934935 i parę innych

Dyskusje o zablokowanych zdjęciach.
Post Reply
User avatar
krzychu
Posts: 1158
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

934935 i parę innych

Post by krzychu » 28 Jul 2018, 15:17

http://phototrans.pl/14,934935,0,Autosa ... _TG84.html
Poza perspektywą
Powody: Słaby kadr (2018-07-28 14:04:58)
Bloker nie doczytał, że zdjęcie jest w temacie "Wydeptując ścieżkę pod płotem zajezdni" i przedstawia ciekawą sytuację?

http://phototrans.pl/14,932405,0,Setra_S431_DT_2.html
Poza perspektywą
Powody: Słaby kadrta skrzynka po prawej to koniecznie musiała być na zdjęciu? (2018-07-28 14:06:50)
To nie skrzynka, tylko fragment ogrodzenia. Zdjęcie zrobione z ulicy, sprzed bramy, więc ciężko było zrobić lepszy kadr.

http://phototrans.pl/14,932403,0,Merced ... 6162E.html
Poza perspektywą
Powody: Słaby kadrSłaba kompozycja (2018-07-28 14:07:07)
A konkretnie co jest słabego?

http://phototrans.pl/14,930524,0,Renaul ... 50735.html
Poza perspektywą
Powody: przód w cieniu (2018-07-28 14:08:34)
Aż tak bardzo przeszkadza?

http://phototrans.pl/14,936253,0,MAN_RH ... 6648T.html
Poza perspektywą
Powody: Słaby kadrSłaba kompozycja (2018-07-28 14:02:52)
Znowu standardowa odzywka blokera.
kams6
Posts: 98
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: 934935 i parę innych

Post by kams6 » 28 Jul 2018, 23:45

Nie jestem blokerem, ale wypiszę parę moich spostrzeżeń, co może być nie tak.
Bloker nie doczytał, że zdjęcie jest w temacie "Wydeptując ścieżkę pod płotem zajezdni" i przedstawia ciekawą sytuację?
Jak dla mnie sytuacja na zdjęciu nie jest jakaś szczególna. Ot stoją dwa zaparkowane autobusy zastawione płotem. Pół biedy, jak by płotu nie było, a klamka stała w słońcu. Opis zaś można było wykorzystać przy lepszym zdjęciu.
To nie skrzynka, tylko fragment ogrodzenia. Zdjęcie zrobione z ulicy, sprzed bramy, więc ciężko było zrobić lepszy kadr.
Można było przesunąć się bardziej w lewo, a także użyć więcej przybliżenia. Sytuacji jednak nie poprawia przód w cieniu.
A konkretnie co jest słabego?
Szeroki kąt, drzewo zbyt zasłaniające autobus, mnóstwo cienia - w tym na autobusie, "krzywy" budynek - co jest efektem szerokiego kąta.
Aż tak bardzo przeszkadza?
No, przeszkadza nieco, z racji bycia najważniejszą częścią pojazdu. Znaki z lewej, do tego przycięte oraz widoczny na pierwszym planie znak ronda dodatkowo wpływają na niekorzystny odbiór zdjęcia.
Znowu standardowa odzywka blokera.
Kadr byłby jeszcze do zaakceptowania, gdyby nie tabliczka zasłaniająca koło i wyraźna różnica cieni między przodem a bokiem.

Z całym szacunkiem, ale przez dość proste i łatwe do naprawienia błędy wyrabiasz sobie niekorzystną opinię wśród użytkowników. Radzę wziąć się za siebie - wyeliminować złe nawyki fotograficzne (nie wstawiać wszystkiego z aparatu jak leci, zmniejszyć ISO - 200 w słoneczny dzień to lekka przesada), zmienić program do obróbki (jeśli robisz to IrfanView, zapomnij o świetnych efektach) no i przede wszystkim nie reagować agresją na uwagi i przystopować z wytykaniem byle błędów językowych. Świat się nie zawali, a jak już koniecznie chcesz się podzielić każdym zdjęciem - załóż własną fotogalerię i tam publikuj swoje przemyślenia.
User avatar
Cash
Posts: 221
Joined: 03 Mar 2008, 00:00
Contact:

Re: 934935 i parę innych

Post by Cash » 05 Aug 2018, 11:21

Szeroki kąt
Ogólny offtop: następny... Co Wy z tym szerokim kątem? Jest jakaś biblia miłośnicza, zakazująca robienia zdjęć na szerokim? Czy po prostu kiedyś dawno temu, ktoś tak sobie wymyślił, a większość tę bzdurę podłapuje?

Podobnie jest z foceniem tylko w słońcu, bo inaczej to niekoszernie. Jeszcze rozumiałem to kiedyś, przy słabej tonalności aparatów kompaktowych. Ale teraz? Kolejna bzdura.
zmniejszyć ISO - 200 w słoneczny dzień to lekka przesada
Co? Proszę wytłumacz dlaczego.
Z buta wjeżdżam, czyli jak działa copywriting sprzedażowy.
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: 934935 i parę innych

Post by empi » 05 Aug 2018, 12:44

Cash wrote:
05 Aug 2018, 11:21
Szeroki kąt
Ogólny offtop: następny... Co Wy z tym szerokim kątem? Jest jakaś biblia miłośnicza, zakazująca robienia zdjęć na szerokim? Czy po prostu kiedyś dawno temu, ktoś tak sobie wymyślił, a większość tę bzdurę podłapuje?

