"Nowe" tramwaje krakowskie

User avatar
af_robert
Posts: 78
Joined: 27 Nov 2006, 00:00
Location: London, Poland

Re: "Nowe" tramwaje krakowskie

Post by af_robert » 14 Apr 2012, 12:01

empi wrote:No myślę, że najlepiej będzie jak Robert napisze własną wersję swojego krótkiego, jasnego, idealnego regulaminu i wtedy dowiemy się o co chodzi. Bo na razie odnoszę wrażenie, że słucham kogoś, kto nie wie jak ma być, ale wie że wszystko jest źle i powinno być lepiej.
Ale czy ja gdzieś obwołałem się głosicielem prawdy objawionej?
Przecież (wbrew temu co piszesz) nie uważam, że jestem tu najmądrzejszy i wszystko co do tej pory wymyślono jest "do bani". Uważam natomiast, że jest wśród nas wystarczająco wielu inteligentnych ludzi, którzy na prawdę znają się na rzeczy, żeby spokojnie usiąść i ustalić jakieś fundamenty, na których mniej obeznani użytkownicy mogliby bazować.
Wybacz, ale to nie ja zakładam wątki o tym, że w seriach panuje nieład, nie ja wykłócam się pod jakie miejscowości podpinać zdjęcia - nie rób więc ze mnie awanturnika i malkontenta.
empi wrote: (...) ...albo systematyzujemy ustalone na forum wspólne opinie w czymś rozległym i na bieżąco aktualizowanym, co po pierwsze służyłoby za drogowskaz co i jak robić, po drugie w razie jakichś nieporozumień byłaby możliwość oparcia się na konkretnie sforumołowanym fragmencie (na zasadzie - nie zgadzamy się, ale kiedyś ustaliliśmy tak i tak - tu cytat - a jeśli nie przekonuje to nas, to zakładamy wątek na forum i dyskutujemy nad zmianą tego punktu).
I tu się zgodzę, z tym że taki twór IMHO powinien służyć przede wszystkim edytorom, seriatorom i osobom dbającym o porzadek w bazie. Wiem, że idealnie byłoby, gdyby o taki porządek dbał każdy z nas - ale to jest mit i tego nigdy nie osiągniemy.
Innymi słowy - literkowcy mieliby jakiś wspólnie wypracowany zbiór reguł (zasady porządkowania bazy danych, zasady wydzielania serii, zasady przyporządkowywania przewoźników do poszczególnych jedn. terytorialnych), i wg tego zbioru dbaliby o porządek, na którym to porządku bazowaliby inni użytkownicy.
Nikt nie będzie zakładał, że każdy będzie znać tę książkę na pamięć. Jeżeli ktoś będzie chciał, to sobie coś tam znajdzie, na pewno szybciej niż na forum.
Oczywiście, że tak - to jest moim zdaniem kluczowe zagadnienie.
Posłużę się przykładem z innej dyskusji - użytkownik sfotografował sobie autobus nazywający się Scania K114 / Castrosua Magnus. Wchodzi w bazę danych i widzi, że takowego pojazdu w niej nie ma. Trzeba więc go dodać... rozwija listę serii - jest seria dla Scanii, ale zaraz - jest też seria Castrosua Magnus, i co teraz?
W 9/10 przypadków taki użytkownik doda pojazd poprawnie, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto nie jest obeznany z danym krajem/ nie zna się/ ma mało czasu* i u jednego przewoźnika w morzu serii Castrosua czy Irizar pojawia się nagle Scania. Za jakiś czas zjawia się kolejny użytkownik, który fotografuje podobny pojazd - otwiera bazę danych i widzi - o jest dodany jako Castrosua, ale zaraz - tutaj taki sam pojazd jest też dodany jako Scania - więc pewnie tak też jest dobrze. I bum - mamy radosną twórczość, nad którą na prawdę ciężko zapanować.
Gdyby na mocy regulaminu, seriatorzy ustalili, że serie dodawane są tylko wg jednego klucza, taki użytkownik nie miałby dylematu, pod którą serię podpiąć dany pojazd - ergo: nie miałby możliwości zrobienia bałaganu (a do reguł nawet nie musiałby zaglądać).
Tę samą historię możnaby przytoczyć w oparciu o przyporządkowywanie zdjęć do konkretnych miejscowości.

