Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

User avatar
mirek
Posts: 76
Joined: 12 Feb 2005, 00:00

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by mirek » 21 Oct 2012, 12:56

empi wrote:Według mnie wrzucanie pod gminę zbytnio rozdrobniło nam bazę. Zbyt dużo zdjęć jest już dodanych według poprzednich zasad, poza tym wygodniej było przeglądać zdjęcia według większych ośrodków miejskich - powiatów.
Nieczęsto było wygodniej. Znalezienie zdjęć z wiosek pod danym miastem powiatowym graniczyło z cudem - trzeba było przebić się przez setki zdjęć z miasta. Natomiast gminy dobrze mogą spełniać rolę "worków" gromadzących zdjęcia z większym rozróżnieniem charakteru terenu (miejski, wiejski), na których zresztą nadal są dziesiątki miejscowości. Natomiast dla pewnych charakterystycznych tworów, np. "Komunikacja podmiejska Radom" można zawsze utworzyć tag.
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by empi » 21 Oct 2012, 20:54

mirek wrote:
empi wrote:Według mnie wrzucanie pod gminę zbytnio rozdrobniło nam bazę. Zbyt dużo zdjęć jest już dodanych według poprzednich zasad, poza tym wygodniej było przeglądać zdjęcia według większych ośrodków miejskich - powiatów.
Nieczęsto było wygodniej. Znalezienie zdjęć z wiosek pod danym miastem powiatowym graniczyło z cudem - trzeba było przebić się przez setki zdjęć z miasta. Natomiast gminy dobrze mogą spełniać rolę "worków" gromadzących zdjęcia z większym rozróżnieniem charakteru terenu (miejski, wiejski), na których zresztą nadal są dziesiątki miejscowości.
Z większego zbioru zdjęcia można było grupować przy użyciu wyszukiwarki. Na przykład tu są zdjęcia z gminy Jedlnia-Letnisko: http://open.phototrans.net/autobusy.php ... y%C5%9Blij - 57 zdjęć.
Dla porównania, podpiętych według nowych zasad jest 12 zdjęć.
Czyli miałem w przeglądarce zakładkę z linkiem do ostatnio dodanych zdjęć z powiatu radomskiego oraz wyszczególnionych gmin. Jak mogę teraz zobaczyć zdjęcia z powiatu radomskiego?
mirek wrote:Natomiast dla pewnych charakterystycznych tworów, np. "Komunikacja podmiejska Radom" można zawsze utworzyć tag.
Tagi są do kitu - im dłuższy, tym więcej możliwości błędu, korzysta z nich garstka osób, a przyjdzie co do czego i ktoś je skasuje.
A nade wszystko - "komunikacja podmiejska Radom" nie jest zwartym tworem łatwym do zdefiniowania. Więc zaraz się zacznie dyskusja co nią jest a co nie jest.

Uważam, że było dobrze w poprzedniej wersji, ale teraz to płakanie nad rozlanym mlekiem - mogłem się wypowiadać wcześniej. Jestem niezadowolony, ale będę się do tego stosował.

Według mnie powinniśmy się skupić na efektywnym wykorzystaniu istniejących już możliwości funkcjonalnych TWB oraz na usystematyzowaniu zasad, według których dotychczas się do kulało, a nie co i rusz wymyślać coś nowego.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
mirek
Posts: 76
Joined: 12 Feb 2005, 00:00

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by mirek » 21 Oct 2012, 23:16