Podobnie jest z foceniem tylko w słońcu, bo inaczej to niekoszernie. Jeszcze rozumiałem to kiedyś, przy słabej tonalności aparatów kompaktowych. Ale teraz? Kolejna bzdura.
zmniejszyć ISO - 200 w słoneczny dzień to lekka przesada
Co? Proszę wytłumacz dlaczego.
Ale piszesz ogólne refleksje czy w odniesieniu do podlinkowanych zdjęć Krzycha?
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Cash
Posts: 221
Joined: 03 Mar 2008, 00:00
Contact:

Re: 934935 i parę innych

Post by Cash » 05 Aug 2018, 18:37

empi wrote:
05 Aug 2018, 12:44
Cash wrote:
05 Aug 2018, 11:21
Szeroki kąt
Ogólny offtop: następny... Co Wy z tym szerokim kątem? Jest jakaś biblia miłośnicza, zakazująca robienia zdjęć na szerokim? Czy po prostu kiedyś dawno temu, ktoś tak sobie wymyślił, a większość tę bzdurę podłapuje?

Podobnie jest z foceniem tylko w słońcu, bo inaczej to niekoszernie. Jeszcze rozumiałem to kiedyś, przy słabej tonalności aparatów kompaktowych. Ale teraz? Kolejna bzdura.
zmniejszyć ISO - 200 w słoneczny dzień to lekka przesada
Co? Proszę wytłumacz dlaczego.
Ale piszesz ogólne refleksje czy w odniesieniu do podlinkowanych zdjęć Krzycha?
Ogólnie. Dlatego napisałem, że uskuteczniam "offtop" ;)
Z buta wjeżdżam, czyli jak działa copywriting sprzedażowy.
kams6
Posts: 98
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: 934935 i parę innych

Post by kams6 » 05 Aug 2018, 19:47

Cash wrote:
05 Aug 2018, 11:21
Szeroki kąt
Ogólny offtop: następny... Co Wy z tym szerokim kątem? Jest jakaś biblia miłośnicza, zakazująca robienia zdjęć na szerokim? Czy po prostu kiedyś dawno temu, ktoś tak sobie wymyślił, a większość tę bzdurę podłapuje?

Podobnie jest z foceniem tylko w słońcu, bo inaczej to niekoszernie. Jeszcze rozumiałem to kiedyś, przy słabej tonalności aparatów kompaktowych. Ale teraz? Kolejna bzdura.
Szeroki kąt mocno zniekształca zdjęcia. Obiekty są powykrzywiane, wszystko się wali, nie ma do czego prostować oraz potrafi być w kadrze sporo niezagospodarowanej przestrzeni. Można go usprawiedliwić przy dobrych kompozycyjnie zdjęciach, na które był jakiś zamysł lub zdjęciu wnętrza/szczegółu. W przypadku umiejętności na poziomie Krzycha lepiej go unikać.

Focenie pod słońce delikatne może być, w ostre - zdecydowanie nie. Nieograniczone światło słoneczne jest za mocne, by była mowa o dobrym zdjęciu. Powstaje za duży kontrast między niebem (które jest wręcz wypalone) a niedoświetloną resztą i obróbka nie jest w stanie w pełni tego naprawić.

Nie ja ustalałem ogólne standardy estetyczne zdjęć oraz zalecenia dotyczące ich wykonywania ale jeśli są, warto się stosować. Dzięki nim zdjęcia się chce oglądać i wchodzić na tą stronę. Zwłaszcza że fotogaleria akurat w sieci jest popularna i wyróżnia się na tle pomniejszych.
zmniejszyć ISO - 200 w słoneczny dzień to lekka przesada
Co? Proszę wytłumacz dlaczego.
Dlatego, że im wyższa wartość wspomnianego parametru, tym większe szumy na zdjęciach oraz utrata ostrości. W lustrzankach i w analogach wyższa wartość nie powoduje zbyt widocznej utraty jakości (dopiero przy 800-1600 zaczyna się coś dziać), lecz w kompaktach ISO 200 zwykle mocno wpływa na jakość. Generalnie bezpieczne jest używanie ISO 50-100 dla słonecznej, 100-200 dla pochmurnej, a 200 i ewentualnie więcej - dla deszczowej pogody. Przy czym w miarę możliwości 100 powinno być maksimum.
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: 934935 i parę innych

Post by empi » 06 Aug 2018, 20:16

Cash wrote:
05 Aug 2018, 18:37
empi wrote:
05 Aug 2018, 12:44
Cash wrote:
05 Aug 2018, 11:21


Ogólny offtop: następny... Co Wy z tym szerokim kątem? Jest jakaś biblia miłośnicza, zakazująca robienia zdjęć na szerokim? Czy po prostu kiedyś dawno temu, ktoś tak sobie wymyślił, a większość tę bzdurę podłapuje?

Podobnie jest z foceniem tylko w słońcu, bo inaczej to niekoszernie. Jeszcze rozumiałem to kiedyś, przy słabej tonalności aparatów kompaktowych. Ale teraz? Kolejna bzdura.



Co? Proszę wytłumacz dlaczego.
Ale piszesz ogólne refleksje czy w odniesieniu do podlinkowanych zdjęć Krzycha?
Ogólnie. Dlatego napisałem, że uskuteczniam "offtop" ;)
To myślę, że Twój głos najbardziej przydałby się przy ocenie zdjęć użytkowników moderowanych, bo według mnie wymaga się od nich zbyt wiele w porównaniu z innymi użytkownikami i często w oparciu o niepodważalne dogmaty. Co do Krzycha to od kilkunastu lat nie reaguje on na najbardziej podstawowe wymagania, dlatego nawet nie ma sensu pisać powodów zablokowania zdjęcia albo podejmowania dyskusji ;-)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
Post Reply