Tagi - dyskusja

Post Reply
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Tagi - dyskusja

Post by empi » 12 Apr 2009, 12:54

Troszkę nie mogę się odnaleźć na tym nowym forum, zramolały się chyba już zrobiłem i nie lubię zmian ;) W każdym razie nie odnalazłem starego wątku o tagach, a (tak jak się spodziewaliśmy) w tagach jest syf.
Jak w końcu tagować linie PKS? Warszawa-Radom czy Warszawa - Radom? Da się zrobić tu jakąś ankietę, żeby szybko demokratycznie zdecydować?
Nie ma sensu wpisywać nazw ulic i dzielnic do tagów, przecież to jest w opisie.
Typy autobusów też uważam za zbędne.
Przyjazna komunikacja wymknęła się spod kontroli i jest koncertem życzeń, a miała być dla zdjęć na których widać mruganie światłami albo machanie ręką.
Jak w ogóle dyscyplinować użytkowników? Pisać setki komentarzy? Czy po prostu usuwać tagi?

MZK Jastrzębie-Zdrój (159) MZK Jastrzębie Zdrój (582) MZK Jastrzebie Zdroj (15) - co z czymś takim robić?
Przypominam, że nie dodajemy przewoźników, a organizaotra oddzielamy od numeru linii, np. MZDiK Radom;15 a nie MZDiK Radom 15.

Donoście o każdym przypadku otagowania numeru taborowego - powoduje to mieszanie się z numerami linii i jest nie do wykrycia.

"wynajem" nie ma racji bytu.

Reklamy ogólnopolskie można by tagować, ale na zasadzie: "reklama Castorama", bo np. Carrefour pomiesza się z darmobusami do Carrefoura.

Darmobusy tagujemy: darmobus;Carrefour
Przewozy Pracownicze: przewóz pracowników;nazwa firmy (np. przewóz pracowników;Kamis)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
padamus
Posts: 536
Joined: 08 Feb 2005, 00:00

Re: Tagi

Post by padamus » 12 Apr 2009, 18:23

empi wrote:Nie ma sensu wpisywać nazw ulic i dzielnic do tagów, przecież to jest w opisie.
Myślę, że akurat na nazwy dzielnic i osiedli tagi są dobrym miejscem. Trudno w opis wpisywać miasto, nazwę dzielnicy (i ewentualnie jej części), osiedla i jeszcze ulicy. Na przykładzie Bielska-Białej tagowanie dzielnic wg mnie świetnie się sprawdza.
Trudno tworzyć opisy typu: "Bielsko-Biała - Śródmieście, Górne Przedmieście, os. Mieszka I, ul. Piastowska".
Adam G.1
Posts: 561
Joined: 06 Apr 2005, 00:00
Location: Warszawa - Żoliborz

Re: Tagi

Post by Adam G.1 » 12 Apr 2009, 18:30

co do dzielnic - czemu nie?
stanowczo sprzeciwiam się jednak wpisywaniu nazw ulic, to przecież zawsze jest w opisie!
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 12 Apr 2009, 18:54

padamus wrote:
empi wrote:Nie ma sensu wpisywać nazw ulic i dzielnic do tagów, przecież to jest w opisie.
Myślę, że akurat na nazwy dzielnic i osiedli tagi są dobrym miejscem. Trudno w opis wpisywać miasto, nazwę dzielnicy (i ewentualnie jej części), osiedla i jeszcze ulicy. Na przykładzie Bielska-Białej tagowanie dzielnic wg mnie świetnie się sprawdza.
Trudno tworzyć opisy typu: "Bielsko-Biała - Śródmieście, Górne Przedmieście, os. Mieszka I, ul. Piastowska".
W takim razie ja też będę tagował dzielnice :)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Michalbc
Posts: 333
Joined: 23 Jul 2007, 00:00
Location: Bolesławiec
Contact:

Re: Tagi

Post by Michalbc » 12 Apr 2009, 23:08

Ja tagowałem tak:
MZK Bolesławiec 1;1
Wtedy mogłem odnaleźć potrzebne mi zdjęcie autobusu z danej linii, bez szukania w 'ogólnogaleriowym' tagu. Zauważyłem, że ostatnim czasem tagi zostają poprawiane, co mi utrudnia z deczka pracę ;)

A jeżeli np. KM działa 'na zlecenie' UM, to tagować np. UM Bolesławiec;1 , czy tagować samą linię, czy 'mogę' dalej sobie tagować MZK Bolesławiec 1;1?
Last edited by Michalbc on 12 Apr 2009, 23:09, edited 1 time in total.
User avatar
padamus
Posts: 536
Joined: 08 Feb 2005, 00:00

Re: Tagi

Post by padamus » 12 Apr 2009, 23:09

Adam G.1 wrote:stanowczo sprzeciwiam się jednak wpisywaniu nazw ulic, to przecież zawsze jest w opisie!
To jest raczej oczywiste :)
empi wrote:W takim razie ja też będę tagował dzielnice :)
I gitara :)
User avatar
Ventlan
Posts: 51
Joined: 19 Jun 2006, 00:00
Location: Łódź i okolice

Re: Tagi

Post by Ventlan » 13 Apr 2009, 09:59

empi wrote:Reklamy ogólnopolskie można by tagować, ale na zasadzie: "reklama Castorama", bo np. Carrefour pomiesza się z darmobusami do Carrefoura.

Darmobusy tagujemy: darmobus;Carrefour
Przewozy Pracownicze: przewóz pracowników;nazwa firmy (np. przewóz pracowników;Kamis)
Tu akurat bym polemizował i skłania się jednak do "reklama;Carrefour". Co z tego że się miesza? Po pierwsze większość darmowozów jest w malowaniu, a więc reklamie marketu. Po drugie jak się chce tylko darmowozy, to można wyszukać przez kombinację tagów "darmobus;Carrefour" i same reklamy wtedy odpadną. Po trzecie i najważniejsze opcja ze średnikiem jest elastyczniejsza i na więcej pozwala, można wtedy na przykład wyszukać wszystkie malowania reklamowe u danego przewoźnika.

Dodatkowo proponowałbym zamieścić na forum listę standardowych tagów, aby nie trzeba było kombinować "przewóz pracowników" czy "przejazd pracowniczy" czy może jeszcze jakoś inaczej.
User avatar
Zielony
Posts: 220
Joined: 11 Jun 2006, 00:00

Re: Tagi

Post by Zielony » 13 Apr 2009, 11:23

Ze swoje strony proponuje aby w tagach wpisywać placówkę terenową w przypadku PKSów- to jest chyba najlepsza metoda do wyodrębnienia zdjęć/wozów z całości taboru jakiejś firmy.
Mam także pytanie- jaki jest sens tagowania linii w obecnej formie? Tagując linie np. 1 z miasta X, po wejściu w tag spodziewałbym się zdjęć z tej linii z tego miasta, a nie takiego bezsensownego zbiorowiska 1 z całej Polski....Po co to ma być to pojęcia nie mam.... Na kiego grzyba jest taki tag, skoro nic nie daje.
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Tagi

Post by empi » 14 Apr 2009, 16:28

Ventlan wrote:
empi wrote:Reklamy ogólnopolskie można by tagować, ale na zasadzie: "reklama Castorama", bo np. Carrefour pomiesza się z darmobusami do Carrefoura.

