Autobusy marki Bałtyk

Post Reply
User avatar
zadzior
Posts: 26
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Autobusy marki Bałtyk

Post by zadzior » 09 Mar 2014, 23:04

Moi Drodzy,
chciałbym Wam zaprezentować model autobusu marki Bałtyk. W związku z tym, chciałem go dodać zgodnie z wszelikimi prawidłami sztuki. Ponieważ nie znalazłem tego pojazdu na liście wyboru, to postanowłem sprawdzić, w jaki sposób wprowadzono do bazy poprzednie Bałtyki. No i tu małe zaskoczenie, bo są one wpisane jako Skoda 706 RTO / Bałtyk. Zostało to jednak zrobione chyba jeszcze w starych czasach, kiedy można było dowolnie edytować nazwę pojazdu. Dziś to jest niemożliwe, więc bardzo bym prosił o dodanie tego pojazdu do listy.
Według tego, co udało mi się ustalić z mocno skromnych materiałów źródłowych, to autobusy marki Bałtyk powstawały na przełomie lat 50. i 60. XX wieku (ostatnie powstały prawdopodobnie w 1963 roku) w Fabryce Urządzeń Budowlanych w Koszalinie (późniejszy BUMAR Koszalin). Na początku zabudowywyano podwozia ciężarówek Star 25, a od 1960 roku Skoda 706 RTO dostarczane z JZS. W niektórych źródłach podaje się też, że w latach 50. XX karosowano też podwozia marki FIAT, ale nigdzie nie znalazłem żadnych szczegółów, więc tę część produkcji pozostaje w fazie domysłów. Jeśli chodzi o zabudowy na podowziu Stara 25, to znany jest tylko jeden model nadwozia, zaś na podwoziach 706 RTO zabudowywano co najmniej 3 rodzaje nadwozi, z których najbardziej znane jest to ze "smutną" atrapą i łukowatą częścią okien. Niestety wszystkie rodzaje Bałtyków, poza wybudowanym prawdopodobnie w jednym egzemplarzu modelem LUX, nazywały sie po prostu Bałtyk, więc tak by je trzeba wpisać.
Wrzuciłem, co wiedziałem i mam nadzieję, że troche pomogłem.
A teraz bardzo bym prosił o dopisanie Bałtyków do listy wyboru.
Z góry dzieki. :)
User avatar
krzychu
Posts: 1158
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Re: Autobusy marki Bałtyk

Post by krzychu » 10 Mar 2014, 08:57

User avatar
padamus
Posts: 536
Joined: 08 Feb 2005, 00:00

Re: Autobusy marki Bałtyk

Post by padamus » 11 Mar 2014, 06:41

Nie wiem po co spamujesz forum, skoro napisałem już pod zdjęciem, że dodałem ten model.
jakub36
Posts: 51
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Autobusy marki Bałtyk

Post by jakub36 » 11 Mar 2014, 15:57

Najpierw był temat, potem zdjęcie.
Post Reply