New database structure / nowa struktura bazy danych

User avatar
vecto_529
Posts: 910
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Łódź, kurwa!

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by vecto_529 » 23 Jun 2013, 16:26

Co to jest?
ImageImageImage
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Kolejny błąd

Post by decomposed05 » 30 Jun 2013, 17:10

decomposed05 wrote:Przecież to sama przyjemność.

A, nazwami pojazdów wpisanymi w metryczce się nie przejmujcie bo one znikną albo 1 lipca albo 1 września.
Już znikły.
Zamykam wątek bo prosiłem by dodawać różne błędy jako nowe wątki.
koziutek
Posts: 475
Joined: 25 Mar 2006, 00:00

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by koziutek » 30 Jun 2013, 19:22

przenoszę wątek we właściwe miejsce by wyrazić swą opinię
Idea jest całkiem słuszna, sam nawet to proponowałem parę miesięcy temu w dyskusji o MAZach (i zostałem wówczas wyśmiany :twisted: ) Myślę jednak że wciąż za wcześnie na takie innowacje.

Wiele serii pozostaje wciąż nieuporządkowanych wg nowych zasad, nie podpiętych pod nadwozia. Nie ma nawet jasnych zasad tworzenia serii nadwoziowych, grupowania podobnych modeli itp. Widziałem że ktoś dodał nadwozie Neoplan N40xx pod które lądują wszystkie możliwe długości wozów z tej rodziny. Ktoś inny dodał oddzielne nadwozia dla wywodzących się z tejże rodziny Neosi montowanych w Bolechowie. Proponowałbym najpierw jakąś zmasowaną akcję porządkowania bazy i jednocześnie stworzenie przynajmniej podstawowego regulaminu dla nowej struktury. Nowy układ daje wiele nowych możliwości i ma wiele zalet, ale jeśli będzie to robione na łapu- capu burdel się będzie powiększał, co negatywnie wpłynie na prestiż i renomę galerii.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by decomposed05 » 30 Jun 2013, 21:02

No to porządkuję przecież to w każdej wolnej chwili. Dopisałem odpowiednie zmiany w regulaminie oznaczania pojazdów.
Nie mogę wszystkiego ogarnąć w jednym momencie ale powoli to się dzieje.
http://phototrans.net/24,589,0.html
http://phototrans.net/24,680,0.html
Trochę obrobiłem Miszkolc i Szolnok. Jest to pracochłonne bo dużo modeli nadwozi nie ma w bazie - tak samo jak silników ale powoli do przodu.
No chyba, że masz pomysł jak to zrobić sprawniej.
User avatar
mrozard
Posts: 949
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Koszalin

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by mrozard » 30 Jun 2013, 21:08

Sprytnie wyszedłeś z tymi Szuflami, w sumie podoba mi się całkiem ten pomysł, łatwiej będzie cokolwiek z takiego wora poprzepinać do bardziej szczegółowego jak się modele ustali.
koziutek
Posts: 475
Joined: 25 Mar 2006, 00:00

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by koziutek » 02 Jul 2013, 02:37

decomposed05 wrote:Dopisałem odpowiednie zmiany w regulaminie oznaczania pojazdów.
Nie znalazłem tam odpowiedzi na nurtującą mnie od dawna kwestię zasad tworzenia nadwozi, a tak jak już wspomniałem, pojawiają się niekonsekwencje i lepiej to ustalić teraz, niż potem znowu toczyć wieloletnie draki i spory.
decomposed05 wrote: Nie mogę wszystkiego ogarnąć w jednym momencie ale powoli to się dzieje.
OK, ja też trochę pobabrałem i parę innych osób też aktywnie w tym uczestniczy, ale wciąż wiele jest do zrobienia, zwłaszcza jeśli chcemy iść w szczegóły. I nie mówię tu o jakichś busikach z Wysp Salomona, ale o popularnych seriach licznie obecnych w polskich MPKach. Chcesz się babrać z tysiącami modeli, nie ma sprawy, ale przecież to będzie trwać latami a ludzie będą coraz bardziej zagubieni. Lepiej zagonić więcej ludzi do wspólnej roboty.
decomposed05 wrote: No chyba, że masz pomysł jak to zrobić sprawniej.
Np. można wyłączyć na jakiś czas dodawanie zdjęć i komentarzy, ogłaszając że przywrócenie nastąpi po uzupełnieniu danych technicznych co najmniej 75% serii. Niech ludzie zamiast trolować i wrzucać kolejne nudne kadry tych samych autobusów, wezmą się za porządki :twisted: Albo dać jakieś promocje dla zasłużonych w zdobywaniu informacji o silnikach i modelach.
No nie wiem, może generalizuję, ale mam po prostu wrażenie że wiele osób interesuje głównie wrzucanie zdjęć na bieżąco i pisanie komci, a w bazie danych zajmują się ich tylko własnym podwórkiem (albo i nawet tym nie).
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by decomposed05 » 02 Jul 2013, 10:22

