Zmiany

User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: Zmiany

Post by Luke_Police » 07 Apr 2012, 15:03

decomposed05 wrote:1. Dotychczas pierdolników było 3 sztuki. Teraz chcę ich zrobić 64 - bo to taka okrągła liczba. Zwiększa się ilość zdjęć, autorów i rozstrzał geograficzny. Nie ma sensu trzymać tego w jednej kupie i dlatego trzeba będzie to rozdzielić. Plan jest taki by to podzielić tworząc tzw. perspektywy (pola, zasięgi - ang. scope).
Z punktu widzenia techniki cyfrowej i programowania na pewno, w końcu to 2^6. Pytanie brzmi, czy przez wprowadzone zmiany baza danych będzie się szybciej edytować? Obecnie ten twór jest na tyle ogromny, że chcąc wycofać wagon 105N z eksploatacji, trzeba odczekać ze 2 minuty na załadowanie się formularza edycji. Czy może to tylko problem mojego komputera/przeglądarki?
2. Różne perspektywy będą miały różne adresy www. I tak:
http://www.phototrans.net - tam będzie wszystko.
Czyli wszystkie poniższe części wymieszane razem? Czy może raczej wszystkie bez skansenu kolejowego? W sumie w tym szaleństwie jest metoda by w miarę sprawnie i szybko przeglądać wszystko razem bez potrzeby logowania się w innych częściach serwisu.
http://www.phototrans.eu - będzie to mniej więcej to co dzisiaj czyli zdjęcia z Europy ale po selekcji
Hmmm, czyli zdjęcia z USA i pozostałych kontynentów będą miały osobne fotogalerie? Na jakich zasadach będzie dokonywana selekcja, chodzi mi o to na ile będzie to domyślne, na ile "z woli autora" lub poprawki edytora?
water.phototrans.eu - łódki
O, czyli jednak wchodzimy w transport wodny. Patrząc na zdjęcia z 1 kwietnia oraz liczne argumenty zwolenników umieszczania tego rodzaju zdjęć w przypadkach, gdy transport wodny jest częścią publicznego systemu komunikacji miejskiej, jest to dobry pomysł. Tylko zaraz planespotterzy się oburzą, dlaczego nie ma części samolotowej ;)
3. Inkubatory. Aby zachęcić różnych ludzi do dodawania zdjęć chcę stworzyć galerie regionalne i cudzoziemskie. Chodzi aby stworzyć coś w rodzaju inkubatorów na których bym oddał całkowicie kontrolę komuś innemu.
(...)
4. Każda z części będzie miała swoich blokerów, rejestratorów (bogów)
Pomysł całkiem dobry, o ile faktycznie w danych regionach jest zainteresowanie naszą fotogalerią i autorów jest więcej niż palców jednej ręki.
6. Nad limiterami się zastanawiam, ale jest planowane inne podejście do limitów. Będzie można załadować więcej zdjęć ale nie będą one widoczne (będą czekały na moderację).
Kto będzie pełnił rolę moderatora? Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy w ciagu doby w danej części powiedzmy 100 zdjęć zostanie dodanych bezpośrednio, a 300 będzie czekać na moderację. Obawiam się efektu podobnego do tego z czasu, kiedy promocyjnie wszyscy dostali limit +20 ;) Wysyp ciekawych zdjęć się pojawił, tylko weź to potem wszystko przejrzyj...
Jakieś pytania?
Rozumiem, że tagi dodane na każdej z mniejszych fotogalerii, będą funkcjonowały również na bardziej rozległej części fotogalerii? W sumie z tagami jest aktualnie taka sytuacja, że na cześci ciężarówkowej od początku pilnowany był pewien "zbiór zamknięty", co nie pozwoliło na bałagan, jaki się zrobił na części nonrail. A bałagan się zrobił chyba dlatego, że wiele osób nie przykładało wagi to tego, co taguje, a edytorzy nie zawsze ogarniali pewne aspekty komunikacji z innego regionu. Teraz się to wszystko wymiesza i hmmm ciekawe kto tego upilnuje.
koziutek wrote:Każde zdjęcie z automatu powinno trafiać nie tylko do regionu gdzie zrobiono zdjęcie, ale i regionu produkcji wozu oraz przewoźnika. Inaczej nikt nie zapanuje nad edycją każdej fotki. I ogóglnie cały ten koncept ma szanse nawet całkiem nieźle działać, ale pod warunkiem znacznie większej automatyzacji i ułatwień w porządkowaniu i edycji. Bo z tego co widzę, ogólnie na blokerów i edytorów mają spaść kolejne obowiązki... bez ułatwień będzie ciężko to ogarnąć.
Zależy jak duże mają być regiony. Jeśli w miarę duże (powiedzmy cały kraj), to chyba nie będzie źle, ale jeśli małe, to pod Sanokiem będą widoczne Autosany z całego kraju, a pod Bolechowem-osiedlem Solarisy z całego świata ;) Inaczej mówiąc, lokalne zdjęcia utoną wśród zdjęć pojazdów danej marki zrobionych gdziekolwiek.
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by decomposed05 » 07 Apr 2012, 15:31

