504658

Dyskusje o zablokowanych zdjęciach.
Post Reply
User avatar
warejbyko
Posts: 93
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Dąbrowa Białostocka

504658

Post by warejbyko » 08 Aug 2011, 01:46

http://www.phototrans.eu/images/photos/ ... 504658.jpg

http://www.phototrans.eu/14,504658,0,Au ... 50004.html

Powody: Fatalne oświetlenie pojazdu (2011-08-07 23:38:42)

Nie dostalem nawet czasu na zwykla podmianke zdjecia...no i poza tym czy zawsze musimy miec idealne warunki oswietleniowe?
P.S. 'Fatalne oświetlenie' nie zgadzam sie z tym stwierdzeniem.
User avatar
mirek
Posts: 76
Joined: 12 Feb 2005, 00:00

Re: 504658

Post by mirek » 08 Aug 2011, 10:49

Oczywiście, że nie zawsze, ale jeśli odbiegamy od ogólnie przyjętych zasad, to róbmy to rozsądnie i nie tylko z takiego powodu, że w danej chwili autobus akurat stał. Tutaj CAŁY pojazd mamy ewidentnie w cieniu i nie wygląda to dobrze. Przypominam gdzie jesteśmy - na "Fotogalerii Transportowej", co oznacza, że to pojazd jest najważniejszy. Krajobraz i otoczenie jest dodatkiem, choć niejednokrotnie zwiększającym walory zdjęcia do maksimum.

Czasu na podmianę wielu nie miało i nie jest to żadna reguła, tylko dobra wola cenzora. Tu seria się rozkręcała i trzeba było zareagować.
User avatar
warejbyko
Posts: 93
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Dąbrowa Białostocka

Re: 504658

Post by warejbyko » 08 Aug 2011, 12:33

http://phototrans.eu/14,504652,0,Autosa ... 00005.html Piszesz mi tu o podmianie zdjęć a tymczasem je blokujesz (nie te z linku, lecz 504658)... nie rozumiem takiej polityki, ale wg. mnie w lesie (w tym przypadku) nie sposób nie popełnić foty w cieniu...
To że Ty masz taki styl focenia tylko w dobrym świetle nie oznacza że można go narzucać innym. Owszem też lubię światło (idealnie się foci) ale czasem trzeba też spróbować cienia.
Poza tym na zablokowanym zdjęciu ten cień jest od drzewa, wóz stał pod słońce (co widać na budynkach) i myślę że to w niczym nie przeszkadzało przy odbiorze tej fotografii. Ale widocznie jak ktoś ma styl swój - to musi go narzucać innym :) Tyle w tym temacie.
User avatar
oolek15
Posts: 164
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Jastrzębie-Zdrój
Contact:

Re: 504658

Post by oolek15 » 08 Aug 2011, 12:49

warejbyko wrote:To że Ty masz taki styl focenia tylko w dobrym świetle nie oznacza że można go narzucać innym.
Że się tak wtrącę: a jeżeli ktoś preferuje "focenie" tak, aby wóz był przepalony czy tam zdjęcie poruszone to co? Bez przesady.
Pozdrawiam, Olek
User avatar
mirek
Posts: 76
Joined: 12 Feb 2005, 00:00

Re: 504658

Post by mirek » 08 Aug 2011, 12:50

Szansę na podmianę daję jedną, a nie na całą serię.

Co do podlinkowanej foty. W tym miejscu szansa na dobrą fotę jest: o innej porze dnia słonecznego lub w dzień pochmurny.

Wyobraź sobie jak wyglądałaby galeria, gdyby panowała tu "wolna amerykanka", którą forsujesz. Są pewne standardy i jeśli od nich odbiegamy, to niech fotografia będzie diabelnie dobra. A tu mamy niestety zwykłe knoty.

Nie jest też tak, że blokuje zdjęcia, gdy oświetlenie nie jest idealne. Blokada/podmiana się należy, gdy jest ono fatalne, poniżej jakiegokolwiek poziomu. Jednak widzę, że do niektórych żadne argumenty nie są w stanie dotrzeć...
User avatar
vecto_529
Posts: 910
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Łódź, kurwa!

