New database structure / nowa struktura bazy danych

Post Reply
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by decomposed05 » 27 Mar 2013, 02:24

Czy ktoś w ogóle czyta co ja piszę? Bo zaczyna mnie to irytować.

"A karte przewoźnika się poprawi w wolnym czasie." kilka postów wyżej.
User avatar
piotr_kosz
Posts: 313
Joined: 27 Aug 2007, 00:00

Re: Zmiany

Post by piotr_kosz » 27 Mar 2013, 06:34

Mam taką prośbę...

W ostatnim czasie wprowadzonych modyfikacji jest dużo, co może budzić chaos (wśród nowych i starych użytkowników). Czy dałoby się wprowadzić na stronie głównej dodatkową zakładkę pod nazwą "Zmiany (aktualizacja [data])"? Byłaby to oddzielna strona*, która w komunikatach przypisanych do dat opisywałaby zachodzące modyfikacje. Sądzę, że to dobre udogodnienie dla tych, którzy nie mają czasu czytać dyskusji (między innymi w tym wątku), a chcą działać bez dodawania pracy edytorom, którzy musieliby ewentualne błędy naprawiać. Wiem, że zmiany uwzględnia się w regulaminie, jednak sam proces informowania o nowościach trwa za długo.

*forma komunikatu zależy od dewelopera przedsięwzięcia ;)
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by decomposed05 » 27 Mar 2013, 08:41

Też o tym myślałem. Trzeba zaktualizować też Regulaamin oznaczania pojazdów.
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Zmiany

Post by empi » 27 Mar 2013, 11:33

decomposed05 wrote:Czy ktoś w ogóle czyta co ja piszę? Bo zaczyna mnie to irytować.

"A karte przewoźnika się poprawi w wolnym czasie." kilka postów wyżej.
Nie denerwuj się na nas. Wprowadziłeś tak dużą ilość tak szczegółowych zmian, że zapanował chaos. Nawet przy drobnych zmianach odzywały się głosy sprzeciwu - wiele osób jest już przyzwyczajonych do formy, w jakiej od lat funkcjonowała galeria i baza danych, i wiele czynności wykonuje się tu już automatycznie. Zmiany wymagają nauczenia się pewnych rzeczy od nowa.
Do tej pory nie zabierałem głosu, bo nie byłem w stanie w pełni poznać wszystkich zmian. Podejrzewam, że będzie co oceniać jak już wszystko zostanie ukończone i w pełni uruchomione. Mam jednak sporo obaw.
Cieszę się, że postanowiłeś wdrożyć dane techniczne. To powiększa wartość bazy danych. Według mnie jednak błędem jest przypisywanie ich do poszczególnych egzemplarzy. W momencie w którym nawet wśród seriatorów są... szukam odpowiedniego eufemizmu... niefrasobliwi użytkownicy, którzy dopisują nazwę modelu "żeby nie było pusto w rubryczce", uzupełniają poprzedniego właściciela na oko "bo ładniej wygląda historia", popełniają mnóstwo błędów, z których nie chcą się wycofać, "bo tak jest czytelniej" - to czego można oczekiwać po poszerzeniu puli danych? Jak taki miglanc według Ciebie uzupełni silnik i skrzynię biegów nie mając o nich pojęcia, a koniecznie chcąc zapełnić rubryczki, "żeby to ładnie wyglądało"?
Widziałem te wszystkie dane w formie poszerzonego opisu w ramach serii, ale bez przydzielania do poszczególnych egzemplarzy.

Na tę chwilę niezbędne jest ułożenie danych w obrębie karty przewoźnika. Nie da się z tego korzystać jeśli wszystko jest przemieszane, w części pojazdy są opisane jako marka-typ, a w innej części jako sam typ i np. Daily pod hasłem Ikarus 280. Nie wiem jak to się stało i jak to ogarnąć, ale jest fatalnie. Ciężko coś znaleźć.