Luke_Police wrote:
decomposed05 wrote:1. Dotychczas pierdolników było 3 sztuki. Teraz chcę ich zrobić 64 - bo to taka okrągła liczba. Zwiększa się ilość zdjęć, autorów i rozstrzał geograficzny. Nie ma sensu trzymać tego w jednej kupie i dlatego trzeba będzie to rozdzielić. Plan jest taki by to podzielić tworząc tzw. perspektywy (pola, zasięgi - ang. scope).
Z punktu widzenia techniki cyfrowej i programowania na pewno, w końcu to 2^6. Pytanie brzmi, czy przez wprowadzone zmiany baza danych będzie się szybciej edytować? Obecnie ten twór jest na tyle ogromny, że chcąc wycofać wagon 105N z eksploatacji, trzeba odczekać ze 2 minuty na załadowanie się formularza edycji. Czy może to tylko problem mojego komputera/przeglądarki?
Duże się to robi.
Dzisiaj zrobiłem przymiarkę do pewnego usprawnienia:
http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s=5015
Tutaj zamiast długiej listy z gazylionem przewoźników zrobiłem autouzupełnianie. Np. wpisujemy Wrocław i pokazują się przewoźnicy z Wrocławia i sobie wybieramy co nas tam interesuje. Można też wpisać Београд i też to działa. Można też wpisać MPK Wrocław i też coś się znajdzie. Mi to działa ale przed portowaniem tego do formularza edycji chciałbym się upewnić czy działa wszystkim lub chociaż większości bo mam świadomość, że zaraz się znajdzie jakiś specjalista z Internet Explorerem 5 i cały misterny plan pójdzie w p....
Luke_Police wrote:
2. Różne perspektywy będą miały różne adresy www. I tak:
http://www.phototrans.net - tam będzie wszystko.
Czyli wszystkie poniższe części wymieszane razem? Czy może raczej wszystkie bez skansenu kolejowego? W sumie w tym szaleństwie jest metoda by w miarę sprawnie i szybko przeglądać wszystko razem bez potrzeby logowania się w innych częściach serwisu.
Dokładnie - bez sprawdzenia perspektywy.
Luke_Police wrote:
http://www.phototrans.eu - będzie to mniej więcej to co dzisiaj czyli zdjęcia z Europy ale po selekcji
Hmmm, czyli zdjęcia z USA i pozostałych kontynentów będą miały osobne fotogalerie? Na jakich zasadach będzie dokonywana selekcja, chodzi mi o to na ile będzie to domyślne, na ile "z woli autora" lub poprawki edytora?
Robimy prostego ORa:

Jest sobie autor A (ptzykład):
I on ma zestaw taki:
Polska: tak, Niemcy: nie, Rosja: tak, Czechy: nie
ale doda zdjęcia z Mercedesa z Nowosybirska gdzie:
Nowosybirsk ma:
Polska: nie, Niemcy: nie, Rosja: tak, Czechy: nie
a Mercedes ma:
Polska: nie, Niemcy: tak, Rosja: nie, Czechy: nie
Po dokonaniu skomplikowanych operacji arytmetycznych wyjdzie to tak:
Polska: tak, Niemcy: tak, Rosja: tak, Czechy: nie
Zdjęcie widoczne będzie na części PL, DE, RU. Administrator z Czech będzie mógł sobie przeklikać jakby mu się spodobało.
water.phototrans.eu - łódki
O, czyli jednak wchodzimy w transport wodny. Patrząc na zdjęcia z 1 kwietnia oraz liczne argumenty zwolenników umieszczania tego rodzaju zdjęć w przypadkach, gdy transport wodny jest częścią publicznego systemu komunikacji miejskiej, jest to dobry pomysł. Tylko zaraz planespotterzy się oburzą, dlaczego nie ma części samolotowej ;)
To będzie później.
3. Inkubatory. Aby zachęcić różnych ludzi do dodawania zdjęć chcę stworzyć galerie regionalne i cudzoziemskie. Chodzi aby stworzyć coś w rodzaju inkubatorów na których bym oddał całkowicie kontrolę komuś innemu.
(...)
4. Każda z części będzie miała swoich blokerów, rejestratorów (bogów)
Pomysł całkiem dobry, o ile faktycznie w danych regionach jest zainteresowanie naszą fotogalerią i autorów jest więcej niż palców jednej ręki.
No i to chodzi. Teraz jak się pojawi cudzoziemiec to dostaje od razu zjebę a jego zdjęcia toną w morzu jelczy a tam sobie będzie mógł robić z rodakami żywnie co mu się podoba.
6. Nad limiterami się zastanawiam, ale jest planowane inne podejście do limitów. Będzie można załadować więcej zdjęć ale nie będą one widoczne (będą czekały na moderację).
Kto będzie pełnił rolę moderatora? Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy w ciagu doby w danej części powiedzmy 100 zdjęć zostanie dodanych bezpośrednio, a 300 będzie czekać na moderację. Obawiam się efektu podobnego do tego z czasu, kiedy promocyjnie wszyscy dostali limit +20 ;) Wysyp ciekawych zdjęć się pojawił, tylko weź to potem wszystko przejrzyj...
Dlatego tu jeszcze nie ma decyzji.
Jakieś pytania?
Rozumiem, że tagi dodane....
Tagi zostały dodane przeze mnie dla potrzeb autorów. Dlatego ja nie ingeruję w to jak dodaje i w to jak są wykorzystywane. Każdy autor powinien móc podjąć decyzję czy z nich korzysta czy nie.
Zależy jak duże mają być regiony. Jeśli w miarę duże (powiedzmy cały kraj), to chyba nie będzie źle, ale jeśli małe, to pod Sanokiem będą widoczne Autosany z całego kraju, a pod Bolechowem-osiedlem Solarisy z całego świata ;) Inaczej mówiąc, lokalne zdjęcia utoną wśród zdjęć pojazdów danej marki zrobionych gdziekolwiek.
Dwa regiony:
GOP i Warszawa + kraje.

Z uprawnień na pewno będzie scalator do scalania wozów. Wskazujesz jeden i drugi a on ci robi z tego jeden.
Można zrobić jakąś masową edycję w stylu. Wybieram 5 wozów i każdemu dopiszę nowego właściciela.
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Zmiany

Post by Amalio » 07 Apr 2012, 15:51

decomposed05 wrote: Dzisiaj zrobiłem przymiarkę do pewnego usprawnienia:
http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s=5015
To jest zajedwabiste!

Szło by zrobić takie samo przy wybieraniu miasta jak się dodaje zdjęcie?
Adam G.1
Posts: 561
Joined: 06 Apr 2005, 00:00
Location: Warszawa - Żoliborz

Re: Zmiany

Post by Adam G.1 » 07 Apr 2012, 16:02

decomposed05 wrote:Jest sobie autor A (ptzykład):
I on ma zestaw taki:
Polska: tak, Niemcy: nie, Rosja: tak, Czechy: nie
ale doda zdjęcia z Mercedesa z Nowosybirska gdzie:
Nowosybirsk ma:
Polska: nie, Niemcy: nie, Rosja: tak, Czechy: nie
a Mercedes ma:
Polska: nie, Niemcy: tak, Rosja: nie, Czechy: nie
Po dokonaniu skomplikowanych operacji arytmetycznych wyjdzie to tak:
Polska: tak, Niemcy: tak, Rosja: tak, Czechy: nie
Zdjęcie widoczne będzie na części PL, DE, RU. Administrator z Czech będzie mógł sobie przeklikać jakby mu się spodobało.
Jak będzie wyglądało dodawanie zdjęć? Jeśli będę chciał dodać np. serię w której są zdjęcia z Rosji, Niemiec, USA i Polski, będę to dodawać na .net, czy po kolei na .ru, .de, .us, .pl?
decomposed05 wrote:No i to chodzi. Teraz jak się pojawi cudzoziemiec to dostaje od razu zjebę a jego zdjęcia toną w morzu jelczy a tam sobie będzie mógł robić z rodakami żywnie co mu się podoba.
Najlepsza i chyba najważniejsza ze zmian. Niemniej jednak, czy nie spowoduje to z kolei marginalizacji zdjęć zagranicznych w skali ogółu galerii?
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: Zmiany