Re: 504658

Post by vecto_529 » 08 Aug 2011, 13:12

warejbyko wrote:ale czasem trzeba też spróbować cienia.
Jednak w tym przypadku nie wyszło to dobrze, więc nie ma sensu dalej brnąć w ten temat.

Zablokowane zdjęcie nie przedstawia przecież niczego wartościowego, ot klamka na postoju - cała w cieniu... Miejsce ma potencjał, wystarczyłoby, gdyby zawracał przed tym domkiem z prawej - będąc w słońcu.
Co do zdjęcia w lesie - to szczerze mówiąc, jest strasznie cienkie. Dach i burta na granicy przepału, reszta w cieniu. Przód wydaje się nieostry. Nie wiem, czy aby jakość też nie domaga. I w tym przypadku nie ma czego bronić, tylko to podmienić. Żeby później nie było mowy, "bo cenzor nie dał czasu na podmianę" - kiedyś zdjęcia potrafiły być blokowane 10 minut od wrzucenia, bez ostrzeżenia. Więc moim zdaniem, Ty w tej chwili działasz w pełni świadomie - nie miej pretensji. Reasumując, Maciej - fotograf z Twoim stażem powinien patrzeć na to, co wrzuca - zamiast wrzucać byle co. Limit i literka do tego zobowiązują. Tyle ode mnie.
ImageImageImage
User avatar
warejbyko
Posts: 93
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Dąbrowa Białostocka

Re: 504658

Post by warejbyko » 08 Aug 2011, 22:24

Nie boli mnie zablokowane foto, a jedynie określenie 'fatalne oświetlenie' ;) A co do zdjęć - jestem świadom swojego 'poziomu' wiem że muszę trzymać fason, ale te drugie (jeszcze nie zablokowane foto) prosiłbym o nie blokowanie (muszę się przesiąść z laptopa na komputer stacjonarny). Wtedy postaram się podmienić. I żeby była jasność, Ja nie ja nie boje się krytyki :) Pozdrawiam Panów ;)
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: 504658

Post by Luke_Police » 10 Aug 2011, 18:24

Zdjęcie nie powala, ale było na tyle dobrze obrobione, że mogło sobie wisieć, jednak zgodzę się z tezą, że w pochmurny dzień można byłoby tu sfotografować wóz bez totalnego cienia na sobie. Nie zgodzę się natomiast z tym, że cień stanowi zawsze "fatalne oświetlenie". Czasami jest wręcz pożądany, kiedy fotografujemy pojazd w lesie. Przykłady tu:

http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s ... y%C5%9Blij
User avatar
mirek
Posts: 76
Joined: 12 Feb 2005, 00:00

Re: 504658

Post by mirek » 10 Aug 2011, 20:43

Co do fotografii, której dotyczy temat. Wydaje mi się, że część użytkowników ostatnio nad wyraz przesadza z wyciąganiem cieni. Nie nazwałbym tego mianem dobrej obróbki. Wygląda to po prostu źle i nad wyraz nienaturalnie. Niektórych rzeczy niestety nie da się uratować... :(

Co do cieni na fotografiach. Jak już wspominałem, odejście od konwencji jest ok, o ile fotografia jest szalenie dobra. To nie jest standard fotografować w cieniu, a w lesie natężenie światła prześwitującego przez drzewa na pojazd i otoczenie jest praktycznie w każdym miejscu inne. Nie wszędzie uzyska się w danym momencie dobry efekt. Tak więc przykładowo pierwsza fotografia w linku, który zapodałeś, nie wygląda dobrze: widzimy sporo przepalonych miejsc (być może lepsza obróbka trochę pomogłaby). Także jeśli ktoś podejmuje się dodania takiego zdjęcia, musi być to naprawdę super zdjęcie. W przypadku zdjęcia WaReJa, w mojej opinii, się to po prostu nie udało.
Post Reply