Druga drobna mam nadzieję rzecz - podczas dodawania pojazdu wybranie marki i typu z formularza nie powoduje przekopiowania ich do pola ręcznego wpisywania, więc trzeba wszystko pisać samemu. Pomijając upierdliwość, olewacze albo wcale nie będą tego uzupełniać, albo będą robić to z literówkami.

No nie wiem, jest teraz mnóstwo niedopracowanych rzeczy, rzuciłeś nas wszystkich w głęboką wodę, a chyba nie do końca umiemy pływać. Według mnie lepiej byłoby gdybyś wprowadzał zmiany stopniowo i przy bardzo uważnym testowaniu jak to się sprawdza i wyciąganiu wniosków na bieżąco. Kupa roboty, ale uniknęłoby się nieprzyjemności.

Nie wiem jak to dalej się rozwinie, ale na tę chwilę nie jestem zadowolony ze zmian.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by decomposed05 » 27 Mar 2013, 15:15

Ja się nie niedenerwuje z powodu, że ktoś nie rozumie. Dlatego namawiam was byście pytali o to jak ma być - ja chętnie wyjaśnię.

Irytuje mnie tylko smędzenie w stylu "oj jak brzydko, oj jak nieładnie" w sytuacji, gdy napisałem, że strona przewoźnika zostanie niebawem zmodyfikowana bo to jest wersja, która powstała w sumie przypadkiem.
User avatar
mrozard
Posts: 949
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Koszalin

Re: Zmiany

Post by mrozard » 27 Mar 2013, 15:31

Jak wyjaśnisz, to podbijam. Bo konkretnej informacji tak/nie nie dostałem.
mrozard wrote:Trochę się już nieco pogubiłem. Jak to będzie?
-> Jest seria producencka
-> Jest seria modelowa
-> Dany wóz kompletujemy z serii producenckiej i modelowej
-> Do serii modelowej przyporządkowujemy możliwe silniki i skrzynie
-> Dana kombinacja silnik+skrzynia daje nam konkretny podtyp danego modelu
-> W przypadku nieznajomości silnika i/lub skrzyni wywala nam domyślną nazwę modelu
?
koziutek
Posts: 475
Joined: 25 Mar 2006, 00:00

Re: Zmiany

Post by koziutek » 27 Mar 2013, 15:49

myślę że z krytyką i oceną należy się wstrzymać do czasu gdy to wszystko nabierze ostatecznego kształtu. Sama idea wzbogacania informatywności bazy danych jest generalnie ze wszechmiar słuszna, oczywiście pozostaje kwestia prezentacji danych, no ale to jak rozumiem będzie dograne. Poczekajmy więc cierpliwie, na wiele wcześniejszych udogodnień też początkowo narzekano, a potem się wszyscy przyzwyczaili.
DrahEk
Posts: 41
Joined: 12 Dec 2008, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by DrahEk » 27 Mar 2013, 17:48

To ja tylko dodam od siebie, że po wejściu w spis wozów Solaris Urbino 12 danego przewoźnika, u góry na nawigacji pojawia się "Solaris Solaris Urbino 12". To tak tylko w ramach porządków informuję. Nie sprawdzałem jak jest z innymi wozami.
W załączniku screenshot z przedmiotem sprawy:
Image
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by decomposed05 » 27 Mar 2013, 18:47

mrozard wrote:Jak wyjaśnisz, to podbijam. Bo konkretnej informacji tak/nie nie dostałem.
mrozard wrote:Trochę się już nieco pogubiłem. Jak to będzie?
-> Jest seria producencka
-> Jest seria modelowa
-> Dany wóz kompletujemy z serii producenckiej i modelowej
-> Do serii modelowej przyporządkowujemy możliwe silniki i skrzynie
-> Dana kombinacja silnik+skrzynia daje nam konkretny podtyp danego modelu
-> W przypadku nieznajomości silnika i/lub skrzyni wywala nam domyślną nazwę modelu
?
No właśnie nie do końca łapię ale postaram się wyjaśnić na pewnych przypadkach.
Jest sobie Ikarus-Zemun IK160P. Posiada on:
- nadwozie typu Ikarus-Zemun IK160
- podwozie tego samego typu
- silnik SW680
- skrzynię FPS Tczew S6-90