Post by Luke_Police » 07 Apr 2012, 16:03

decomposed05 wrote: http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s=5015
Tutaj zamiast długiej listy z gazylionem przewoźników zrobiłem autouzupełnianie. Np. wpisujemy Wrocław i pokazują się przewoźnicy z Wrocławia i sobie wybieramy co nas tam interesuje.
Znakomite! Nalejepsze jest to, że działa zarówno po skrótach, jak i po dowolnym fragmencie pełnej nazwy przewoźnika :)
Jest sobie autor A (ptzykład):
I on ma zestaw taki:
Polska: tak, Niemcy: nie, Rosja: tak, Czechy: nie
ale doda zdjęcia z Mercedesa z Nowosybirska gdzie:
Nowosybirsk ma:
Polska: nie, Niemcy: nie, Rosja: tak, Czechy: nie
a Mercedes ma:
Polska: nie, Niemcy: tak, Rosja: nie, Czechy: nie
Po dokonaniu skomplikowanych operacji arytmetycznych wyjdzie to tak:
Polska: tak, Niemcy: tak, Rosja: tak, Czechy: nie
Pomysłowe rozwiązanie. Aż jestem ciekawy jak to będzie wyglądać w praktyce. Przydałoby się, żeby jeszcze uwzględniało poprzednich właścicieli pojazdów, tak jak ktoś już napisał. Przykładowo PKS Szczecin miał Neoplana N516, sprzedał go, załóżmy, że trafił do Rosji i tam autor z dowlnego kraju innego niż Polska zrobił zdjęcie. Ale Neoplan jako marka z Polską nie miał nic wspólnego, podobnie jak autor zdjęcia więc nie zdjęcie wyświetliłby się w polskiej części, ale zapewne wielu polskich autorów chciałoby to zdjęcie zobaczyć ;)
No i to chodzi. Teraz jak się pojawi cudzoziemiec to dostaje od razu zjebę a jego zdjęcia toną w morzu jelczy a tam sobie będzie mógł robić z rodakami żywnie co mu się podoba.
Czyli efekt może być taki, że Warszawa będzie miała zdjęcia "picuś-glancuś" a jakieś nieznane nikomu miasto w Kirgistanie, krzywe knoty z przepalonym niebem, uciętym pojazdem i szeregiem innych błędów. Jest takie ryzyko, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że lepsze jest słabe zdjęcie pojazdu z nieznanego aktualnym autorom regionu, niż brak zdjęć z tego regionu.
Z uprawnień na pewno będzie scalator do scalania wozów. Wskazujesz jeden i drugi a on ci robi z tego jeden.
Można zrobić jakąś masową edycję w stylu. Wybieram 5 wozów i każdemu dopiszę nowego właściciela.
To jest znakomity pomysł! Jeżeli przykładowo dowolny przewoźnik zostanie wykupiony czy przejęty przez inny podmiot, nie trzeba będzie każdego z pojazdów edytować z osobna. :)
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by decomposed05 » 07 Apr 2012, 17:26

Luke_Police wrote: Pomysłowe rozwiązanie. Aż jestem ciekawy jak to będzie wyglądać w praktyce. Przydałoby się, żeby jeszcze uwzględniało poprzednich właścicieli pojazdów, tak jak ktoś już napisał. Przykładowo PKS Szczecin miał Neoplana N516, sprzedał go, załóżmy, że trafił do Rosji i tam autor z dowlnego kraju innego niż Polska zrobił zdjęcie. Ale Neoplan jako marka z Polską nie miał nic wspólnego, podobnie jak autor zdjęcia więc nie zdjęcie wyświetliłby się w polskiej części, ale zapewne wielu polskich autorów chciałoby to zdjęcie zobaczyć ;)
No zawsze będą wyjątki. Zobaczy się w praniu.
Luke_Police wrote:
No i to chodzi. Teraz jak się pojawi cudzoziemiec to dostaje od razu zjebę a jego zdjęcia toną w morzu jelczy a tam sobie będzie mógł robić z rodakami żywnie co mu się podoba.
Czyli efekt może być taki, że Warszawa będzie miała zdjęcia "picuś-glancuś" a jakieś nieznane nikomu miasto w Kirgistanie, krzywe knoty z przepalonym niebem, uciętym pojazdem i szeregiem innych błędów. Jest takie ryzyko, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że lepsze jest słabe zdjęcie pojazdu z nieznanego aktualnym autorom regionu, niż brak zdjęć z tego regionu.
Takie jest ryzyko wkalkulowane w ten projekt.
Luke_Police wrote:
Z uprawnień na pewno będzie scalator do scalania wozów. Wskazujesz jeden i drugi a on ci robi z tego jeden.
Można zrobić jakąś masową edycję w stylu. Wybieram 5 wozów i każdemu dopiszę nowego właściciela.
To jest znakomity pomysł! Jeżeli przykładowo dowolny przewoźnik zostanie wykupiony czy przejęty przez inny podmiot, nie trzeba będzie każdego z pojazdów edytować z osobna. :)
[/quote]
Nie jest to takie proste ale możliwe do zrobienia.
User avatar
s.suder
Posts: 41
Joined: 01 Jan 1970, 01:00

