Dyskusja o zablokowanych zdjęciach

Post Reply
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Dyskusja o zablokowanych zdjęciach

Post by empi » 30 May 2009, 15:46

http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s ... y%C5%9Blij

hehe w celach prowokacyjnych dodałem serię 5 fotek wygrzebanych z mojego folderu "Zdjęcia II", będącego zbiorem fotek nieudanych, bez prawa do publikacji. Każda z tych 5 fotek pokazuje jakiś inny niewybaczalny mankament. Jakiś czas temu zostałyby po kilku godzinach wszystkie zablokowane. Tymczasem żadnej nie zablokowano, a tylko pod dwoma z pięciu pojawiły się krytyczne komentarze dot. jakości. Wypalenie zawodowe cenzorów? ;)
Myślę, że czas znowu troszkę przykręcić śrubkę, bo ostatnio coraz więcej zupełnie niezauważanych knotów typu zdjęcie pod słońce z parkingu na Jasnej Górze, będące 5. zdjęciem tego pojazdu na TWB i kilkusetnym z parkingu jasnogórskiego, lub zdjęcie zemuna w cieniu z przejaranym niebem jako 18. pojazdu i 10. z tego samego miejsca.
Jakoś chyba brakuje świeżej krwi wśród cenzorów ;)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: 328853

Post by decomposed05 » 30 May 2009, 15:54

my cię lubimy a ty takie numery? nieładnie ;)
BorOl
Posts: 25
Joined: 10 Jun 2006, 00:00
Contact:

Re: 328853

Post by BorOl » 30 May 2009, 16:26

Stoję murem za empim :)
Raz, że zdjęcia które wrzucił to knoty :D Dwa, że faktycznie coraz więcej przechodzi "niezbyt udanych propozycji".
Nie będę wskazywał paluchem, ale w "moim" rejonie (Olsztyn) zdarza się to niestety bardzo często :/ Z ostatnich 50 wywaliłbym co najmniej 8 :) Czy jest jakaś szansa na system "kolejowy" lub podobny? Galeria rozrasta się w zastraszającym tempie i dobre zdjęcia giną pośród knotów, co wpływa demoralizująco na knociarzy i zniechęcająco na starających się. Co gorsza przy tej liczbie dodawanych zdjęć nie ma chyba praktycznie szans, żeby ktoś z literką wrócił (choćby z nudów ;) ) do zamierzchłych czasów i zblokował knota sprzed np. 2 miesięcy.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: 328853

Post by decomposed05 » 30 May 2009, 18:28

BorOl wrote:Stoję murem za empim :)
Raz, że zdjęcia które wrzucił to knoty :D Dwa, że faktycznie coraz więcej przechodzi "niezbyt udanych propozycji".
Nie będę wskazywał paluchem, ale w "moim" rejonie (Olsztyn) zdarza się to niestety bardzo często :/ Z ostatnich 50 wywaliłbym co najmniej 8 :) Czy jest jakaś szansa na system "kolejowy" lub podobny? Galeria rozrasta się w zastraszającym tempie i dobre zdjęcia giną pośród knotów, co wpływa demoralizująco na knociarzy i zniechęcająco na starających się. Co gorsza przy tej liczbie dodawanych zdjęć nie ma chyba praktycznie szans, żeby ktoś z literką wrócił (choćby z nudów ;) ) do zamierzchłych czasów i zblokował knota sprzed np. 2 miesięcy.
Ja sobie poluźniłem kryteria ostatnio znacznie.
Adam G.1
Posts: 561
Joined: 06 Apr 2005, 00:00
Location: Warszawa - Żoliborz

Re: 328853

Post by Adam G.1 » 30 May 2009, 19:55

trzeba zachować równowagę pomiędzy dwiema funkcjami TWB - fotograficzną i bazy danych. Jestem w stanie zrozumieć, że "dla dobra ogółu" jedyne zdjęcie jakiegoś pojazdu może być trochę gorsze, jednak w przypadku n-tego zdjęcia tego samego wozu, powinno ono spełniać jakieś wymagania techniczne.

niestety i ja zauważam, że owe wymagania są z roku na rok coraz niższe, cenzorzy chyba boją się blokować zdjęcia, bo zaraz im ktoś napisze, że "są przecież na TWB gorsze"...
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: 328853