Jeśli chodzi o zainteresowanych edytorów to sytuacja wygląda tak:

Code: Select all

 bergenga      |   885
 koziutek      |   538
 decomposed05  |   460
 killerpop     |   263
 padamus       |   183
 Konrad Bek    |   102
 bolkobuscity  |    93
 mrozard       |    93
 Szeryf        |    67
 Luke_Police   |    53
 memphis       |    48
 umoya         |    44
 pl-2251       |    40
 evalyen       |    37
 interwojciech |    30
 Bartek        |    22
 krzychu       |    19
 vecto_529     |    19
 liaz-tlt      |    18
 Misiek194     |    18
 piotrspike    |    16
 straszny      |    13
 TMSA          |    10
 dvigar        |     4
 Zielony       |     4
 8239          |     4
 jpudlo        |     4
 JNP6180G      |     3
 Misfit        |     3
 empi          |     2
 21c123        |     2
 Adam G.1      |     1
 mirek         |     1
 JacekM1       |     1
Zostało nam do ogarnięcia 2471 modeli.

Nie wiem czy jakieś restrykcje będą skuteczne w stosunku do pewnych osób. Pozostaje jedynie namawiać i pytać.

Cały czas mam plan aby zrobić taki dział jak nowości na stronie i tam to umieścić.

A jeśli chodzi o nadwozia to obawiam się, że się nie da bo sami producenci nam tego nie ułatwiają... np taki Neoplan dzielił nadwozia według długości N4009-N4021 ale MAN i Volvo już nie. W Ikarusie każdy model ma swoją nazwę 250, 256, 260, 263 ale stosując typologię jakiegoś Carrusa to byłby to jeden model. Co najciekawsze w przypadku ikarusa 256 i 250 to nowsze 256tki mają 12 metrów jak 250 i bądź tu mądry.
User avatar
vecto_529
Posts: 910
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Łódź, kurwa!

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by vecto_529 » 02 Jul 2013, 19:16

koziutek wrote:No nie wiem, może generalizuję, ale mam po prostu wrażenie że wiele osób interesuje głównie wrzucanie zdjęć na bieżąco i pisanie komci, a w bazie danych zajmują się ich tylko własnym podwórkiem (albo i nawet tym nie).
O, to po raz pierwszy nie mam sobie nic do zarzucenia. U siebie już prawie w 100% się uwinąłem, to się za MZK Toruń zabrałem i też powoli dochodzę do ładu. ;)
ImageImageImage
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by empi » 04 Jul 2013, 12:36

Zaangażowanie w to ludzi z przymusu będzie katastrofą.

Przy wprowadzeniu zmian chyba jako dogmat przyjęto natychmiastowe dostosowanie się każdego użytkownika do poprawnej edycji danych. Po pierwsze system wymaga od ludzi zupełnej zmiany wyuczonych od lat zachowań, co już powoduje problemy. Po drugie do większości osób nie dociera informacja JAK to trzeba teraz zrobić. Po trzecie dostępne dane sprowadzają niezorientowanego użytkownika automatycznie do dodania nieprawidłowych informacji.