Re: Zmiany

Post by s.suder » 07 Apr 2012, 19:23

decomposed05 wrote: Duże się to robi.
Dzisiaj zrobiłem przymiarkę do pewnego usprawnienia:
http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s=5015
Tutaj zamiast długiej listy z gazylionem przewoźników zrobiłem autouzupełnianie. Np. wpisujemy Wrocław i pokazują się przewoźnicy z Wrocławia i sobie wybieramy co nas tam interesuje.
Czy istnieje w takim razie możliwość omijania znaków diakrytycznych? Chcąc znaleźć np. taki "ČSAD Havířov" muszę najpierw skopiować sobię tę nazwę do schowka, bo po wpisaniu "Hav" wyświetla się jeszcze mnóstwo wyników, a "í" jest już z niepolskim ogonkiem. Czyli mam roboty więcej niż do tej pory, kiedy wywijałem listę i wiedziałem mniej więcej alfabetycznie, gdzie szukać przewoźnika ;)
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Zmiany

Post by decomposed05 » 07 Apr 2012, 19:36

s.suder wrote:
decomposed05 wrote: Duże się to robi.
Dzisiaj zrobiłem przymiarkę do pewnego usprawnienia:
http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s=5015
Tutaj zamiast długiej listy z gazylionem przewoźników zrobiłem autouzupełnianie. Np. wpisujemy Wrocław i pokazują się przewoźnicy z Wrocławia i sobie wybieramy co nas tam interesuje.
Czy istnieje w takim razie możliwość omijania znaków diakrytycznych? Chcąc znaleźć np. taki "ČSAD Havířov" muszę najpierw skopiować sobię tę nazwę do schowka, bo po wpisaniu "Hav" wyświetla się jeszcze mnóstwo wyników, a "í" jest już z niepolskim ogonkiem. Czyli mam roboty więcej niż do tej pory, kiedy wywijałem listę i wiedziałem mniej więcej alfabetycznie, gdzie szukać przewoźnika ;)
Po wpisaniu:
SAD Hav
trafiłem od razu a omijanie znaków non-ASCII się robi ale to nie jest takie proste.
User avatar
egon
Posts: 570
Joined: 09 Feb 2005, 00:00

Re: Zmiany

Post by egon » 07 Apr 2012, 20:38

decomposed05 wrote:Dzisiaj zrobiłem przymiarkę do pewnego usprawnienia:
http://www.phototrans.eu/autobusy.php?s=5015
Dobre! Już dziś wykorzystałem to w praktyce :)
Bóg dał nam Internet, a diabeł Neostradę.
User avatar
wokie
Posts: 107
Joined: 11 Jan 2008, 00:00
Location: Toruń / Koszalin

Re: Zmiany

Post by wokie » 08 Apr 2012, 08:40

decomposed05 wrote:
3. Inkubatory. Aby zachęcić różnych ludzi do dodawania zdjęć chcę stworzyć galerie regionalne i cudzoziemskie.
Galerie regionalne to tak jak województwa czy jak regiony np. Pomorze, Kujawy, Mazowsze itp. itd. Chociaż jakby dzielić na regiony to może być problem geograficzny bo kawałek Torunia należy do Kujaw reszta do Pomorza :P

Czy wtedy przewiduję się wzrost liczby blokerów / edytorów na region ? Bo na przykład w kuj-pomie to chyba są tylko Mike(NEAB) i Robert (E).
Post Reply