I to jest to, co chciałem zaproponować. Tymczasem słyszę, że: "sam napisz, i tak każdy będzie miał to w dupie".
A może zamiast tworzyć regulamin by straphan, regulamin by Jarosz, regulamin by empi czy regualmin by af_robert, spróbujemy wspólnie zebrać jakieś wnioski - przecież dyskusji na forum odbyliśmy bez liku, tylko nigdzie one nie są na dobrą sprawę zebrane i uporządkowane.
A ten mój niby-regulamin jest olewany, bo to była taka inicjatywa szczątkowa i początkowa, on nigdy nie wszedł w życie jako właśnie regulamin, tylko raczej zbiór wskazówek, o których na dodatek mało kto wie.
Moim zdaniem był olewany, bo praktycznie tylko Ty zabrałeś się za jego tworzenie. Poza tym chciałeś nim objąć wszelkie możliwe aspekty twb. Moim zdaniem część "photogalery" należy zostawić cenzorom - spisywanie jakichś reguł odnośnie zakazanych miejsc, tego ile zdjęć 1 pojazdu można zrobić w 1 miejcu - mija się z celem (najzwyczajniej w świecie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego). Zatem należy się skupić na części "database" - i wydawało mi się, że w tej kwestii się zgadzamy, skoro Ty sam pisałeś:
empi wrote:Bałagan w seriach bierze się w ogóle z braku definicji "serii", nie wiadomo co powinno być w innej serii, a co w tej samej.
A Twój krótki, jasny, jednoznaczny regulamin może wyglądać tak:
1. Bądź dobrym i życzliwym człowiekiem;
2. Rób ładne zdjęcia by nie przynieść wstydu swoim kolegom;
3. Mądrze edytuj dane.


Amen!
A to już nie jest regulamin, tylko przykazania! ;)
Moznaby ogłosić, że komuś objawiła się matka boska tewuboska i przekazała 3 święte prawa, do których każdy musi się stosować - w przeciwnym razie czeka go potępienie i dojeżdżanie do pracy zapakowanym po dach solbusem czy gniotem...

Kto wie, może spośród wszystkich rozwiązań takie jest najlepsze? ;)

* - niepotrzebne skreślić
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: "Nowe" tramwaje krakowskie

Post by empi » 14 Apr 2012, 15:04

af_robert wrote: Moim zdaniem był olewany, bo praktycznie tylko Ty zabrałeś się za jego tworzenie.
Ja proponuję, żebyś sprawdził o czym rozmawiamy. Tutaj jest link: viewtopic.php?f=8&t=2784 Sam ze sobą nie rozmawiałem.
Twojej idei regulaminu zupełnie nie rozumiem, więc jak ją napiszesz, to będę miał obraz. Na razie jesteś na NIE, ale nie wiesz jak ma być TAK.

Według mnie albo będziemy stopniowo rozbudowywali taki obszerny regulamin, podsumowując kolejne dyskusje na forum, albo przedstawiamy jakiś kompletnie lakoniczny 10-punktowy regulamin z klauzulą, że wszystkie szczegóły są na bieżąco ustalane przez edytorów, a w razie konfliktów ostateczny decydujący głos ma Ojciec.

W ogóle jak sobie poczytałem znowu dyskusje z tworzenia tego regulaminu edycji danych, to to jednak dobre było i dość dobrze wypracowywało nam się kompromisy. W sumie nie wiem czemu nagle to umarło. Może warto byłoby to wskrzesić, zwiększyć rangę, rozszerzyć i na bieżąco aktualizować. Ja jestem za tym. W ogóle byłoby przynajmniej jedno miejsce, w którym wszystkie te rzeczy są.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
Post Reply