empi wrote:Z większego zbioru zdjęcia można było grupować przy użyciu wyszukiwarki. Na przykład tu są zdjęcia z gminy Jedlnia-Letnisko: http://open.phototrans.net/autobusy.php ... y%C5%9Blij - 57 zdjęć.
Dla porównania, podpiętych według nowych zasad jest 12 zdjęć.
Czyli miałem w przeglądarce zakładkę z linkiem do ostatnio dodanych zdjęć z powiatu radomskiego oraz wyszczególnionych gmin. Jak mogę teraz zobaczyć zdjęcia z powiatu radomskiego?
W opisach miejsca wykonania zdjęć dodaj "pow. radomski" - w zasadzie wyjdzie na to samo. Tak jak sobie radziłeś z niedoskonałością galerii wcześniej, tak sobie poradzisz w tym przypadku. Opisany powyżej pomysł wprowadzenia podziału powiatów jako kolejny stopień po województwach rozwiązałby w sposób kompletny problem.
empi wrote:Tagi są do kitu - im dłuższy, tym więcej możliwości błędu, korzysta z nich garstka osób, a przyjdzie co do czego i ktoś je skasuje.
To tak jak dokleisz do opisu "gm. xyz" - będzie to też umowny zapis, niestosowany przez wszystkich. Poprawny zapis tagu łatwiej sprawdzić - klikając w link pod zdjęciem. A sprawdzenie poprawnego zapisu "gm. xyz" wymaga już użycia wyszukiwarki. Z drugiej strony tak łatwo nikt Ci tego z opisu nie skasuje.
empi wrote:Uważam, że było dobrze w poprzedniej wersji, ale teraz to płakanie nad rozlanym mlekiem - mogłem się wypowiadać wcześniej. Jestem niezadowolony, ale będę się do tego stosował.

Według mnie powinniśmy się skupić na efektywnym wykorzystaniu istniejących już możliwości funkcjonalnych TWB oraz na usystematyzowaniu zasad, według których dotychczas się do kulało, a nie co i rusz wymyślać coś nowego.
Nie demonizujmy kolejnych propozycji zmian. To, że coś sprawnie działało przez x lat, nie oznacza, że będzie też tak działać przez kolejne y lat. Galeria zebrała masę zdjęć, pojawiło się bardzo dużo zdjęć z gmin wiejskich, więc część użytkowników stwierdziła, że forma podpinania pod powiat wyczerpała się - ze względu na trudności w dotarciu do zdjęć z "wiosek" wśród gąszczu zdjęć z miasta. Dlaczego mam oglądać zdjęcia gimbusów śmigających po gminie Łysomice dodane pod powiatem toruńskim, skoro obręb ich działalności ograniczony jest do tej jednej gminy?

Według mnie interfejs galerii powinien wymagać od użytkownika jak najmniejszej inwencji w opisywaniu zdjęć, tego czy dopisać gdzieś "pow. xyz" lub "gm. xyz" lub innych elementów. Jeśli coś można sklasyfikować i oskryptować - to czemu tego nie wprowadzić?
User avatar
projektor_ols
Posts: 208
Joined: 30 Jun 2007, 00:00
Location: Olsztyn

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by projektor_ols » 22 Oct 2012, 09:59

Ja jestem bardzo za dodawaniem zdjęć pod gminy ale głównie dlatego, że w powiecie olsztyńskim jest 5 gmin miejsko-wiejskich na 12 gmin. Pół biedy z mniejszymi miastami jak Jeziorany (3382 mieszkańców), Barczewo (7315) czy Olsztynek (7622) ale podpinanie zdjęć pod Olsztyn z Dobrego Miasta (10440) czy Biskupca (Reszelskiego) (10506) to już przesada. Zwłaszcza, że od Olsztyna oddalone są już o ok. 30km.

Albo taka Orneta - miasto ledwo mające 10 tys. mieszkańców, w powiecie lidzbarskim (gdzie stolica Lidzbark Warm. ma ok. 16 tys. mieszkańców). Wg. zasady podpinania pod powiatowe miasto zdjęcia z Ornety musiałyby być podpięte pod Lidzbark Warmiński. Nikt się do tego nie zastosował i w sumie dobrze. ;)

Zresztą ja stosowałem zasadę podpinania pod powiat dosyć wybiórczo. O ile zdjęcia z gm. Barczewo zwykle szły pod Olsztyn to tyle zdjęcia z Jezioran czy Dobrego Miasta podpinałem pod dane miasto. Trochę bezsens. ;)

