Bałagan w seriach

User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Bałagan w seriach

Post by empi » 28 Sep 2009, 21:39

Bardzo wielu użytkowników TWB gdy nie zna modelu sfotografowanego pojazdu, wrzuca go pod byle jaką serię. No i potem przypadkiem odnajduję takie kwiatki wśród zdjęć pojazdów danej serii, jak np. zdjęcie arabskiego autobusu przegubowego wrzuconego pod serię wuppertalskiej podwieszanej kolejki... Takie pojazdy trudno znaleźć. Apeluję o dodawanie pojazdów nieznanej marki i typu pod "Miscealonus Vehicles" - ta seria jest przeglądana co jakiś czas przez seriatorów i nowe serie są dodawane. Poza tym proszę seriatorów o porządne przemyślenie czy dodawanie nowej serii jest potrzebne, bo czasem serie są niepotrzebnie mnożone, np. odnaleziony właśnie przeze mnie absurd z autobusami na podwoziach ciężarowych MANów - oddzielną serię ma każdy podtyp podwozia, a typologia jest taka: DMC, kropka, moc silnika. Tak więc zamiast serii MAN 18.220, 18.310, 18.360, 18.400, 18.420, 18.460 - w zupełności wystarczy seria MAN 18.xx0...

Ogromną pomocą byłoby przyznanie użytkownikowi Amalio godności seriatora. Gościu ma dużą wiedzę, wie jak i gdzie szukać informacji i ma dużo chęci do działania ;>

No i przydałoby się, żeby wyświetlało się kto dodał/edytował daną serię... Żeby można było jakoś zapanować nad tym ;)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
decomposed05
Posts: 2664
Joined: 19 Apr 2005, 00:00
Contact:

Re: Bałagan w seriach

Post by decomposed05 » 29 Sep 2009, 09:30

empi wrote: Ogromną pomocą byłoby przyznanie użytkownikowi Amalio godności seriatora. Gościu ma dużą wiedzę, wie jak i gdzie szukać informacji i ma dużo chęci do działania ;>
Done
No i przydałoby się, żeby wyświetlało się kto dodał/edytował daną serię... Żeby można było jakoś zapanować nad tym ;)
Dopisane do TODO.
User avatar
empi
Posts: 1158
Joined: 29 Oct 2005, 00:00
Location: Radom

Re: Bałagan w seriach

Post by empi » 29 Sep 2009, 17:49

dziękuję bardzo! :)
potrafię pracować dobrze, potrafię coś tam coś tam
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Bałagan w seriach

Post by Amalio » 29 Sep 2009, 19:02

Ja również bardzo dziękuję :)
User avatar
af_robert
Posts: 78
Joined: 27 Nov 2006, 00:00
Location: London, Poland

Re: Bałagan w seriach

Post by af_robert » 29 Sep 2009, 21:16

Empi - czytasz chyba w moich myslach, bo zamierzalem zalozyc wątek o identycznym tytule ;)

A zatem - ostatnio dodawalem sporo pojazdow z roznych krancow spektrum, wiec silą rzeczy przewertowałem listę serii funkcjonującą na TWB.
Znalazłem kilka ciekawostek, m.in serie:
Skoda Skoda T15 (juz posprzatana)
Ford-USA ?
Miscellanous Recycle - czy czemus to słuzy?
..oraz caly zestaw z serii "Fictious": Fictious 112, Fictious AEC Regal, Fictious Sofija... (chyba, ze mają one jakis ukryty sens, o ktorym nie wiem ;) )

Na pewno na seriach nadwozi produkowanych w Portugalii znam sie gorzej, niz tamtejsi specjalisci, ale nie moge sie oprzec wrazeniu, ze np. grupa serii dla Irmaosów jest zbyt rozbudowana i zbyt szczegolowa - moznaby to jakos pogrupowac.

Chcialem tez zwrocic uwage na pewnego rodzaju niekonsekwencję:
- o ile bowiem np. w przypadku Volvo rozrozniamy podwozia niskopodłogowe od standardowych - e.g: osobno mamy serię Volvo B12B i osobno B12BLE, to w przypadku brytyjskiego Dennisa wszystko wrzucone jest do jednego worka - pod serię Dennis Dart - gdzie dodaje się zarowno wysoko, jak i niskopodlogowe pojazdy (a nawet podwozia Dart produkowane po wchłonieciu Dennisa przez holding TransBus)
..ale serie w UK to tez wątek na szerszą dyskusję, gdyz jest tu spore zamieszanie:
Ogolnie przyjęto, ze pojazdy z wysp bedą dodawane wg chassis, tymczasem mamy tez takie (typowo nadwoziowe) serie jak: - Plaxton Primo, Plaxton Elite
..swego czasu zwracalem na to uwage pod tym zdjeciem:
http://www.phototrans.eu/14,314257,0.html
Kwestie serii brytyjskich bede sie staral jakos usystematyzowac, bo z pewnoscia przydaloby sie tam trochę przemyslanej ingerencji ;)
empi wrote:Tak więc zamiast serii MAN 18.220, 18.310, 18.360, 18.400, 18.420, 18.460 - w zupełności wystarczy seria MAN 18.xx0...
Pod tym pozostaje mi sie tylko podpisac, bo przeciez np Scanie, czy pomniejsze Mercedesy tez dodajemy w nast. sposob: N2X0UD - a potem szczegoly wpisujemy ręcznie..

