Tagi

Post Reply
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by Amalio » 01 Jan 2011, 17:22

Luke_Police wrote:Tak w zasadzie to z jakiego powodu "przewóz zwierząt" został zmieniony na "przewóz żywca"? Czy chodzi właśnie o rodzaj naczepy? Żywiec to określenie charakterystyczne dla świń, a jeżeli ciężarówka naczepą przewozić będzie konie, to "przewóz żywca" będzie trochę nie na miejscu, chyba, że traktujemy "przewóz żywca" jako coś w rodzaju nazwy naczepy, to wtedy ok.
Zostało to wytłumaczone kawałek wyżej. Nie bawimy się w tagowanie ładunku tylko w rodzaj zabudowy. Dlatego właśnie tag "przewóz zwierząt" został zamieniony na "przewóz żywca".
Tym niemniej nawet gdyby tak nie było, to "żywiec" o ile wiem odnosi się generalnie do przewożonych żywych zwierząt, a nie tylko do świń.
Luke_Police wrote:I jeszcze pytanko odnośnie tagowania pór roku. Zauważyłem, że przy zdjęciach, gdzie widać śnieg jakiś czas temu zostały dodane tagi "zima". Na oficjalnej liście tagów pór roku nie ma, pytanie więc bawimy się w to, czy raczej nie? Dla samych ciężarówek zapewne jest to bez znaczenia, ale pytanie brzmi, czy TWB3 ma być skoncentrowane tylko na ciężarówkach, czy może również na pewnych aspektach pleneru fotograficznego?
A nie ma tego na liście? Myślałęm, że było...
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 02 Jan 2011, 00:22

KrzychuJG wrote:Może ten tag "drewno" zamienić właśnie na np. "kłonica", wtedy z pewnością nie będzie dotyczył ładunku tylko pojazdu.
Panowie, błagam - przeczytajcie oficjalną listę tagów zanim przystąpicie do dyskusji :) nie ma tagu DREWNO ;) była dłużyca, dodaję teraz kłonicę.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 02 Jan 2011, 00:55

Amalio wrote:
Luke_Police wrote:I jeszcze pytanko odnośnie tagowania pór roku. Zauważyłem, że przy zdjęciach, gdzie widać śnieg jakiś czas temu zostały dodane tagi "zima". Na oficjalnej liście tagów pór roku nie ma, pytanie więc bawimy się w to, czy raczej nie? Dla samych ciężarówek zapewne jest to bez znaczenia, ale pytanie brzmi, czy TWB3 ma być skoncentrowane tylko na ciężarówkach, czy może również na pewnych aspektach pleneru fotograficznego?
A nie ma tego na liście? Myślałęm, że było...
Uznałem, że zima wprawdzie przydaje się dla śnieżnych zdjęć, ale jest na tyle jednoznaczna i intuicyjnie stosowana, że pomimo stosowania, nie potrzeba jej uwzględniać na liście. To jest moment, mogę dopisać, ale zaraz będzie potrzeba dopisania tagów "deszcz", "tęcza", "zachód słońca"... Koniecznie trzeba? ;) Jeśli już, to może oprócz kolejności alfabetycznej podzielimy tagi na związane z pojazdami i związane z okolicznościami?
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Luke_Police
Posts: 489
Joined: 06 Nov 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by Luke_Police » 02 Jan 2011, 09:38

No dobra, a jeszcze mam pytanie odnośnie tagu "wnętrze". Wcześniej było ustalane, że wnętrza kabin będziemy tagować "kokpit", tymczasem na liście znalazło się owe "wnętrze". Wiadomym jest, że ciężarówka w środku nie ma aż takiej przestrzeni jak np. autobus i trudniej jest sfotografować wnętrze kabiny, by to jakoś wyglądało, dlatego propozycja Rafała Zadrożnego "kokpit" jest moim zdaniem bardziej na miejscu w przypadku ciężarówek.
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by Amalio » 02 Jan 2011, 10:26

A moim zdaniem odwrotnie, bo kabina jest tak mała, że nie ma sensu rozgraniczać jej na kokpit i "wnętrze" skoro niewiele dalej za kokpitem owe wnętrze się kończy, a sama granica pomiędzy jednym a drugim jest dośc płynna.
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 02 Jan 2011, 11:46

Też jestem tego zdania - tag "wnętrze" zgrupuje wszystkie zdjęcia kokpitów plus pojedyncze zdjęcia leżanek w wersjach dalekobieżnych. Więcej wewnątrz ciężarówki nie da się sfocić, a wrzucanie tego osobno nie ma takiego znaczenia jak w autobusach :)

Stosowany jest tag "solówka" - ale w jakim celu? Żeby znaleźć zdjęcie pojazdu bez przyczepy wystarczy otworzyć najnowsze zdjęcia i w ciągu pierwszych pięciu na pewno będzie. To będzie taki tag, który błyskawicznie się będzie rozrastał, a tak naprawdę niezbyt widzę sens by istniał. Dobrze, że na TWB2 nikt nie wpadł na taki pomysł. Co innego w przypadku pojazdów z przyczepami których zdjęć jest znacznie mniej - co do naczep jest ich dużo, ale tag ma sens, bo wskazuje na zestawy ciągników siodłowych z naczepami, specjalną klasę pojazdów.
Natomiast ja bym się pokusił o stworzenie tagu dla ciągników siodłowych bez naczepy, to nie jest częsta sytuacja a pozwala przyjrzeć się dokładniej pojazdowi. Tylko jak nazwać taki tag?

Chętnie bym zobaczył też zgrupowane zdjęcia ciężarówek z odchylonymi kabinami.

Następną sprawą są tagi "autobus" i "pociąg" - już się pojawił też "tramwaj", wkrótce będzie pewnie "trolejbus". Zapewne dołączy do tego jakaś drezyna. A przecież chodzi o to, żeby zgrupować zdjęcia na których w tle widać pojazd będący przedmiotem zainteresowania innych części TWB, nie trzeba się rozdrabniać na poszczególne rodzaje. Według mnie tagi autobus, tramwaj i trolejbus warto byłoby zastąpić tagiem "TWB2", a pociąg albo zostawić dopóki nie zaczną się zdjęcia z pojazdami kolejowymi nie będącymi pociągami, albo też zmienić na "TWB1".

Co o tym myślicie?
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by Amalio » 02 Jan 2011, 12:33

Prościej by było zrobić tag "zbiorkom".
User avatar
piotr_kosz
Posts: 313
Joined: 27 Aug 2007, 00:00

Re: Tagi

Post by piotr_kosz » 04 Jan 2011, 14:01

Moim zdaniem lepszą nazwą była by po prostu... "komunikacja".
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 11 Jan 2011, 16:01

piotr_kosz wrote:Moim zdaniem lepszą nazwą była by po prostu... "komunikacja".
A ciężarówka to nie komunikacja? Samochód osobowy? Statek? Telefon? Poczta?
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 11 Jan 2011, 16:06

W oficjalnej liście tagów wprowadzone zostały zmiany:
- wozidło - specjalna odmiana wielkich budowlanych wywrotek
- terenowy - ciężarówki przystosowane do jazdy w trudnym terenie z dala od asfaltowych dróg
- doprecyzowane zostały definicje tagów "klasyk" i "zabytek". Klasyk jest nadal w eksploatacji, zabytek jest już tylko dla cieszenia oka.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
Post Reply