CEPIK - baza danych

User avatar
qubbus
Posts: 59
Joined: 16 Jun 2008, 00:00
Contact:

CEPIK - baza danych

Post by qubbus » 26 Feb 2020, 18:33

Witajcie,
Na rządowej stronie "dane.gov.pl" (tzw. "Otwarte Dane") jest udostępnione API dla bazy CEPIK - https://api.cepik.gov.pl/pliki
Są tam Informacje o plikach z danymi pojazdów. Jest 17 plików (tj. 16 województw + jeden plik nieprzypisany do żadnego województwa). Łącznie to nawet kilkadziesiąt milionów wierszy ze wszystkimi zarejestrowanymi pojazdami w PL. Udało mi się wyłuskać z tego ogromu danych chyba wszystkie autobusy oraz trolejbusy. Pomyślałem, że się z wami tym podzielę. :D Odfiltrowane dane umieściłem na dysku Google (jest 17 plików) pod adresem:
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Z naszego punktu widzenia baza niestety nie zawiera takich pozycji jak numer rejestracyjny czy numer VIN, ale są inne ciekawe dane jak np. data pierwszej rejestracji (ogólnie czy w Polsce) albo np. data i przyczyna wyrejestrowania. Jednak wydaje mi się, że w sporej liczbie przypadków, przy odpowiednim filtrowaniu, można znaleźć czasem ten jeden konkretny pojazd lub przynajmniej kilka pasujących. W ten sposób można ustalić jedną lub kilka potencjalnych dat pierwszej rejestracji i dzięki temu nie musimy jej wpisywać na chybił-trafił na takich stronach jak "Historia Pojazdu" czy "Info-Car". Tym samym ustalenie historii wozu może być znacznie łatwiejsze :!:

Pliki są zablokowane do edycji (żeby ktoś przypadkiem czegoś nie namieszał). Wyjątkiem jest pierwsza kolumna, którą pomyślałem, że dodam specjalnie. Po ustaleniu numeru rejestracyjnego pojazdu, którego dany wiersz dotyczy można w tej kolumnie wpisać ten numer. Dzięki temu dla innych będzie to swego rodzaju informacja, że ktoś już się tym pojazdem zajął i uzupełnił dane na TWB, więc można przejść dalej.
Myślę, że pliki mogą się wam przydać. Każdy może korzystać z tych danych ile tylko chce. Możecie się "zaopiekować" swoim województwem czy powiatem i na tej podstawie uzupełniać metryczki na TWB.

Te pliki w ramach API CEPIK są co jakiś czas aktualizowane, ale sam nie mam jeszcze pomysłu jak ja miałbym to aktualizować tutaj. Chyba właśnie dodanie tej pierwszej kolumny może komplikować późniejsze aktualizacje (bo to już jest jakiś element, którego w oryginalnej bazie nie ma), ale na razie głębiej nad tym nie myślałem. Póki co wrzucam to co jest i w takiej formie jak jest, a później się zobaczy... :wink:
Gdybyście mieli uwagi czy pomysły to piszcie.
Pozdrawiam, qubbus :)
User avatar
niedziul05
Posts: 254
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Karczew

Re: CEPIK - baza danych

Post by niedziul05 » 06 Mar 2020, 12:49

Na początku w tych danych nie widziałem pomocy przy ustalaniu dat I rej., ale ostatnio zająłem się tym spisem i muszę powiedzieć, że obecnie jest to najlepsze źródło jeśli chodzi o szybkie znajdowanie dat. Wystarczy prawidłowa filtracja pliku excel i na talerzu mamy podaną datę I rejestracji. Ewentualnie 2-3 daty do sprawdzenia. Czas znalezienia, to 2-3 minuty na jeden pojazd. Historia Pojazdu odchodzi na bok, bo z niej nie trzeba już korzystać. Ewentualnie w przypadku, gdy infocar nie wyświetla danego pojazdu, pomimo wpisania prawidłowych danych (zdarzają się takie przypadki, że wóz jest w historii, a nie ma go w infocarze.
Tomson Image
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: CEPIK - baza danych

Post by empi » 12 Mar 2020, 19:14

Tu są jakieś niesamowite sensacje. Na szybko znalazłem sobie, że w Pionkach na początku lat 90. był Ikarus 260 i 280 ex NRD, pewnie do jakichś przewozów pracowniczych. Znalazłem też Karosę SM11, która pojawiła się w 1984 roku, akurat, jak wyodrębniono PGK z WPKM, więc możliwe, że była do komunikacji miejskiej.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
kams6
Posts: 98
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: CEPIK - baza danych

Post by kams6 » 13 Mar 2020, 17:27

Nie ma też wszystkich pojazdów. Z kieleckich Solarisów 1999 brakuje jednego, w MAZ-ie 010 nie udało się trafić daty I rejestracji, pewnie jeszcze gdzieś są braki...
User avatar
niedziul05
Posts: 254
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Karczew

Re: CEPIK - baza danych

Post by niedziul05 » 13 Mar 2020, 21:04

Potwierdzam, są braki. Nie mogę znaleźć m.in. tych dwóch pojazdów:
http://phototrans.pl/15,23310,500.html
http://phototrans.pl/15,35520,0.html
Tomson Image
jarek25s
Posts: 223
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Suwałki

Re: CEPIK - baza danych

Post by jarek25s » 13 Mar 2020, 21:38

Są braki, spore zresztą.
Czasem w przypadku większej ilości pojazdów rejestrowanych tego samego dnia (głównie przez PKS-y czy przedsiębiorstwa KM) w wykazie jest wpisany tylko jeden pojazd. W tym przypadku jednak ta metoda nie działa, gdyż w PKS Stargard były tylko 2 H9 z 2000 roku. Te które podlinkowałeś.
User avatar
krzychu
Posts: 1158
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Re: CEPIK - baza danych

Post by krzychu » 14 Mar 2020, 17:34

To działa!
Sprawdziłem kilka iliad z PKS Bełchatów. Jak na razie udało mi się ustalić poprzednie numery rejestracyjne - wszystkie z Francji z obecnego systemu SIV, wprowadzonego 15.04.2009. W jednym przypadku Google znalazło nawet zdjęcie w barwach francuskiego przewoźnika: http://phototrans.pl/14,1021344,0,Irisb ... 183XU.html
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: CEPIK - baza danych

Post by empi » 20 Mar 2020, 21:02

Chyba praca wre, skoro w śmietniku mamy już 75 wozów po dublach ;-)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
niedziul05
Posts: 254
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Karczew

Re: CEPIK - baza danych

Post by niedziul05 » 21 Mar 2020, 13:36

Trafiłem na pierwszą niezgodność modeli. W bezpiecznym wpisane jest MERCEDES-BENZ, 0405
natomiast w pliku mamy oznaczenie 405
Wychodzi więc na to, że jeśli nie ma identycznego oznaczenia, należy przeszukać również pozycje ze zbliżonym modelem.
Tomson Image
User avatar
krzychu
Posts: 1158
Joined: 07 Feb 2005, 00:00

Re: CEPIK - baza danych

Post by krzychu » 21 Mar 2020, 16:32

Mam lepszy przypadek: http://phototrans.pl/15,169427,.html
Wygląda to na neoplana N906, a wg Bezpiecznego Autobusu to Mercedes-Benz 907D. Numer podwozia 14-cyfrowy też taki jak w mercedesach.
Info-Car go nie widzi, a wg historiapojazdu.gov.pl to składak, rok produkcji 1996.
Post Reply