bo mi ta piesza nie przeszkadza w zupełności. Znaki, cóż, stoją, ale stoją wszędzie. Dlatego rozumiem i autora, i cenzora.

Ale nie ja blokowałem.
homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
zapraszam serdecznie, bo już czynne ponownie ;-)
User avatar
Szeryf
Posts: 141
Joined: 24 Apr 2008, 00:00
Location: Świdnica
Contact:

Re: 794116

Post by Szeryf » 12 Feb 2016, 12:07

Przyznam, że w tak ciasnym kadrze Krzysiek całkiem umiejętnie wszystko ogarnął. Zwróćcie również uwagę, że jest to dopiero drugie zdjęcie tego wozu na przestrzeni dwóch lat. Mi osobiście ta fota kompletnie nie przeszkadza. Technicznie również nie jest zła, a z racji na (można by rzec) jej dokumentalizm (z terenów JG ostatnio bardzo mało zdjęć), uważam że cenzor niepotrzebnie to blokował.
ImageImage
Post Reply