W samym oku cyklonu nie bardzo ma już sens wymądrzanie się o tym co czabyło, ale i tak to zrobię: czabyło dokładnie wszystkie pomysły i ich skutki przedyskutować i podsumować zanim się to wprowadziło, czabyło uwzględnić w jakiś sposób ocenę rzetelności dostarczanych przez użytkowników danych, czabyło wprowadzić to jako poszerzenie dotychczas funkcjonującej bazy danych tak, żeby ci co nie umieją/nie chcą dodawali po swojemu, a ci co chcą i potrafią wzbogacali dostarczone dane.
To ostatnie jest naprawdę kluczowe, bo wywalenie na śmietnik tak dużej ilości danych i w żaden sposób niekontrolowanie jak po zmianach dodaje dane przeciętny użytkownik powoduje, że po pierwsze jest dużo śmieci starych, a po drugie każdego dnia ludzie dodają nowe śmieci. I tak jest wciąż, mimo że zmiany wprowadzono już jakiś czas temu. Ludzie nie potrafią dodać wozów poprawnie, więc dodają pod byle jaką serię z byle jakimi danymi technicznymi. Z czego tu się cieszyć, z bogatej zawartości bazy danych? Co to za baza danych, jak teraz odróżnić czy ktoś silnik do wozu dopisał świadomie czy wybrał na chybił trafił?
Podam przykład, w którym nie chodzi o skrytykowanie użytkownika, bo problem tkwi po stronie mechanizmu, a nie korzystającego z niego człowieka: http://open.phototrans.net/15,353932,12.html
MAN D0836LUH02 162kW/220HP 6871cm3 Voith D851.3E(4)
Z komentarzy wynika, że autobus to SAM powstały w oparciu o pojazd kupiony z Berlina. W Berlinie były NL263, więc powinien pierwotnie być silnik 260HP. Ale to jest SAM. Nie wiadomo co w nim jest, może być nawet i silnik Mercedesa, a o skrzyni biegów usłyszałem, że jest... manualna. Na pewno czterobiegowy Voith D851.3E?
To jest problem i jeżeli natychmiast mu nie zaradzimy, to nie będzie nawet sensu zaglądać w metryki pojazdów na TWB.

Mogę zaproponować dwa rozwiązania, które według mnie są bardzo ważne.
1. Wprowadzenie prostego przewodnika krok po kroku jak dodawać teraz dane poprawnie umieszczonego na stronie głównej.
2. Ustanowienie takiej struktury danych, że automatycznie pierwsza z brzegu dostępna jest opcja możliwie najmniej szczegółowa.
Np. chcę dodać MAN-a NL223. Na tę chwilę mam 19 opcji, w tym jedna bazowa na samym końcu, oraz 4 dotyczące NL223. Przeciętny użytkownik wybiera jedną z tych opcji "na oko". Według mnie powinno być tak, że są dwie listy. Najpierw MAN i rozwijają się serie podstawowe, bazowe. Wybieram z nich NLxx3 i rozwija się jeszcze jedna lista, w której NA GÓRZE jest brak szczegółów, a pod spodem kolejne szczegółowe z silnikami. Nie wiem czy dokładnie taka możliwość jest wprowadzalna, ale chodzi o to, żeby upewnić się, że użytkownik nie mający informacji szczegółowych zostanie sprowadzony do dodania pojazdu tych informacji pozbawionego, a teraz jest sprowadzony automatycznie do dodania wozu ze śmieciowymi danymi.

Następna uwaga jest taka - super, że w karcie pojazdu wprowadzono teraz odsyłacz do jakiegoś regulaminu, ale JAK to jest zrobione? Na samej górze jest napis: Zasady dodawania zdjęć. Ok, mam to w nosie, bo akurat dodaję pojazd, nie jego zdjęcie. Patrzę dalej. Nazwa Deprecated Why I can not edit it? I odsyłacz do tego samego regulaminu co powyżej. Wszystko po angielsku, z wyjątkiem częściowych podtytułów. Ilu z użytkowników zna angielski na tyle, by to zrozumieć?
Po pierwsze niech precyzyjnie opisany i wyróżniony odnośnik będzie w widocznym miejscu, po drugie niech regulamin będzie także w polskiej wersji, zwłaszcza jeśli wprowadzone zostały perspektywy.

Według mnie jeżeli nie zostaną wdrożone jakieś sposoby na to, by nauczyć użytkowników zasad i pomniejszyć możliwość dodawania błędnych danych, to nie będzie warto patrzeć na to co jest tam wpisane.

Problemem jest też to, że zmiany wprowadzono teraz, na lato. Większość użytkowników raczej wyjeżdża na wakacje, wychodzi z domu w plener i na szybko wrzuca głównie zdjęcia. Nie bardzo jest teraz czas na wielogodzinne siedzenie przy komputerze.

Tyle ode mnie. Jestem bardzo krytycznie nastawiony do tych zmian, ale chcę się do nich przekonać i zacząć w pełni korzystać z dostępnych możliwości.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: New database structure / nowa struktura bazy danych

Post by decomposed05 » 04 Jul 2013, 13:58

Ja wiem, że niektórym wystarczyłyby trzy kategorie: autobus, trolejbus i tramwaj a i tak by się w nich pogubili.

Myślimy nad polepszeniem użyteczności tego.
Post Reply