Dodawanie przewoźników

Post Reply
User avatar
mxk
Posts: 40
Joined: 01 Jan 1970, 01:00
Location: Szczecin

Dodawanie przewoźników

Post by mxk » 22 Dec 2013, 20:09

Niejednokrotnie zdarza się, że ciężko jest ustalić przewoźnika, lub dane o nim są sprzeczne/szczątkowe. O ile w przypadku przewoźników z naszego bohaterskiego kraju można liczyć na pomoc innych użytkowników, o tyle w przypadku zagranicznych operatorów zostajemy pozostawieni sami sobie z metryczką, danymi w obcym języku i koniecznością ich powiązania. Niech ten krótki przewodnik będzie pomocą w trudnych chwilach:

Ogólna uwaga: TWB sili się na fotogalerię, która ma rzetelną i (w miarę) zgodną z rzeczywistością bazę, stąd w metryczkę wpisujmy oficjalne dane, najlepiej "rejestrowe".

Uwaga szczegółowa - radzę sprawdzać tablice rejestracyjne, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Ustalenie, gdzie (np. w jakim powiecie) zostały wydane, może bardzo pomóc przy zawężaniu kryteriów poszukiwania. W Polsce najlepszą bazę ma: http://wptr.pl/

1. Polska
1. Jak przewoźnik posiada własną stronę www, to na niej szukamy czegoś takiego jak "dane do kontaktu" - najczęściej są tam podawane dane rejestrowe, wystarczy je z głową przekopiować.

2. Gdy przewoźnik nie ma strony www lub dane tam zawarte są niekompletne, to nie szukamy jego danych w wyszukiwarkach internetowych. Zamiast tego wchodzimy tutaj: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/ceidg.p ... earch.aspx Jest to oficjalna ewidencja działalności gospodarczej (zawiera tylko osoby fizyczne). Szczególnie polecam wyszukiwanie poprzez wypełnienie pola "nazwa" i (jeżeli to konieczne) zawężanie rejonu poszukiwań poprzez pola "Województwo", "Powiat", "Gmina" i "Miejscowość" (choć z tym ostatnim polem trzeba uważać ze względu na różne miejsca wykonywania działalności gospodarczej). W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (np. "DPL Transport Spedition Henryk Głowacki") przydatne będą również pola: "Imię" oraz "Nazwisko".

By wyszukać podmioty będące różnego rodzaju jednostkami organizacyjnymi (spółki, itp.) wchodzimy na stronę Krajowego Rejestru Sądowego - https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu?t:lb=t Jego obsługa analogiczna jak w przypadku CEIDG.

3. Po uzupełnieniu pól w CEIDG (KRS) i kliknięciu w "Szukaj" pojawi nam się lista podmiotów - klikamy na nie, by w nie wejść. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dana firma zajmuje się w jakimś stopniu ciężarówkami, sprawdzamy w karcie podmiotu pole "Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD)" lub "Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD)". Po najechaniu na kody obok tych pól, pokazuje się nam oznaczenie danego kodu. Na ciężarowym TWB interesuje nas przede wszystkim kod 49.41.Z (Transport drogowy towarów).

4. Jeżeli mamy już szukanego przewoźnika, to kopiujemy jego dane do metryczki. Trzeba to jednak robić z głową:
- jeżeli nazwa danego podmiotu podana jest wyłącznie wersalikami, to zamieniamy nazwę na normalne pismo (oczywiście z wyłączeniem akronimów). Pamiętamy o wpisaniu formy prawnej (np. imię i nazwisko/Sp. z o.o./SA, itd.)
- w polu "adres" metryczki TWB wpisujemy dane zawarte w polu "Adres głównego miejsca wykonywania działalności". Gdy nie ma danej miejscowości - tworzymy ją.

5. Jeżeli nie ma ich ujętych w CEIDG (KRS), to dane "telefon" oraz "e-mail" wyszukujemy w wyszukiwarkach internetowych.

2. Zagranico, jednak tylko w ramach unio ełropejsko
1. Jak w przypadku Polski

2. Gdy przewoźnik nie ma strony www lub dane tam zawarte są niekompletne, wchodzimy na stronę: http://www.konsument.gov.pl/pl/news/408 ... abela.html Odpalamy z tego poziomu stronę urzędowego rejestru z danego kraju, przytłaczająca większość z nich jest także po angielsku.

3. Zależnie od rejestru - uzupełniamy odpowiednie pola. Znowu - polecam z odpowiedników naszych: "Nazwa", "Miejscowość" + pola podziału terytorialnego, ew. kod pocztowy. Jak mamy wątpliwości, sprawdzamy rodzaj działalności gospodarczej (vide: pkt 3 poprzedniej części).

4. Po znalezieniu uzupełniamy dane w metryczce przewoźnika na TWB, jak w punktach: 4 i 5 poprzedniej części.

To by było na tyle. Wszelkie uwagi, pytania, itp. - mile widziane ;)
Post Reply