Konkludując - ciesze sie, ze zaczales tę dyskusje Empi :)

Przyda sie miejsce na forum, gdzie mozna np. omowic to czy dana seria jest potrzebna, czy moze lepiej uznac ją za wariant innej serii, etc.
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Bałagan w seriach

Post by Amalio » 29 Sep 2009, 22:11

Ja chiabym zwrócic uwagę na inny bardzo dokuczliwy problem. Otóż zdarza się często iż jakiś autobus jest budowany na kilku podwoziach.
Sytuacja wygląda w ten sposób - mamy przykładowo pojazd budowany na podwoziu Scani oraz Volvo. Niech będzie Vest Center. Ktoś tworzy serię dla tego pojazdu, a sytuacja rozwija się w następujący sposób: użytkownik chcąc wprowadzić dane do bazy wrzuca go pod podwozie czyli dodaje wóz jako Scania lub Volvo, a jeżeli nie ma znaczka producenta podwozia, to wrzuca pod nadwozie czyli Vest Center (lub ewentualnie robi to jeżeli nie ma w zwyczaju wrzucać pod podwozia). Efekt :?: Trzy egzemplarze jednego i tego samego modelu można znaleźć w trzech zgoła innych kategoriach. To jest naprawdę irytujące zwłaszcza dla osoby, która nie orientuje się na czym dany pojazd jest budowany i trudno znaleźć to czego się szukało. Uważam więc, że należałoby rozwiązać ten problem choć drogą, która wymagałaby naprawdę sporo pracy. Podczas dodawania do bazy tego typu konstrukcji opartych na obcych podwoziach przydałaby się dodatkowa rozwijana lista:
- najpierw wybieralibyśmy jak dotychczas model np Irizar PB
- po wybraniu modelu(nadwozia) z drugiej rozwijanej listy wybierałoby się podwozie. W przypadku w/w jest to Irisbus, MAN, MB, Scania, VDL, Volvo lub puste pole/znak zapytania jeżeli nie wiemy. Procedura ta byłaby pomijana w przypadku gdy jakiś model jest budowany na jednym, własnym podwoziu tak jak Citaro czy Urbino.
Ułatwiłoby to znacznie późniejszą pracę z bazą jeżeli będzie można wyszukać zarówno względem nadwozia (wybierając Irizar PB pokaże wszystkie znajdujące się w bazie pojazdy o tej nazwie) lub podwozia (wskazując na MAN 11.xx0 HOCL pokaże modele zabudowane na tym podwoziu).
User avatar
Konitz
Posts: 21
Joined: 21 Dec 2005, 00:00
Location: Chojnice

Re: Bałagan w seriach

Post by Konitz » 29 Sep 2009, 23:27

To ja dodam jeszcze taki mały bonus z fantem pt. Aabenraa ; Barbi ; Carrus i Drögmöller jak wiadomo są to firmy nadwoziowe ze znakiem VOLVO, zonk w tym że taki Drögmöller występuje jako oddzielny producent a reszta wymienionych powyżej prze zemnie firm nie. A jak wiadomo reszta firm jest dodawana pod serie Volvo z dopiskiem jedynie jaka firma wyprodukowała.
Czyli powinno się stworzyć tych producentów i zrobić rozłam od Volva według mnie.
Taka firma Barbi produkuje/produkowała Italia 99, Echo II czy teraz Genesis, Galileo i jeszcze teraz Galileo na podwoziu Irisbusa.
Carrus Star 302, Star 602 itd., a wszystko widnieje pod firmą Volvo.
Więc może warto to przeanalizować skoro Drögmöller jest osobno to reszta też może powinna ?
User avatar
Amalio
Posts: 871
Joined: 13 Sep 2007, 00:00