Post by decomposed05 » 30 May 2009, 21:14

Ale nie o to chodzi by się dowartościowywać pięknymi zdjęciami. Gdybym chciał przyjąć, że chcę mniej ale dobrze to bym zrobił system do akceptacji zdjęć podobny do tego na kolejowej części. Tutaj jest większa swoboda.
Adam G.1
Posts: 561
Joined: 06 Apr 2005, 00:00
Location: Warszawa - Żoliborz

Re: 328853

Post by Adam G.1 » 30 May 2009, 21:35

decomposed05 wrote:Ale nie o to chodzi by się dowartościowywać pięknymi zdjęciami. Gdybym chciał przyjąć, że chcę mniej ale dobrze to bym zrobił system do akceptacji zdjęć podobny do tego na kolejowej części. Tutaj jest większa swoboda.
jasne, że nie o to - ale nie można popaść w skrajność i pozwalać na knoty rodem z telefonów komórkowych :)
User avatar
m3ntor
Posts: 144
Joined: 07 Oct 2007, 00:00
Location: Wrocław - Zalesie

Re: 328853

Post by m3ntor » 31 May 2009, 08:39

Ta, ja ostatnio odważyłem się skrytykować jednego autora (co prawda nie z PL, ale mniejsza), za całą serię z Wrocławia, która powiedzmy sobie, imho nie była zbyt udana (zarówno pod względem jakości jak i unikalności) i dostalem porządny opierdol, bo to osoba z poza PL etc. etc., jakby to miało jakiekolwiek znaczenie przy zdjęciach z Wrocławia (i nie było to 5 ani 10 zdjęć a dużo więcej...). Są miejsca, wozy, miasta i kraje, gdzie można przymknąć oko na kwestię techniczną zdjęcia (ciemne, przejarane, krzywe, nieostre czy ogólnie nijakie), ale są też miejsca, wozy, miasta i kraje gdzie powinno się bezwględnie ścierwo eliminować.

Teraz licznik zablokowanych można sobie wyzerować podmieniając zdjęcia, kiedyś tego nie było, więc tym bardziej normy powinny być bardziej wyśrubowane imho. Zresztą ktoś, kto publikuje na TWB powinien liczyć się z tym, że któreś ze zdjęć może być zablokowane.

Jestem generalnie za tym, by podnieść poziom. Rozumiem, gdy ktoś wrzuca zdjęcie pojazdu, który załóżmy ma tych zdjęc powiedzmy jedno albo dwa, i wrzuca je celem dokumentacji (a zdjęcie leży technicznie), albo znalazł ciekawe miejsce gdzie jest jeszcze b. mało zdjęc... ale jak ktoś wrzuca słabiznę, tylko po to, żeby wrzucić a do tego jest to zdjęcie z miejsca, gdzie tych zdjęc jest za przeproszeniem nasrane jak w kociej kuwecie, że na mapie nawet nie da się go znaleźć, to ja nie widzę przeciwskazań do blokowania a nawet jestem za. Tym bardziej jak ktoś ma dajmy na to limit 5 i wrzuca jak leci, byle go zapchać... (kwestia limitów to już całkiem inna działka)

IMHO baza taboru to jedno a fotogaleria to drugie, zresztą ta nazwa zobowiązuje, tym bardziej, że żeby dostać konto, trzeba się minimalnie wysilić i coś zaprezentować: ciekawe nieobfocone miejsce, ciekawy/unikalny wóz, zrobić porządne nocne etc. etc.

A może przydałaby się rotacja stołków? Jest tylu autorów, którzy śmiało moim zdaniem mogliby dostać "B".