Inna sprawa z gminami wiejskimi. Tutaj w powiecie olsztyńskim swoich "rubryczek" nie mają gminy Purda, Stawiguda, Dywity, Kolno (gmina "widmo"), Świątki... Cóż. Na razie nie będę tworzył tych gmin, bo zdjęć ogólnie mało a i tak większość to jakieś empeki są. ;) Oczywiście może się ta liczba zwiększyć w przyszłości. Ale nie problem "przeklikać" w razie czego małą ilość zdjęć (swoich, bo innych autorów już nieco problemu jest).
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by Amalio » 22 Oct 2012, 12:53

Prawda jest taka, że wprowadzenie do regulaminu zasady podpinania pod gminy było mniej lub bardziej jedynie formalnością, bo i tak część jak nie większość osób się do tego nie stosowała, bo powiaty od dawien dawna były zbyt dużą jednostką terytorialną.
Tym bardziej się cieszę, że na swoim podwórku nie mam teraz roboty.
User avatar
evalyen
Posts: 178
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Warszawa

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by evalyen » 26 Oct 2012, 15:38

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast oraz zmiany siedziby władz gminy wrote:§ 3. Z dniem 1 stycznia 2013 r. w województwie mazowieckim, w powiecie pruszkowskim zmienia się siedzibę władz gminy Michałowice z Michałowic na Reguły.
Wikipedia wrote:Z dniem 1 stycznia 2013 siedziba gminy zostanie przeniesieona do Reguł z uwagi na budowę w tej miejscowości nowego urzędu gminy Michałowice.
tl;dr: Będzie gmina Michałowice z siedzibą w Regułach.

Rozumiem, że w takiej sytuacji, mimo pozostawienia nazwy Michałowice, z dniem 1 stycznia zdjęcia będą do przerzucenia pod Reguły?
Tryb otwarty nie boli! :evil:
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by empi » 27 Oct 2012, 21:08

I znowu będzie dyskusja co jest czym i w jakich warunkach ^^
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by Amalio » 27 Oct 2012, 22:35

empi wrote:I znowu będzie dyskusja co jest czym i w jakich warunkach ^^
No tak, bo gdyby podobna sytuacja była na szczeblu powiatowym, to nie byłoby dyskisji?
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by empi » 28 Oct 2012, 09:55

Amalio wrote:
empi wrote:I znowu będzie dyskusja co jest czym i w jakich warunkach ^^
No tak, bo gdyby podobna sytuacja była na szczeblu powiatowym, to nie byłoby dyskisji?
Czysta statystyka:
Ile jest powiatów, ile jest gmin, w którym przypadku jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia zmian?
Jaką powierzchnię ma miasto będące siedzibą powiatu, jaką ma przysiółek będący siedzibą gminy, w którym przypadku jest większe prawdopodobieństwo, że budowa nowej siedziby nastąpi w innej miejscowości?

Co do meritum, to odpowiedź brzmi NIE. Gmina Michałowice jest gminą Michałowice niezależnie od tego w jakiej miejscowości zostanie wybudowana fizyczna siedziba Urzędu Gminy. To tylko kwestia organizacyjna, nie formalna. Tak samo stolica Polski nie przenosi się w wakacje na Hel, gdy prezydent odpoczywa w letniej rezydencji.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Regulamin edycji danych części niekolejowej TWB

Post by Amalio » 28 Oct 2012, 12:45

Wnioskuję o zmianę podpinania zdjęć pod państwa. No bo statystycznie jakie są szanse na to, że będziemy mieć czyjeś władze na uchodźctwie?
empi wrote:
Co do meritum, to odpowiedź brzmi NIE. Gmina Michałowice jest gminą Michałowice niezależnie od tego w jakiej miejscowości zostanie wybudowana fizyczna siedziba Urzędu Gminy. To tylko kwestia organizacyjna, nie formalna. Tak samo stolica Polski nie przenosi się w wakacje na Hel, gdy prezydent odpoczywa w letniej rezydencji.
Tak samo jak w powiecie bieruńsko-lędzińskim siedziba jest w Bieruniolędzinach niezależnie od tego, że takie miasto nie istnieje.
Post Reply