Re: Bałagan w seriach

Post by Amalio » 29 Sep 2009, 23:35

Tyle że Barbi akurat do Volvo nie należy, więc tym bardziej powinno zostać wyodrębnione. Co do innych marek, to knif polega na tym, ze te marki były niezależne do pewnego czasu, a później zostały wchłonięte przez Volvo i stanowiły po prostu zakłady produkcyjne tak na dobra sprawę.
User avatar
Konitz
Posts: 21
Joined: 21 Dec 2005, 00:00
Location: Chojnice

Re: Bałagan w seriach

Post by Konitz » 29 Sep 2009, 23:53

No to wyodrębniamy wtedy Barbi. A co do reszty to się pożyje zobaczy :) .
User avatar
af_robert
Posts: 78
Joined: 27 Nov 2006, 00:00
Location: London, Poland

Re: Bałagan w seriach

Post by af_robert » 30 Sep 2009, 18:39

Amalio wrote: Uważam więc, że należałoby rozwiązać ten problem choć drogą, która wymagałaby naprawdę sporo pracy. Podczas dodawania do bazy tego typu konstrukcji opartych na obcych podwoziach przydałaby się dodatkowa rozwijana lista:
- najpierw wybieralibyśmy jak dotychczas model np Irizar PB
- po wybraniu modelu(nadwozia) z drugiej rozwijanej listy wybierałoby się podwozie. W przypadku w/w jest to Irisbus, MAN, MB, Scania, VDL, Volvo lub puste pole/znak zapytania jeżeli nie wiemy. Procedura ta byłaby pomijana w przypadku gdy jakiś model jest budowany na jednym, własnym podwoziu tak jak Citaro czy Urbino.
Ułatwiłoby to znacznie późniejszą pracę z bazą jeżeli będzie można wyszukać zarówno względem nadwozia (wybierając Irizar PB pokaże wszystkie znajdujące się w bazie pojazdy o tej nazwie) lub podwozia (wskazując na MAN 11.xx0 HOCL pokaże modele zabudowane na tym podwoziu).
Zwracalem uwage na ten problem juz wczesniej ;) - dobrze, ze cos w tej kwestii "ruszylo". :)

Tylko, ze ja proponowalbym odwrotne rozwiazanie- wywalenie serii "nadwoziowych" do osobnej rozwijanej listy - oczywiscie opcjonalnej. I teraz dodając autobus mielibysmy do wyboru 2 listy:

- pierwsza zawieralaby kompletne pojazdy i podwozia
- druga (opcjonalna) tylko nadwozia

W przypadku kompletnych autobusów jak np. Solaris, nie zmienailoby sie nic - tzn wybieraloby sie z pierwszej listy serię - np. Solaris Urbino 12, druga lista - blank.

W przypadku autobusow karosowanych - z pierwszej listy wybierałoby sie podwozie, a z drugiej nadwozie - co razem automatycznie skladaloby sie na nazwę autobusu.
..wiem, ze istnieje problem - co zrobic gdy nie znamy dokladnego modelu podwozia?
Niestety nie udalo mi sie wymyslic idealnego rozwiazania - obie opcje czyli dodawanie pod <i>Miscellanous</i> albo utworzenie zbiorczych serii w stylu: Volvo, Scania - wydają mi sie półśrodkami. :roll:

Rozwiazanie z 2 osobnymi listami serii ma moim zdaniem 2 wielkie plusy:
- po pierwsze, automatycznie znikną wszelkie błędy (literówki, pomyłki) jakich teraz pełno przy ręcznym wpisywaniu nazw pojazdów
..weźmy producenta nadwozi TransBus (zapis poprawny) - na TWB funkcjonuje on jako Transbus, Trans Bus, Trans-Bus etc.

- po drugie, wreszcie bedzie mozliwe wyszukiwanie pojazdow zarowno po chassis jak i po body - na co obecnie nie ma szans.
..zalozmy, ze ktos jest zainteresowany znalezieniem wszystkich pojzadow z nadwoziem Alexander ALX 400 u jakiegos przewoznika - obecnie ma do dyspozycji taki widok: http://www.phototrans.eu/24,1291,733.html
- musi zatem domyslic sie (najlepiej wiedziec o tym), ze nadwozia, ktorych szuka sa mozliwe do zabudowania na podwoziu Volvo B7TL i Dennis Trident - i potem tam szukac odpowiedniego typu. Wyszukiwanie po body ulatwiloby calą sprawe niezmiernie.

Wiem, ze taka zmiana wymaga duzo pracy i znacznego przebudowania bazy danych, ale jesli o mnie chodzi to zdecydowanie wolę taką modyfikacje TWB, niz jakies naszo-klasowe propozycje w rodzaju: "ulubieni autorzy", "pinezki na zdjeciach" czy inne... ;)
Locked