Więc aby dodać ten model pojazdu trzeba byłoby:
- dodać silnik WSK Mielec SW680 jeśli nie istnieje
- dodać skrzynię biegów ZF S6-90
- dodać skrzynię biegów FPS Tczew S6-90 i zaznaczyć, że ta druga to licencja pierwszej
- wejść w producenta Ikarus - Zemun i dodać tam nadwozie i podwozie IK160
Na koniec wejść w producenta Jelcz (w końcu tam dokonano skompletowania autobusu) i po kolei:
- Producent: Jelcz
- Modernizacja: - odznaczyć - jest to nowy firmowy autobus
- Nazwa - na razie odpuścić
- Wybrać nadwozie: Ikarus-Zemun IK160
- Wybrać podwozie: jw
- uzupełnić nazwę: Ikarus-Zemun IK160P
- wybrać silnik: Mielec ....
- wybrać skrzynię
- drugi silnik - brak
- ilość silników - 1
- układ drzwi 2-2-0-2
- i dalej zgodnie ze stanem faktycznym.
To jest już zrobione tu:
http://phototrans.pl/05,96,0.html

Idea jest taka by seria grupowała pojazdy prawie identyczne czyli posiadające ten sam układ drzwi, ten sam silnik, tą samą skrzynię.
Przykładowo w MPK Wrocław mamy 4 serie gniotów:
Jelcz M121M (D0826LUH12 + ZF)
Jelcz M121M (D0826LUH12 + Voith)
Jelcz M121M (D0826LUH05 + Voith)
Jelcz M121MB (OM447La + Voith)
To są trochę inne autobusy ale wszystkie są zbudowane na podwoziu Jelcz M121.

Nie wnikam w model siedzeń, typ sprężarki czy zamontowane drzwi. Od grupowania w ten sam sposób co było będą nadwozia lub podwozia (co kto lubi).

A marzy mi się by móc wyszukać pojazdy posiadające silniki firmy MAN z MPK Wrocław spełniające normę euro 3.
User avatar
vecto_529
Posts: 910
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Łódź, kurwa!

Re: Zmiany

Post by vecto_529 » 27 Mar 2013, 19:02

decomposed05 wrote:Więc aby dodać ten model pojazdu trzeba byłoby:
- dodać silnik WSK Mielec SW680 jeśli nie istnieje
- dodać skrzynię biegów ZF S6-90
- dodać skrzynię biegów FPS Tczew S6-90 i zaznaczyć, że ta druga to licencja pierwszej
- wejść w producenta Ikarus - Zemun i dodać tam nadwozie i podwozie IK160
Na koniec wejść w producenta Jelcz (w końcu tam dokonano skompletowania autobusu) i po kolei:
- Producent: Jelcz
- Modernizacja: - odznaczyć - jest to nowy firmowy autobus
- Nazwa - na razie odpuścić
- Wybrać nadwozie: Ikarus-Zemun IK160
- Wybrać podwozie: jw
- uzupełnić nazwę: Ikarus-Zemun IK160P
- wybrać silnik: Mielec ....
- wybrać skrzynię
- drugi silnik - brak
- ilość silników - 1
- układ drzwi 2-2-0-2
- i dalej zgodnie ze stanem faktycznym.
To jest już zrobione tu:
http://phototrans.pl/05,96,0.html
Ojciec, nie obraź się, ale to jest więcej zachodu, niż to jest warte (przynajmniej moim zdaniem) i już widzę te tłumy, które na pewno będą robić wszystko po kolei i jeszcze dobrze... Dalej jestem sceptyczny na to, bo uważam to za przerost formy nad treścią. Pół godziny dodawać pojazd to średnio trafiony pomysł.
ImageImageImage
Post Reply