A propo - nie byłoby złym pomysłem gdyby na twb2 wprowadzić jakiś system ocen czy chociażby oceny na zasadzie "podobasie"/"niepodobasie", czyli + i -. Cenzorzy i limiterzy i autorzy zdjęć mieliby wgląd w wyniki plusowania i minusowania i na tej podstawie mogliby podjąć decyzję o blokadzie, zmianie limitu bądźto podmianie zdjęcia ;). Tyle, że to by wymagało bardziej skomplikowanego systemu, by zapobiec nadużyciom (tego nie lubie, wiec mu dam pod każdym zdjęciem "-" a ten to fajny kumpel, więc ma pod każdym "+"), np. na zasadzie, zależnie od limitu, tyle i tyle plusów i minusów do rozdania raz na 24h.
User avatar
JacekM1
Posts: 415
Joined: 05 Apr 2005, 00:00

Re: 328853

Post by JacekM1 » 31 May 2009, 09:54

@m3ntor: takimi akcjami na pewno nie zachęcimy obcokrajowców do dodawania zdjęć, trzeba im trochę pofolgować ;)
@pozostali: mi się czasem odechciewa blokować, bo mam potem dość użerania się z frustratami którzy piszą że ktoś inny zrobił gorsze i nie zablokowano, czy też tysiąc innych argumentów, z czego rzadko który dotyczy zdjęcia, zwykle zaś mojej osoby albo innych użytkowników...
Drugą sprawą jest podejście niektórych użytkowników do TWB, którzy traktują fotogalerię jako swój folder na dysku i wrzucają tu wszystko co znajdzie się na matrycy. I dotyczy to zarówno osób z małymi, jak i dużymi limitami. IMHO powinni oni wrócić do regulaminu TWB, który mówił - wrzucaj tylko najlepsze zdjęcia, wnoszące coś nowego na galerię. I między innymi dlatego ja ostatnio wrzucam dużo mniej zdjęć (popatrzcie sobie na wykres z mojego profilu). Zachęcam do zastanowienia się nad tym.
@i ponownie m3ntor: myślę że żadne techniczne obwarowania nie pomogą, gdy podejście użytkowników nadal będzie niedobre.
Když inspekce přijde a optá se: ,Máte nějakou stížnost?`, tak musíš, smrade, stát hapták, zasalutovat a odpovědět: ,Poslušně hlásím, že nemám, že jsem úplně spokojen.` - Jak to řekneš, hnuse, opakuj to!
User avatar
Lukasy
Posts: 345
Joined: 16 Jan 2007, 00:00
Contact:

Re: 328853

Post by Lukasy » 31 May 2009, 10:59

Czolem.

Wiekszosc moich pogladow zawiera sie w zdaniu @m3ntora: "Są miejsca, wozy, miasta i kraje, gdzie można przymknąć oko na kwestię techniczną zdjęcia (ciemne, przejarane, krzywe, nieostre czy ogólnie nijakie), ale są też miejsca, wozy, miasta i kraje gdzie powinno się bezwględnie ścierwo eliminować."

Poza tym bardzo ubolewam, ze nie ma w wyraznym miejscu napisanego starego, dobrego punktu 2.5 z regulaminu (no, jest po angielsku) - czyli "Nie kazde zdjecie musisz wrzucic na TWB, wybierz tylko te najlepsze". Na jego podstawie moznaby blokowac totalne gnioty, albo dziesiate miejsce danego pojazdu z tego samego miejsca, ktore nic nie wnosi na galerie. TWB wyrobilo sobie marke przez lata i szkoda, by upadek poziomu postepowal dalej - a tak sie moim (i nie tylko moim) zdaniem dzieje...

Poza tym noz mi sie w kieszeni otwiera, gdy czytam na forum "Dlaczego zablokowaliscie, skoro sa gorsze?!". No i wlasnie - blokowanie. Zle sie moim zdaniem stalo, ze mozna podmieniac i odblokowywac zdjecia - ludzie niczego sie nie naucza i znajac zycie na podmiane wysylala jakies zdjecia-zapchajdziury, niewiele lepsze technicznie od zablokowanego, niewiele wnoszace itd. Po co? Prestiz? Tylko po to, by miec czysty licznik. Prestizem byloby miec go czystego bez ani jednej blokady, a nie z pietnastoma podmienionymi zdjeciami.

No i limity - zadne ewentualne zmiany nie beda miec sensu, jesli ludzie sie nie naucza, ze TWB to ich prywatna przechowalnia obrobionych zdjec. Niektorzy wrzucaja chyba wszystko, co maja na dysku i az dziw bierze, ze na TWB nie ma jeszcze zadnego zdjecia czyjejs dziewczyny albo kota ;)
homepage: http://lukasy.kolej.org.pl/
zapraszam serdecznie, bo już czynne ponownie ;-)
Post Reply