Darmobusy tagujemy: darmobus;Carrefour
Przewozy Pracownicze: przewóz pracowników;nazwa firmy (np. przewóz pracowników;Kamis)
Tu akurat bym polemizował i skłania się jednak do "reklama;Carrefour". Co z tego że się miesza? Po pierwsze większość darmowozów jest w malowaniu, a więc reklamie marketu. Po drugie jak się chce tylko darmowozy, to można wyszukać przez kombinację tagów "darmobus;Carrefour" i same reklamy wtedy odpadną. Po trzecie i najważniejsze opcja ze średnikiem jest elastyczniejsza i na więcej pozwala, można wtedy na przykład wyszukać wszystkie malowania reklamowe u danego przewoźnika.
Rzeczywiście, nie dostrzegałem sensu tagu "reklama", bo jest mnóstwo wozów w reklamach, ale można i tak. Ale sens tagowania reklam jest tylko wtedy, gdy wiele wozów ma tę samą, najlepiej ogólnopolską. Oczywiście mnóstwo osób zaraz będzie tagowało pojedyncze reklamy.
Ventlan wrote:Dodatkowo proponowałbym zamieścić na forum listę standardowych tagów, aby nie trzeba było kombinować "przewóz pracowników" czy "przejazd pracowniczy" czy może jeszcze jakoś inaczej.
Tak, to jest potrzebne. Do tej pory nie wiem który jest oficjalny dla zatramwajów.

Ponadto zachęcam do reklamowania na forum wymyślonych przez siebie tagów, osoba która wymyśla tag powinna rozpowszechnić go, żeby miał jak największy sens, a dużo osób ma naprawdę dobre pomysły, jak np. tag "Akcja B16" dla zgrupowania zdjęć linii obsługujących wizytę papieża Benedykta XVI, albo peczkowy tag o warszawskich Ikarusach z małymi wyświetlaczami, bo ja chciałem znaleźć te fotki i trudno mi było. Tylko, ze nierozreklamowany tag nie ma sensu, gdy dodanych jest do niego 5 zdjęć jednego autora. Przeglądając tagi będę reklamował na forum tagi, które przykuły moją uwagę.
Ogólnie dobrze dopilnowane tagi mogą naprawdę ułatwić funkcjonowanie TWB, ale taki bałagan w jakim częściowo jest to teraz pogrążone nie sprzyja temu.
Michalbc wrote:Ja tagowałem tak:
MZK Bolesławiec 1;1
Wtedy mogłem odnaleźć potrzebne mi zdjęcie autobusu z danej linii, bez szukania w 'ogólnogaleriowym' tagu. Zauważyłem, że ostatnim czasem tagi zostają poprawiane, co mi utrudnia z deczka pracę ;)

A jeżeli np. KM działa 'na zlecenie' UM, to tagować np. UM Bolesławiec;1 , czy tagować samą linię, czy 'mogę' dalej sobie tagować MZK Bolesławiec 1;1?
Tagowanie przewoźników nie ma żadnego sensu i jest całkowicie zbędne - od tego jest standardowa wyszukiwarka zdjęć i pole przewoźnika. Co do organizatora, to było powtarzane wielokrotnie od samego początku: tagujemy organizatora tylko wtedy, gdy zleca przewozy dla więcej niż jednego przewoźnika. Tagi muszą pełnić jakąś funkcję, mieć sens: zdjęcia z tagiem UM Bolesławiec = zdjęcia przewoźnika MZK Bolesławiec, dlatego ten tag sensu nie ma.
Zdjęcie autobusu z danej linii znajdziesz wpisując w wyszukiwarkę zdjęcia z Bolesławca z tagiem "1", tak więc tag "MZK Bolesławiec 1" jest zbędny.
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Ventlan
Posts: 51
Joined: 19 Jun 2006, 00:00
Location: Łódź i okolice

Re: Tagi

Post by Ventlan » 14 Apr 2009, 17:02

empi wrote:Ale sens tagowania reklam jest tylko wtedy, gdy wiele wozów ma tę samą, najlepiej ogólnopolską. Oczywiście mnóstwo osób zaraz będzie tagowało pojedyncze reklamy.
I znowu muszę sobie popolemizować :) Od czegoś trzeba zacząć, nigdy nie wiadomo czy obecnie mała firemka reklamująca się na jednym wozie kiedyś się nie rozwinie, lepiej za wczasu otagować. Poza tym nawet lokalne kampanie potrafią być na kilku wozach bądź mieć kilka edycji. Także nie każdy fotograf musi wiedzieć, która kampania jest ogólnopolska, a która nie, lepiej chyba nie komplikować i nie tworzyć bez potrzeby wyjątków od reguły. No i w końcu co to szkodzi?
Post Reply